"Nie lubię Putina, ale na niego głosuję. To mniejsze zło" - mówi Rosjanka mieszkająca w Polsce

W niedzielę wybory prezydenckie w Rosji. Czwartej kadencji Putina chce, wg sondaży, ok. 70 proc. Rosjan. Jak zagłosują ci mieszkający w Polsce? "Trzeba zrozumieć mentalność rosyjską. Idea demokracji europejskiej się u nas nie sprawdza."

Władimir Putin apeluje do Rosjan, by w niedzielę poszli zagłosować w wyborach prezydenckich. Urzędujący prezydent będzie się w nich ubiegał o czwartą kadencję na stanowisku. Jego zwycięstwo wydaje się przesądzone - głosować na niego, według sondaży, chce około 70 proc. Rosjan.

Mimo to Putin opublikował specjalne oświadczenie, w którym stara się dodatkowo zachęcić swoich wyborców do pójścia do urn.

 - Ścieżka, którą pójdzie nas kraj, przyszłość Rosji i naszych dzieci zależy od woli ludzi, od wyboru każdego obywatela. To, na kogo zagłosować jest wolnym wyborem każdej osoby, ale jeśli unikasz tej decyzji, to ten kluczowy wybór będzie podjęty bez wzięcia pod uwagę twojej opinii - mówił rosyjski prezydent.

To właśnie duża frekwencja i uzyskanie jak najlepszego wyniku jest teraz celem Putina i jego otoczenia. O to, by zmobilizować wyborców, walczą media publiczne i władze na szczeblu regionalnym.

Dotyczy to także Rosjan za granicą - w poprzednich wyborach prezydenckich frekwencja wśród nich wyniosła 73 proc., czyli znacznie więcej, niż w samej Rosji, gdzie Putin zajął pierwsze miejsce z wynikiem 65 proc. 

Na bezrybiu i Putin ryba

- Udział w wyborach uważam za swój obywatelski obowiązek. Nie uważam, że Putin jest dobrym kandydatem, ale zamierzam na niego głosować - mówi portalowi TOK FM mieszkająca w Polsce Rosjanka (prosi, żeby nie podawać jej danych, ze względu na potencjalne konsekwencje zawodowe). - Myślę, że wielu moich rodaków myśli podobnie.

- Jak mówią u nas w Rosji, na bezrybiu rak ujdzie za szczukę. Wybieram mniejsze zło. Żyrinowskiego i komunistów w ogóle nie brałam pod uwagę. Ksienija Sobczak jest wybitnie inteligentną kobietą, ale uważam, że to kandydatka podstawiona przez Kreml w celu osłabienia realnej opozycji. Zresztą wywodzi się z tego samego środowiska, co Putin: obecny prezydent ochraniał jej ojca - podkreśla nasza rozmówczyni.

"Idea demokracji się w Rosji nie sprawdza" 

Ze swoim poglądem na sprawę woli się nie obnosić przed Polakami. Zaznacza, że nie popiera antydemokratycznego sposobu rządzenia ani ograniczania praw społeczności LGBT. - Nie chce tego tłumaczyć Polakom. Trzeba zrozumieć mentalność rosyjską. Idea demokracji europejskiej się u nas nie sprawdza - twierdzi.

Popularności Putina upatruje w latach hossy na rynku naftowym, ale też w fakcie, że pomimo "zardzewiałego arsenału" świat zaczął znów liczyć się z Rosją. - Rosjanie lubią prężyć muskuły. A zachodnie sankcje to dla Putina najlepszy prezent - dzięki nim pojawił się jeden wspólny wróg.

Broń atomowa i drogi za setki miliardów

Do tego "wspólnego wroga" zwracał się Putin w przedwyborczym orędziu przed zgromadzeniem narodowym, w którym wychwalał nowe zdobycze rosyjskiej technologii wojskowej: podwodne drony dysponujące bronią atomową i rzekomo zdolne omijać systemy obrony antyrakietowej pociski o nieograniczonym zasięgu. W wizualizacji jeden z takich pocisków uderza w terytorium Stanów Zjednoczonych. Putin zapowiedział również 11 bilionów rubli (ok. 655 miliardów złotych) na budowę i modernizację dróg.

- Nie chcę legitymizować władzy Putina, ale też gwałtowne zmiany na zasadzie "a, wybierzmy kogoś innego i zobaczymy co będzie" nigdy nie wychodzą nam na dobre - mówi o swoim wyborze Rosjanka. - Dobra atmosfera dla opozycji była może na początku rządów Putina, ale nie teraz.

Tymczasem o bojkot wyborów apeluje jeden z liderów opozycji, Aleksiej Nawalny. On sam także miał wystartować w wyborach - ale jego kandydaturę zablokowały władze na Kremlu.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (119)
"Nie lubię Putina, ale na niego głosuję. To mniejsze zło" - mówi Rosjanka mieszkająca w Polsce
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 8 razy 6

  Pyerdolenie kotka przy pomocy młotka. Nie ma czegoś takiego jak demokracja w stylu zachodnim. Jest tylko demokracja w stylu zachodnim, wszystko inne to nie demokracja.

  Rosjanie nie rozumieją, że "potęga" Roshi funcjonuje jedynie w sferze kremlowskiej propagandy. Nie da się ich wyprowadzić z tego błędu inaczej niż zadając im klasyczną klęskę militarną. Żeby do tych ludzi sovieckich dotarł rozmiar porażki to Polacy powinni zająć Kreml.

 • zbych21

  Oceniono 8 razy 6

  Hipokryzja. Można przecież wcale nie głosować. Głosowanie na mniejsze zło ma sens tylko wtedy, gdy realne jest zagrożenie większym złem. W sytuacji pewnego zwycięstwa Putina taka postawa jest legitymowaniem tego zła.

 • hana.barbara

  Oceniono 12 razy 6

  Durny naród, ot co. Wystarczy mu do szczęścia, że inni boją się pogróżek gangstera wygłaszanych z Kremla.

 • tetradrachma

  Oceniono 5 razy 5

  A czym, za przeproszeniem, różni się polska rządząca hołota od rosyjskiej ? Nie ma, z przyczyn oczywistych, mocarstwowych ambicji, prawda ? A metody ? No tak, nie morduja przeciwników politycznych ? Niech no tylko ustanowia rządy jednej słusznej partii to z Wami "zatańczą". Religię smoleńską wprowadzili, elite ustanowili, a póki co biorą wszystko bo...."wygrali wybory".

 • bmarten

  Oceniono 9 razy 5

  Oczywiście, że "się nie sprawdza". To azjatycka dzicz przyzwyczajona przez setki lat tylko do rządzenia nią knutem (carowie), lub gułagiem (Stalin). Symbolem związku sowieckiego nie były młot i sierp, lecz kłamstwo i zbrodnia. I tak im zostało na wieki.

 • gandalph

  Oceniono 6 razy 4

  1. Nikt nie zamierza podbijać Rosji, ergo za samych Rosjan wybierać kasztanów z ognia.
  2. W interesie świata jest nieustający bardach w Rosji, ergo nikt się nie przejmuje Putinem, wręcz przeciwnie.
  3. Nie ma czegoś takiego jak "zachodnia demokracja"; to jest gra zero-jedynkowa: albo demokracja jest, albo nie ma. Pytanie uzupełniające: jaka to forma ustrojowa sprawdza się w Rosji? Bo moim zdaniem żadna. Bo w Rosji jest jak w starej anegdocie: "-Wania, co by zrobił, gdyby został carem, a? -Ukradłby sto rubli i uciekł!".
  4. W Rosji jest od stuleci uprawiany dance macabre, cykliczne: prężenie muskułów - wielki łomot - wielka smuta. W tej chwili mamy końcową fazę prężenia muskułów.
  5. Wskazówka dla świata w kontekście Rosji: wyzerować (stosunki) - izolować - obserwować. Odciąć od SWIFT, MasterCard, Visy, wyrzucić z WTO. Wystarczy. Sprzedaż do Rosji: wyłącznie 100% przedpłaty i warunki ex-works.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX