W Polsce problem zamiatany jest pod dywan. "Pedofile w sutannach typują ofiary już w konfesjonałach"

- Nie przypominam sobie sytuacji, w której ofiara księdza pedofila dostałaby wsparcie od wysokiego rangą duchownego - mówi Artur Nowak, współautor książki "Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos".

Artur Nowak, prawnik wraz z żoną, psycholożką Małgorzatą Szewczyk-Nowak, przedstawił historie opisujące przemoc ze strony duchownych. W Radio TOK FM opowiedział o ofiarach przemocy seksualnej, którym najtrudniej szukać sprawiedliwości.

- O ile dopuści się tego nauczyciel czy strażak, cała społeczność staje po stronie dziecka. Natomiast w sytuacji, gdy chodzi o kapłana, bardzo często, zwłaszcza w małych miejscowościach, ci młodzi ludzie mają przeciwko sobie nawet rodziców. Całe parafie. Kiedy spróbują to zgłosić, skutecznie są namawiani, żeby na ten temat nie rozmawiać - mówił.

Duchowni: "To atak na Kościół"

Dlaczego prawnik zdecydował się napisać książkę? - Zainteresował nas ten temat, bo nie przypominam sobie sytuacji, w której ofiara zostałaby wzięta w obronę przez pozostałych księży albo dostała wsparcie od wysokiego rangą duchownego - powiedział Nowak, przytaczając jednocześnie kilka szokujących reakcji kapłanów. 

- Są wypowiedzi, o których nie wiem, co mam myśleć. Choćby ta arcybiskupa Michalika, który powiedział, że dzieci lgną i wciągają w grzech dorosłą osobę. To niestety jest przerzucanie odpowiedzialności na dzieci. Z kolei biskup Dydycz powiedział, że wszelka rozmowa na temat pedofilii jest haniebnym atakiem na Kościół. 

W trakcie audycji zauważył również wspólną cechę dla wielu przypadków pedofilii.

- Tak naprawdę księża wyszukują osoby, które mają niskie zasoby, jeśli chodzi o sytuację rodzinną - wyjaśnił.

Przestrzeń sprzyja pedofilii?

Autor książki stwierdził, że ważnym aspektem sprawy jest mentalność środowiska, którą trudno zmienić. Nazwał ją głęboko zakorzenioną "kulturą klerykalną".

- Jest to sposób pewnego myślenia o kapłaństwie, wytworzony wśród wiernych oraz przez samych kapłanów. To ekskluzywny klub klerykalny osób we wspólnocie wiernych.

Przeczytaj też: Rejestr pedofilów jako pręgierz XXI wieku. Ekspert w dziedzinie prawa równa z ziemią projekt rządu

Dodał również, że wraz z żoną są przekonani, że istnieją pewne specyficzne uwarunkowania w przestrzeni Kościoła, które sprzyjają zjawisku pedofilii.

- Najważniejsze to dostęp do dzieci, bo kapłani mają autorytet przewodników duchowych. Pedofile w sutannach typują swoje ofiary już w konfesjonałach - ocenił. 

Zdaniem Artura Nowaka bardzo często do stanu duchownego przychodzą ludzie, którzy chcą uciec przed swoją seksualnością.

- Niestety, już w seminariach dochodzi do nadużyć. Kościół wyraźnie sobie z tym nie radzi. Nie zgadzamy się na to, aby ten problem zamiatano pod dywan - dodał. 

Nadzieja na poprawę?

Czy jest szansa na to, aby polscy hierarchowie zmienili nastawienie w sprawie pedofilii?

- Jesteśmy społeczeństwem coraz bardziej otwartym, coraz więcej jest informacji w mediach, dużą pracę wykonują dziennikarze. Myślę też, że kwestią czasu jest powołanie specjalnej komisji złożonej z osób świeckich z udziałem Kościoła. Tak jak miało to miejsce w Australii, w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych - ocenił gość TOK FM. 

'Niech biskupi zajmą się swoimi wiernymi, a nie ciałami kobiet'

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (160)
"Pedofile w sutannach typują swoje ofiary już w konfesjonałach". O pokrzywdzonych przez księży pedofilów mówił Artur Nowak, autor książki "Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos"
Zaloguj się
 • pn-ski

  Oceniono 36 razy 34

  Plugawa kasta pasożytów.
  Radzę wszystkim przeczytać Szwejka, po tej książce nie można ich traktować poważnie.
  Czesi się wyzwolili od tej bandy.
  Polska tkwi w ciemnocie i zniewoleniu, mimo ich ekscesów seksualnych, kantów finansowych, modłów w Sejmie o deszcz, pedofilii i złodziejstwa.

 • maura4

  Oceniono 29 razy 27

  Polacy wychowywani są w strachu i poniżeniu. Ten strach przed klerem wpojony dziecku jest obezwładniający. Nawet, jak człowiek ma na tyle rozumu, że nie wierzy w religijne bajki, to i tak boi się księdza. Nawet jak nie chodzi do kościoła, to i tak bierze kościelny ślub, chrzci dzieci i podsyła je księżom, kiedy podrosną. Chyba nigdzie w Eur. Zach. kler nie ma już tak wyśmienitych warunków do bogacenia się i pedofilii. Polakom nadal bardziej zależy na zadowoleniu swojego księdza, niż na bezpieczeństwie dzieci.

 • Vazquez Qqrun

  Oceniono 32 razy 26

  KK gorszy od PiS. Wyrządza tak wiele zła nie czyniąc żadnego dobra. Okrutny ten układ polityków z polskimi hierarchami. Okrutne jego następstwa. To jest tragedia dla Polski.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 21 razy 21

  Pod jaki dywan?
  Na tej umysłowej prowincji jest jedno wielkie klepisko.
  Pedofilia księży zwyczajnie nie istnieje.
  Znikła sobie.
  Wywędrowała na Dominikanę.

  Ten nasz polski naród jest tak bierny, tak gnuśny umysłowo, tak peryferyjny w poglądach na życie, że pewnie jeszcze ze 100 lat minie nim katolicy odważą się postawić swoim plemiennym szamanom.

 • marudna.maruda

  Oceniono 24 razy 18

  Ależ oczywiście, że babcia staruszka wsłuchana w radyjo prędzej wyrzeknie się wnuka, niż choćby przez chwilę potępi księdza. To oczywiste, że w małych miejscowościach rodzice boją się, że ich dziecko pozostanie ze stygmatem księżej ofiary. I również oczywiste, dlaczego do polskich szkół nie wpuszcza się edukacji seksualnej. Jeszcze by się dzieciak przypadkiem dowiedział, że ksiądz go krzywdzi a on nie musi się na to zgadzać? jeszcze by się dowiedział, że jak nie pomoże mamusia ani tatuś, to są inne miejsca do szukania pomocy?
  A dostojnicy kościelni? Sztandarowy przykład Wesołowskiego, najpierw ukrytego w Watykanie (taka forma ochrony przed ewentualnym linczem), a później z honorami pochowanego.

 • diabollo

  Oceniono 16 razy 16

  Jak można wysyłać własne dziecko do katokościoła i wystawiać na takie zabobonne rytuały jak spowiedź?
  Wszystko w wykonaniu bardziej lub mniej popapranych asocjalnych męższczyzn kompletnie zakręconych na punkcie seksu.

  Ludzie, czy wy sumienia nie macie?

 • zloty_cielec69

  Oceniono 17 razy 15

  ja i moja rodzina zagłosujemy na partię, która pogoni czarnego sukienkowego okupanta.

 • hastatrespasos

  Oceniono 15 razy 15

  Płonne nadzieje na świecko-kościelną komisję mogącą ruszyć z miejsca zamiatanie pod dywan przez episkopat masowego pedofilstwa wśród sukienkowych. Podłość zdradzieckich zboczonych mord jest taka sama jak ich protektorów hierarchów.

 • ochujek

  Oceniono 15 razy 13

  Kwaśniewski podpisał haniebny konkordat. Przez dziesięciolecia nikt tego bubla nie próbował naprawić. Politycy klęczą przed klechami. Spełniają ich finansowe zachcianki. Dbają o dobro kleru, nie o dobro pozostałych obywateli. Należy wypowiedzieć konkordat łamany przez kler, wprowadzić podatek kościelny, jak w Niemczech.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX