Chiny: 3 tys. posłów jednogłośnie za prezydentem. Będzie rządził aż do śmierci?

Wcześniejsza zmiana konstytucji sprawia, że Xi Jinping może pełnić fotel prezydenta Chin bezterminowo

Zgodnie z przewidywaniami Xi Jinping został wybrany prezydentem Chin na drugą pięcioletnią kadencję przez parlament podporządkowany Komunistycznej Partii Chin.

Nie było ani jednego głosu przeciw, nikt też się nie wstrzymał. Wszyscy - z niemal 3 tysięcy obecnych na sali posłów - głosowali za kandydaturą.

Chwilę po głosowaniu Xi Jinping złożył przysięgę na kolejna kadencję. 

- Zobowiązuję się do przestrzegania konstytucji Chińskiej Republiki Ludowej. Zamierzam chronić konstytucję, wypełniać moje zobowiązania prawne, być lojalnym wobec kraju i ludzi, przejmować nadzór nad ludem i pracować dla nowoczesnego kraju socjalistycznego, który jest dobrze prosperujący, silny, demokratyczny, zaawansowany kulturowo, harmonijny i piękny - mówił.

Wcześniejsza zmiana konstytucji sprawia, że Xi Jinping może pełnić fotel prezydenta Chin bezterminowo. 

Olbrzymią władzę Xi potwierdził również wybór na wiceprezydenta kraju jego zaufanego stronnika, 69-letniego Wang Qishana, który przekroczył już nieformalny wiek emerytalny przyjęty zwyczajowo w chińskiej partii.

Według komentatorów jego powołanie jest badaniem gruntu pod trzecią kadencję Xi, który za 5 lat sam będzie miał 69 lat.


Obserwatorzy sądzą, że Wang – znany jako pogromca łapówkarzy i uważany za specjalistę od sytuacji kryzysowych – będzie odpowiedzialny za kontakty Pekinu z Białym Domem, w tym próby łagodzenia narastających napięć handlowych pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (1)
Prezydent Chin Xi Jinping wybrany na drugą kadencję
Zaloguj się
  • getz54

    0

    Zaden dla Xi powód do Dumy czy samozadowolenia. Biuro polityczne miało wybór zero/jedynkowy. Albo zagłosują tak jak on chce, albo staną się sproszkowanym ppokarmem dla rybek akwariowych. Jezeli za plecami ma się armię tajnej policji, wojsko, wszystko mozna przegłosowac. Władza deprawuje, ale brak władzy deprawuje jeszcze bardziej, dlatego cywilizacja zachodnia wymyśliła kadencyjośc wyborów i tego przerstrzega. Wielki szacunek dla pana Zdrojewskiego. Po wygraniu wyborów na prezydenta Wrocławia, po zakończeniu udanej dla miasta kadencji powiedział, ze juz nic dobrego nie jest w stanie zrobic jako prezydent i oddał miejsce młodszemu, z nowymi pomysłami. Zdarza się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX