Barbara Nowacka o smoleńskich obchodach: Miały silny partyjny i polityczny wymiar

- Na corocznych uroczystościach w tzw. kwaterze smoleńskiej zabrakło polityków PiS. Nikt z nich nie chciał pobyć przy grobach z częścią rodzin. To jest symboliczne - mówi Barbara Nowacka.

- W tym dniu nie potrzebuję słów Jarosława Kaczyńskiego, ani Andrzeja Dudy. Oni nie są istotni w osobistym przeżywaniu tragicznej śmierci mojej matki. Spędzam czas z najbliższymi i przyjaciółmi, wspominamy ją - mówiła portalowi Tokfm.pl Barbara Nowacka, córka zmarłej w katastrofie Izabeli Jarugi-Nowackiej.

- Jednak dla części ludzi z pewnością istotne jest upamiętnienie katastrofy. Oni spokoju i pokrzepienia w obchodach rocznicy nie znajdują. Mówię to z przykrością, bo byłam zwolenniczką postawienia pomnika, który godnie upamiętniłby ten dzień - komentowała.

"Dziwi, że w imieniu rodzin ofiar nie przemawiała neutralna osoba"

- Powstał jednak pomnik, który będzie dzielił i stanowił oś konfliktu. A ten dzień nie jest dobry na podsycanie konfliktu i rozgrywki - oceniła. - Obchody miały silny partyjny i polityczny wymiar. Dziwi mnie, że w imieniu rodzin ofiar katastrofy nie przemawiała neutralna osoba, niezwiązana z dzisiejszą walką polityczną. Takich osób bardzo wiele: zginęli nie tylko politycy i polityczki, ale też wojskowi, załoga samolotu, przedstawiciele rodzin katyńskich. Dla nich polityka nie jest sensem życia, im zależy na spokojnej, godnej pamięci - mówiła.

Nowackiej brakuje też ducha ekumenizmu w obchodach: - Pamiętajmy, że zginęły osoby różnych wyznań, także duchowni.

Przeczytaj też: "Obrzydliwe. To mi się nasuwa po przemówieniu Kaczyńskiego". Opozycja ocenia rocznicę Smoleńska

- Po 8 latach od katastrofy nie ma już takiego bólu, jest potrzeba refleksji. To, co działo się dziś na placu Piłsudskiego i sposób budowy pomnika sprawia, że narastają konflikty. Jest mi smutno, że coś, co miało szansę zamknąć podziały, znowu je rozkopuje - komentowała w rozmowie z Tokfm.pl

"Dla nas najważniejsze jest pamiętać o naszych bliskich"

- Dzisiaj rano na corocznych uroczystościach w tzw. kwaterze smoleńskiej zabrakło polityków PiS. Nikt z nich nie chciał pobyć przy grobach z częścią rodzin. To jest symboliczne. Część rodzin nie otrzymała zaproszeń na obchody, a ci którzy otrzymali dostali je bardzo późno. To wygląda naprawdę smutno - nie tak, jak wyobrażałam sobie uczczenie pamięci osób ważnych, szlachetnych, wspaniałych - przyznała Nowacka.

Na warszawskich Wojskowych Powązkach są groby 28 ofiar katastrofy smoleńskiej. Stoi tam też pomnik poświęcony pamięci pasażerów prezydenckiego tupolewa.


- Być może moje dzieci będą miały to szczęście, że zobaczą spokojne obchody rocznicy smoleńskiej, bo przestaną być bieżącą okazją do okładania się pałką między PiS a PO. Dla nas najważniejsze jest pamiętać o naszych bliskich. Dlaczego lecieli, kim byli, co jeszcze dobrego mogłoby się wydarzyć, gdyby nie zginęli - podsumowała córka Izabeli Jarugi-Nowackiej.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (23)
Barbara Nowacka o smoleńskich obchodach: Miały silny partyjny i polityczny wymiar
Zaloguj się
 • mayta

  Oceniono 6 razy 4

  A ja w ogóle sobie nie wyobrażałam obchodów rocznicy smoleńskiej. Pani wybaczy, ale każdy z nas ma kogoś bliskiego o kim chciałby w spokoju pomyśleć, a nie być wiecznie pod presją jakiejś martyrologii. Naprawdę proszę to zrozumieć, z całym szacunkiem: ja nie jestem zainteresowana obchodzeniem śmierci Pani matki, ani budowaniem jej kolejnego (lepszego, bardziej ekumenicznego) pomnika, ja mam swoją matkę na cmentarzu - nie gorszą. Od polityka oczekuję projektów na DZIŚ I JUTRO. Konkretnych i śmiałych: na świecką edukację, na politykę zagraniczną, na transport publiczny, na bezpieczne elektrownie itp. itd. Tym się proszę zająć.

 • matylda1001

  Oceniono 6 razy 4

  Bardzo lubię i cenię Barbarę Nowacką ale nie podoba mi się, że PO stawia w jednym rzędzie z pisem.

 • cucurucu

  Oceniono 3 razy 3

  Bez przesady z ta wspanialoscia, nikt z tych osob nie byl wspanialy.

 • dupajasi0

  Oceniono 5 razy 3

  Co się dało postawić będzie się dało zburzyć. A co do pomnika zimnego Lecha to uważam, że nie ma co na to tracić czasu bo wystarczy, że gdzieś krowa nasra i mamy pomnik z jego obliczem gotowy. ;-)

 • Irena Bryłowska

  Oceniono 5 razy 3

  W obchodach rocznicy katastrofy zabrakło wspomnienia o wszystkich ofiarach za to była partyjna propaganda PIS, kłamstwa smoleńskie Macierewicza i gloryfikacja Lecha Kaczyńskiego.

 • otto_osworth

  Oceniono 9 razy 3

  Pani Barbara Nowacka. Gdyby Pani i ludzie pani podobni rządzili naszym krajem, żyłoby się nam na pewno dużo lepiej i spokojniej. Marzę o dniu, w którym Polacy będą wybierać polityków takich jak Pani do rządzenia naszym wspaniałym krajem. Niestety, na razie tacy politycy są w zdecydowanej mniejszości...

 • shtalman

  Oceniono 2 razy 2

  A ja mam nadzieję że nigdy nie będzie żadnego oficjalnego wydawania naszych podatków na polityczne szkopki w stylu upamiętniania klęsk pseudonarodowych a la smoleńsk lub powstanie warszawskie

 • iskander36

  Oceniono 5 razy 1

  "To statni marsz...." Pierwdzy raz doszedł ten Spleśniały Dziadyga. CHWDP-rezesowi.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX