Na Puszczy można zarabiać inaczej, niż tnąc drzewa i zabijając zwierzęta. Lasy Państwowe nie chcą?

"Odrzućmy myślenie dewastacyjno-łowieckie i traktujmy Puszczę jak obiekt turystyczny" - apelują białowiescy aktywiści. Ujawniają, ile budżet państwa przeznacza na Lasy Państwowe.

Hajnowskie Towarzystwo Ochrony Krajobrazu wydało raport o ekonomicznym tle funkcjonowania Lasów Państwowych. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Maciej Hołodowski stwierdził na jego podstawie w audycji TOK FM, że Lasy ewidentnie zarabiają na Puszczy Białowieskiej . "A zatem także myśliwi" - dodał.

Miliony na 151 osób

W raporcie opublikowanym przez hajnowską organizację znajdziemy m.in. dane dotyczące utrzymywania etatów Nadleśnictwa Białowieża. Od 2005 r. na 151 stanowisk, ministerialne dofinansowanie wyniosło ponad 134 mln złotych. Nie obejmuje to dodatkowych kosztów, jakie lasy muszą ponosić np. w związku z utrzymaniem leśniczówek.

- W 2016 dotacje wyniosły blisko 23 mln, przy czym całkowity budżet gminy Hajnówka to 13,5 mln zł, Białowieży - niecałe 10 mln. Łącznie w obu gminach mieszka 24 tys. osób, a te 23 mln dotyczą zaledwie 151 osób - powiedział dziennikarz.

Dlaczego tak duże kwoty przeznaczane są dla nadleśnictw w tym regionie? Hołodowski stwierdził, że chodzi m.in. o służenie lobby myśliwskiemu. - Tym, którzy funkcjonują w samej puszczy, oraz tym, na których się zarabia i którzy do puszczy przyjeżdżają. 39 myśliwych jest etatowymi pracownikami nadleśnictw. Lasy Państwowe to jest ogromna korporacja, która od lat utrzymuje się z budżetu państwa, bardzo często kierując się działaniami określonymi przez samą siebie - powiedział.

"O puszczy trzeba myśleć jak o obiekcie turystycznym"

Reporter zwrócił również uwagę, że aż 52 proc. przychodu gminy Białowieża, wygenerowane jest za usługę ruchu turystycznego. - To mit że mieszkańcy Puszczy Białowieskiej muszą żyć z pozyskiwania drewna. Już od dawna mogą utrzymywać się z turystyki - stwierdził Hołodowski.

Czytaj też: Grzyb z Puszczy Białowieskiej pozwala hamować wzrost komórek nowotworowych

Raport dotyczy lat 2015-2017, czyli okresu, kiedy ministrem środowiska był Jan Szyszko. Dokument został wysłany do nowego ministra, Henryka Kowalczyka.

- Skutkiem tego raportu mogłaby być zmiana myślenia o Puszczy Białowieskiej. Obecnie przetwarza się w prymitywny sposób jej zasoby, hoduje się, ścina i sprzedaje drewno, a zwierzęta zabija. Chodzi o to, żeby minister Kowalczyk pomógł przekształcić myślenie o Puszczy: z tego dewastacyjno-łowieckiego na traktowanie jej jako obiektu turystycznego - powiedział Hołodowski.

Zarabiają również na żubrach

Prowadząca Aleksandra Dziadykiewicz poruszyła również kwestię fauny żyjącej w Puszczy. 23 proc. zwierząt zestrzelonych w Polsce przez myśliwych ginie właśnie na jej terenie.

- Co roku Białowieski Park Narodowy dostaje zezwolenie na eliminację żubrów na terenie parku i obszaru Natura 2000. W tym roku to 24 żubry. Nie zawsze trzeba odstrzelać, ale to gratka dla myśliwych i ogromne pieniądze dla Lasów Państwowych - skonkludował dziennikarz.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (22)
Wynagrodzenie w nadleśnictwach wyższe niż budżet gmin. Kto zarabia na Puszczy Białowieskiej?
Zaloguj się
 • danuel

  Oceniono 6 razy 4

  Oczywiście że tak. Mieszczuchy z całej europy z chęcią zapłacą gruba kasę za obietnicę dziewiczej puszczy. No ale łatwiej wyrżnąć wszystko do gołej ziemi - natychmiastowy pieniądz w kieszeni mafii Nadszyszkownika.

 • napletekgandalfa

  Oceniono 3 razy 3

  Każda ekipa WIE, nachapać się jak najszybciej, po wyborach nie ich nie będzie.

 • spyderman2

  Oceniono 5 razy 3

  pisiory wolą strzelać do zwierzyny i karczować drzewa - niszczenie to ich jedyna kompetencja

 • yureck

  Oceniono 4 razy 2

  o prezes płaci pis-ormo w natarciu

 • eclipse23

  Oceniono 2 razy 2

  pewnie że można ,.. po przez zrównoważoną turystykę, ochronę i konserwacje,.. ale lasy państwowe to stare niereformowalne dziadki oni nie dopuszczą do zmian,.. ich trzeba z gòry wyrwać

 • zebrzec

  Oceniono 2 razy 2

  Szyszko, Entowie umpomną się o ciebie, niegodziwcze!

 • Tomek Szczygieł

  Oceniono 1 raz 1

  Dziwni Ci "Puszczanie". Zamiast zarabiać prowadząc sobie hotele sprzedając oscypki i ciupagi z Puszczy wolą ciężką i niebezpieczną pracę przy wycince, zrywce, transporcie i przerobie drewna, a w wolnych chwilach lubią sobie strzelić żubra. Nieraz dwa.

 • Michal Wojciul

  Oceniono 1 raz 1

  Czy to tak trudno zrozumieć? Na turystyce zarobi setki milionów kilkanaście tysięcy osób, na wycince i polowaniach dziesiątki milionów zarobi mniej niż 200 osób. A minister nie ma dziesiątków tysięcy znajomych, a ci których ma muszą zarabiać znacznie lepiej niż jakiś dyrektor hotelu czy restauracji. Tak powstaje oligarchia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX