Przestępcy będą uciekać do krajów nieuznających praworządności Polski, żeby uniknąć ekstradycji?

Reforma sądownictwa może być prezentem dla polskich przestępców. Sąd w Irlandii stwierdził, że sytuacja w Polsce nie odpowiada standardom praworządności i odmówił ekstradycji zatrzymanego.

Irlandia odmawia deportacji 41-letniego Artura C., polskiego obywatela poszukiwanego za handel narkotykami. Polska wydała za nim europejski nakaz aresztowania, zatrzymała go irlandzka policja.

Kwestia ekstradycji to zwykle formalność, jednak decyzja sędzi Wysokiego Trybunału w Dublinie (sądu wyższej instancji) Aileen Donnelly stanowi precedens. Po uwagach obrońców zatrzymanego, którzy argumentowali, że w Polsce po reformie sądownictwa sądy nie są już niezawisłe, sędzia ogłosiła, że poprosi o rozstrzygnięcie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Uważałem, że to jest kwestia czasu, gdy sędzia z któregoś państw członkowskich wyrazi wątpliwość, czy w Polsce sądy są niezależne od władzy wykonawczej, a w efekcie: czy wydają wyroki w sposób neutralny. Aileen Donnelly obawia się, że sytuacja w Polsce nie odpowiada standardom praworządności. I to będzie musiał sprawdzić Trybunał Sprawiedliwości UE - mówił w TOK FM Robert Grzeszczak z Katedry Prawa Europejskiego na wydziale prawa i administracji UW.

Poznamy granicę praworządności

Tłumaczył, że w postępowaniu Trybunału Polska najprawdopodobniej wypowie się, ale nie będzie stroną. - Nie będziemy mogli niczego kwestionować, zablokować, zgłaszać wniosków. To jest postępowanie między sądem w Dublinie i Luksemburgiem - tłumaczył.

Jak mówi, Trybunał najprawdopodobniej określi grupę warunków decydujących o praworządności, które w przyszłości będą mogły być używane przez sądy państw członkowskich. Na ich podstawie będą decydowały, czy dane państwo jest praworządne, czy nie.

Przestępcy zacierają ręce?

To może mieć bardzo poważne skutki. Prawdopodobna jest sytuacja, w której przestępcy będą wybierać sobie państwa, w których woleliby być złapani.

Polski przestępca pomyśli sobie: "Mogę być przyłapany, jestem spalony. Uciekam więc do kraju, gdzie zazwyczaj sądy nie dają wiary w praworządność w Polsce".

Grzeszczak wytłumaczył, że jeżeli po odpowiedzi Trybunału sąd odmówi ekstradycji Artura C., ten prawdopodobnie zostanie puszczony wolno.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
Przestępcy będą uciekać do krajów nieuznających praworządności Polski, żeby uniknąć ekstradycji?
Zaloguj się
 • 66kropek

  Oceniono 6 razy 2

  Mam nadzieje, że kończy to dyskusję o uchodźcach. Przecież nie można ich wysyłać do kraju, który ma takie straszne problemy z praworządnością, prawda?

 • benzyl

  Oceniono 10 razy 2

  Bardzo dobrze PiS-kanaliom, kij wam w szprychy i piach w tryby. Nawarzyliście piwa TO MACIE, bu ha ha ha, moja radość wielka.

 • mazzinl890

  Oceniono 1 raz 1

  Chryste Panie, ależ to jest... głupie.
  Jak but!

 • dert4

  Oceniono 5 razy 1

  Irlandia zobowiązała się trzymać naszych przestępców ! Nam już więzienia niepotrzebne !
  Zbyniek ! Jesteś wielki !

 • lukki69

  Oceniono 3 razy 1

  Jedno z osiągnięć Pitery ,Thun, Boniego i innych maluczkich potomków Szczęsnego Potockiego...

 • moneetor

  0

  Pytanie czy gość handlował narkotykami, czy "narkotykami" w stylu maryha, albo konopie siewne?

 • hemafrodyta

  Oceniono 4 razy 0

  i co pane polaki doigraliscie sie, a to dopiero poczatek.

  Wyroki w polsce mozna zalatwiac przez telefon, wystarczy powiedziec"... sekretariat m sprawiedliwosci... oczekujemy dozywocia dla pana z." I po balu ...na poduszkach i z muzyka.. jak w Misiu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX