Solidarność chce wolnych niedziel dla wszystkich, grozi wyjściem na ulice przeciw nowym przepisom

Szef Solidarności Piotr Duda chciałby, aby wolne niedziele mieli nie tylko pracownicy sklepów. Sprzeciwia się też "liberalizacji" kodeksu pracy, planowanej przez PiS.

Solidarność chce doprecyzowania w kodeksie pracy zapisów dopuszczających pracę zmianową także w niedziele i święta. Zdaniem szefa związku Piotra Dudy niektórzy pracodawcy wykorzystują obecne przepisy do nieuzasadnionego zatrudniania pracowników w niedziele. 

Dwie czy trzy zmiany? 

- Chcemy  zrobić rewizję w kodeksie pracy, aby kolejne grupy zawodowe mogły w niedzielę odpocząć - mówił Duda podczas konferencji Solidarności. Podkreśla, że według kodeksu pracy, niedziele i święta są dniami wolnymi. Jednocześnie kodeks zawiera wyłączenia, dotyczące m.in. zakładów pracujących w ruchu ciągłym czy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli. Inne wyłączenie dotyczy właśnie pracy zmianowej.

Nie jest określone jaka to jest praca zmianowa: czy na trzy zmiany czy na dwie zmiany. I to jest nadużywane przez niektórych pracodawców, którzy powołując się na ten przepis zatrudniają pracowników w niedziele i święta

- zauważył Duda. Chodzi np. o sytuacje, gdy pracownik nocnej zmiany kończy pracę w niedzielę o 6 rano.

"Jeden kierunek - ulica!"

Przewodniczący związku przypomniał też, że Solidarność sprzeciwia się rozwiązaniom przygotowanym przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy.

Jeżeli rząd będzie procedował ten projekt kodeksu pracy w kierunku liberalizacji, nasze działania będą jasne: jeden kierunek - ulica!

- zadeklarował przewodniczący.

Komisja zaproponowała m.in. wydłużenie czasu umów o pracę na okres próbny. Zaproponowano również zmiany w działaniu organizacji związkowych w zakładach pracy. 

Nowy kodeks, dwukrotnie obszerniejszy niż stary, zakłada szereg zmian w prawie pracy. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają do 10 pracowników, nie będą  uzasadniania wypowiedzenia umowy o pracę w zamian za wypłatę zwalnianemu pracownikowi odprawy. Pracownicy nie będą mogli dorabiać bez zgody pracodawcy, a termin urlopu ma być ustalany przez szefa.

Czytaj też: Nie podoba ci się zakaz handlu w niedzielę? Piotr Duda radzi: jedź do Czech

Szczególne kontrowersje budzi propozycja, aby pieniądze za nadgodziny trafiały na specjalne konto i miały być wypłacane dopiero, kiedy pracodawca wyśle pracownika na bezpłatny urlop np. wtedy, gdy firma będzie miała mniej zleceń.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (182)
Solidarność chce wolnych niedziel dla wszystkich, grozi wyjściem na ulice przeciw nowym przepisom
Zaloguj się
 • gruppe

  Oceniono 39 razy 39

  Rozszerzyć zakaz dla: mpk, pkp, pogotowia, elektrowni, radia, telewizji (zwłaszcza), kościołów, kawiarni, restauracji, teatrów, filharmonii, muzeów, ogrodów zoologicznych i wszystkiego, co się rusza - innej opcji nie widzę!

 • andrzej1.61

  Oceniono 30 razy 28

  Kościelny kolaborant sprzedający Polskę i Polaków niczym się nie różni od kolaborantów współpracującymi z zaborcami faszystami czy komunistami.

 • baj62

  Oceniono 25 razy 23

  Jeszcze jeden roszczeniowiec, Du.a , a czy księża też będą mieć zakaz pracy w niedzielę i święta?A po reszcie jeśliś taki "kościółkowy to chyba wiesz że dniem świętytm wg pisma świętego to sobota, a nie niedziela i co teraz?

 • El Comandante

  Oceniono 22 razy 22

  Popieram wolne niedziele - ale dla wszystkich - policja, pielęgniarki, kierowcy i motorniczy, fabryki o ciągłej produkcji - stalownie, papiernie, wojsko, marynarze, kelnerzy i barmani.

  Narodowo-Sojalistyczny - rząd i związki zawodowe - zaraz nałożą na nas obowiązek chodzenia do kościoła. Socjalizm tak! Wypaczenia kapitalistyczne - nie!

 • wazps

  Oceniono 24 razy 22

  A co z kopalniami,tam też będą wolne niedziele,czy jednak firmy podwykonawcze,prowadzone przez działaczy Solidarności,będą dalej zatrudniać górników na śmieciówkach,żeby ominąć kodeks pracy i nie płacić za nadgodziny?

 • t_uptus

  Oceniono 19 razy 17

  Zycze temu zomolowi zeby te wolne niedziele odbily mu sie czkawka jak trafi na pogotowie lub do szpitala.

 • sh32wlodzimierz

  Oceniono 17 razy 17

  początkowo pomyślałem że to ta Duda, a to stara Duda wraca, jakieś wybory się szykują w Solidarności?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX