Zbigniew Ziobro przegrał proces z sędzią Justyną Koskę-Janusz. Ministerstwo musi ją przeprosić

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przegrał cywilny proces z sędzią Justyną Koską-Janusz, która półtora roku temu pozwała go o naruszenie jej dóbr osobistych.

Ziobro pod koniec 2016 roku zdecydował o skróceniu jej delegacji do sądu okręgowego, o czym resort sprawiedliwości poinformował w specjalnym komunikacie na swojej stronie. Napisano w nim, że powodem była rzekoma nieudolność sędzi w jednej z głośny spraw. I to właśnie oceniająca sędzię treść komunikatu stała się przedmiotem sporu. 

"Władzy nie można wszystkiego"

Sędzia warszawskiego sądu okręgowego Andrzej Kuryłek, uzasadniając wyrok, nie kwestionował prawa ministra do skrócenia delegacji Koski-Janusz, ani poinformowania o tym opinii publicznej. Ale w ocenie sądu powinien to być komunikat rzeczowy i merytoryczny.

Natomiast żadną miarą nie mogą to być wypowiedzi o charakterze publicystycznym

- ocenił sędzia Andrzej Kuryłek. 

Po ogłoszeniu wyroku sędzia Justyna Koska-Janusz w rozmowie z dziennikarzami nie kryła satysfakcji: 

Ten wyrok pokazuje, że władzy nie można wszystkiego, że władza wykonawcza powinna działać w granicach prawa, podobnie jak wszystkie inne władze, czy ustawodawcze, czy sądownicze

Ministerstwo zapowiedziało apelację 

Ministerstwo Sprawiedliwości już zapowiedziało w tej sprawie apelację. Według resortu - sąd uniemożliwił zapoznanie się z aktami, które ilustrowały błędy popełnione przez sędzię i wydał wyrok bez przesłuchania ministra i oceny jego argumentów.

Występujący w imieniu Skarbu Państwa mecenas Maciej Zaborowski także nie wyklucza odwołania od dzisiejszego wyroku.

Oczywiście z szacunkiem odnosimy się do tego wyroku - podkreślił. - Natomiast osobiście nie podzielam argumentacji sądu. Zapoznamy się z uzasadnieniem pisemnym, ale na ten moment będę rekomendował złożenie apelacji - dodał. 

Sąd zobowiązał dzisiaj resort Zbigniewa Ziobry do usunięcia ze swojej strony fragmentów spornego komunikatu oceniających pracę sędzi Koski-Janusz oraz zamieszczenia tam odpowiednich przeprosin. Wyrok nie jest prawomocny.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (33)
Zbigniew Ziobro przegrał proces z sędzią Justyną Koskę-Janusz. Ministerstwo musi ją przeprosić
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 6 razy 6

  To jest wyrok na Ziobrę nie tylko za jego wątpliwą prawniczą wiedzę. To jest wyrok za jego chamstwo i prostactwo. Jest to kolejny wyrok sądu w imieniu RP wydany na tego człowieka.
  Jakiegoś kryminalistę mamy za ministra sprawiedliwości. Poczekamy kilka lat zaczym ten wyrok zostanie wykonany. Pogarda dla prawa manifestowana przez tego człowieka ośmiesza nasz kraj. Za czasów 4RP wyrzucono go w USA za drzwi, gdy przyjechał po pana Mazura z wnioskiem o jego ekstradycję. Do dzisiaj wzór wniosku jest pokazywany studentom prawa na uczelniach amerykańskich, jako przykład braku poszanowania prawa w niedemokratycznych państwach. Pani sędzia nawet nie moze miec poczucia radości z takiego zakończenia sprawy.
  Wygrac proces z Ziobrą, to jak znęcac się intelektualnie nad niedorozwiniętym umysłowo. Zaden powód do dumy ani satysfakcji. Sąd według tego troglodyty nie wysłuchał jego argumentów.
  Ten awanturnik sądowy jest znany wymiarowi sprawiedliwości z pokrętnego myślenia i przewlekania spraw, a następnie sposobu wykonania wyroków po ich zakończeniu. Ziobro ze swoim pryncypałem przez 8 lat wycierali portkami ławy sądów i prokuratur w Polsce za swoją działalnośc w 4RP.. Do czcigodnych sędziów panów Łączewskiego i Tuleyi dołączyła pani Koskaa- Janusz. Gratuluję.

 • rbik53

  Oceniono 5 razy 5

  .
  To nieudolność Platformy i Kopacz sprawiły, że ta %^$#* Ziobro dziś niszcz nasz kraj....

 • Lech Pawluk

  Oceniono 4 razy 4

  Osobnik mający problemy ze znajomością prawa, pomawia SĘDZINĘ, przegrywa proces sądowy i nadal jest ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym i posłem. Mnie się wydaje,że osoba honorowa, już zrezygnowalaby z pełnienia przynajmniej tych dwóch funkcji.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 4 razy 4

  Można Zero postawić przed Sądem, osądzić i wydać wyrok?
  Można szanowni posłowie z PO?
  Można.
  To coście robili przez osiem lat?
  Lizaliście sobie jajka?

 • zunia10

  Oceniono 8 razy 4

  w tych oczach jest już krwawa zemsta na pani sędzi, oby środowisku sędziowskiemu starczyło determinacji

 • truq

  Oceniono 2 razy 2

  W przyszłym roku przegra wybory i odpowie za te wszystkie przekręty. Nie tylko on, ale cała "zła zmiana."

 • truq

  Oceniono 1 raz 1

  To było oczywiste. Ten nieudacznik odpowie za to prędzej czy później, tak jak wszyscy zdrajcy / niszczyciele demokracji z rządu pis.

 • truq

  Oceniono 1 raz 1

  Jeszcze się nie udało min. jak z koziej dupy trąba całkowicie upolitycznić i zziobrzyć sądów. Jeszcze wszystkiego nie ma w kieszeni. I nie będzie miał, pójdzie na dno w stylu w jakim działa. Będzie gnił w więzieniu.

 • Jan Fenzlan

  Oceniono 1 raz 1

  Zajac! Nu pogodi! Jeszcze wygra! Gdzie siła tam prawo. Takie są realia postkomuny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX