Dlaczego Komendę niesłusznie skazano za zabójstwo? Ziobro o śledztwie: Wiemy o poważnych błędach

Zbigniew Ziobro polecił wszcząć śledztwo w sprawie zaniechań związanych ze sprawą Tomasza Komendy. Chce wskazać winnych tej pomyłki. Niewinny mężczyzna przesiedział 18 lat za zabójstwo.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny przyznał, że w sprawie Komendy doszło do rażących nieprawidłowości.

- Wiemy na pewno, że doszło do poważnych błędów, braku właściwej staranności, mówiąc bardzo oględnie, a także braku profesjonalizmu ze strony prowadzących to postępowanie organów ścigania i prokuratury - mówił.

Czytaj też: Sprawa Tomasza Komendy w kontekście zmian w sądownictwie. "Te ryzyka jeszcze wzrosną"

Tomasz Komenda został skazany na dwadzieścia pięć lat więzienia za gwałt i zabójstwo na piętnastoletniej Małgorzacie K. Nastolatka zmarła w wyniku wychłodzenia - stało się to w noc sylwestrową 1996/1997.

Komenda - którzy spędził w więzieniu osiemnaście lat - został warunkowo zwolniony z odbywania kary. Prokuratorzy, którzy twierdzą, że jest niewinny, zwrócili się do Sądu Najwyższego o ponowne rozpatrzenie jego sprawy.

Tomasz Komenda miał dwadzieścia jeden lat, kiedy zamknięto go w więzieniu. 18 marca sąd postanowił, że może wyjść z więzienia. Dzisiaj Komenda ma 42 lata.

Państwo powinno pomóc

Prof. Zbigniew Ćwiąkalski reprezentujący go w postępowaniu o odszkodowanie, zwróci się także do premiera Morawieckiego o specjalną rentę dla Komendy. - To państwo skazało go na taki los - mówił w rozmowie z reporterką TOK FM Katarzyną Młynarczyk były minister sprawiedliwości - Dlatego powinno czuć się zobowiązane i teraz mu pomóc - argumentował.

Jego zdaniem renta powinna być wypłacana Komendzie przynajmniej do czasu, gdy uzyska odszkodowanie i zadośćuczynienia za 18 lat spędzonych w więzieniu. Komenda cały czas ma status skazanego i nie jest w stanie podjąć żadnej pracy.

- Nie może być na utrzymaniu rodziny, gdyby jakikolwiek pracodawca zażądał od niego informacji z Krajowego Rejestru Karnego, to figuruje tam jako skazany za gwałt i zabójstwo - tłumaczył prof. Ćwiąkalski.

Profesor Ćwiąkalski zapowiada, że do sądu o odszkodowanie zwrócą się, gdy Tomasz Komenda zostanie uniewinniony. - Na pewno będzie to kwota wielomilionowa, o którą będziemy walczyć - zapowiada Ćwiąkalski.

Czytaj też: "Wymiar sprawiedliwości się myli, mylił się i zawsze będzie się mylił". Tomasz Komenda nie jest jedyny>>>

Decyzja

16 maja Sąd Najwyższy zdecyduje, co dalej z Tomaszem Komendą. Wtedy rozpatrzony ma zostać wniosek wrocławskiej prokuratury, dotyczący mężczyzny.

Jest kilka możliwości. SN  może przekazać sprawę do ponownego rozpoznania sądowi, który orzekał w II instancji. Po drugie - jeśli uzna, że dowody są jednoznaczne, może od razu uniewinnić Komendę. Sąd Najwyższy może też odrzucić wniosek o wznowienie postępowania, który przygotowała prokuratura z Wrocławia.

Sprawa Tomasza K. w kontekście zmian w sądownictwie. "Takich przypadków będzie więcej"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Ziobro polecił śledztwo ws. niesłusznie skazanego Komendy
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Przyszla odwilz i wychodza z wolna polityczni wiezniowe postpeerelu. Nie wyobrzam sobie zeby w wolnej juz Polsce i praworzadnej odbywali kary wiezienia wolni niewinni ludzie. Choc patrzac na caly ten obszar postdemoludow we wszystkich doszlo do oligarchizacji i systemow bezprawia i mafizacji zycia politycznego i gospodarczego, ze wspomne czasy buzka gdy mafiozi wchodzili do minsterstw jak do prywatnego chlewu. Na Slowacji tez pada system podobny do tego jaki mielismy w Polsce od 89 do 2015 i kolejne spoleczenstwa beda budzic sie z hipnozy dostrzega do jakiego stanu bezprawia doprowadzily qlienacji wladzy dydktarury sedziow prokuratorow wladzy szczebl samorzadowego i centralnego. Czy znajda w sobie te spoleczesntwa sily zdolne wyprowadzic je z tego koszmaru.

 • swobodan1

  0

  Nie rozumiem dlaczego doszło do pomyłki i skazania pana Tomasza Komendę
  na 25 lat więzienia przecież nadzwyczajna kasta jest nieomylna a według zasady,
  którą często słyszę od polityków PO i tzw karłów medialnych zwanych dziennikarzami
  i różnych tzw autorytetów wyroków sądu się nie komentuje tylko je się przyjmuje.

 • rotterdamus

  Oceniono 1 raz -1

  Przepraszam czytelników za literówki ...pisane w pośpiechu z tableta o innej klawiaturze. Mimo złych prognoz, Wszystkim Życzenia Spokojnych i pisankowo Kolorowych Świąt Wielkanocnych. Ps. Nic nie trwa wiecznie...Lenin, Stalin, Beria, Jaruzelski, mimo ówczesnych zapowiedzi o wieczności, dzisiaj są śmierdzącym truchlem o wartości mniejszej , niż kloaka .

 • rotterdamus

  Oceniono 1 raz -1

  Z reguły nie działam emocjonalnie ...jestem od lat poza tym cyrkiem zwanym Polska. Ale obecnie to co słyszę przekroczyło wszystko...Sam , jako młodzik byłem pa!owany w 1968. na schodach Kościoła św. Krzyża na Krakowskim...mieszkalem 500m obok/Bartoszewicza/ milicyjna gazpetarda popaliła mi twarz...a teraz banda PiSu otworzyła świadomie puszkę Pandory ...szmatławy Rząd wybrany przez antypolskie bydło zamienia Demokratycznie
  rosnaca Polskę w złomowisko o podstawach nacjonalno-rasistowskich. Tego już nie da się cofnąć w rok...prymitywne pokolenie ...z cichym poparciem Rządu, heilujace na ulicach Warszawy...zabezpieczane kordonem policji milicji...budzi strach na przyszłość! Bo to dzis zapalnik...Ale bomba zegarowa...tik,tik...super że znalazłem życie poza tym wiecznie niezadowolonym grajdolem. Pelnym nienawiści do innych i pomimo żebrania o kasę i o poklask Europy Kraju durnego mniemania o swej ponad wielkościu - zboczonego pazer ego kościoła i kobotynsko niedouczonych i pazernych na stolki "elyt', cofających Polskę do...Putin ma wspólnika. Moze cichego ale ma!!! To PiS. Do niedawna z pajacem Macier...em na czele. To że odszedł było zagrywką. Zrobił należało..i...emerytura... Ile srebrników dostał? Myślę , że Putin za rozwalenie Polskiej armi da mu jakaś fuche. Albo w/g standardów Rosji utylizacja ...Oficjalnie"zawał serca" hahaha. Nihil novi sub sole. Wesołego Alleluja. Ale JAJA! NOMEN OMEN

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX