Ekspert: Otwarcie ambasady USA w Jerozolimie tego dnia było zamierzone. Liczono się z protestami

- To zbiegło się w czasie, oczywiście nieprzypadkowo, z Nakbą, czyli dla Palestyńczyków "dniem katastrofy - mówił w TOK FM naukowiec z Uniwersytetu Łódzkiego.

52 Palestyńczyków zginęło, a prawie 2,5 tysiąca zostało zostało rannych w starciach z izraelskimi siłami w Strefie Gazy. Trwają tam protesty przeciwko dzisiejszemu otwarciu amerykańskiej ambasady w Jerozolimie.

Rocznica Nakba Day

Decyzja o przeniesieniu ambasady Stanów Zjednoczonych z Tel Awiwu do Jerozolimy była kroplą, która przelała czarę goryczy - mówił w programie Analizy dr Robert Czulda z Uniwersytetu Łódzkiego.

To zbiegło się w czasie, oczywiście nieprzypadkowo, z Nakbą, czyli dla Palestyńczyków  “dniem katastrofy”. Chodzi o dzień, w którym powstał Izrael i z kolei tam jest to wielkie święto

– zauważył.

Po podpisaniu Deklaracji Niepodległości powstało żydowskie państwo Izrael utworzone na podstawie Rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 29 listopada 1947. Powstało ono na części terytorium byłego brytyjskiego Mandatu Palestyny.

Dla upamiętnienia tego dnia w Izraelu obchodzi się święto państwowe Dzień Niepodległości Izraela . Tego samego dnia Arabowie obchodzą „Dzień Katastrofy”.


Ekspert zwrócił uwagę, że otwarcie amerykańskiej ambasady w Izraelu w tym czasie nie jest przypadkowe.

To na pewno było zamierzone, żeby to było akurat tego dnia. Liczono się z tym, że to doprowadzi do protestów. To był silny sygnał, że USA stoi po stronie Izraela, niezależnie od kosztów, które będą musieli ponieść inni

– przekonywał.

Decyzję o przeniesieniu amerykańskiej ambasady do Jerozolimy podjął w grudniu ubiegłego roku Donald Trump

Anulowania tej decyzji domaga się między innymi Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Organizacja Współpracy Islamskiej uznała z kolei krok Trumpa za "jawną agresję".

Poniedziałkowe wydarzenia to najkrwawsze starcia od wojny w Strefie Gazy w 2014 roku. Ofiar starć jakby nie zauważył prezydent Donald Trump, który uznanie Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego uznał za wielki sukces. "Naszą największą nadzieję jest pokój" - oświadczył amerykański przywódca mimo tego, że jego decyzja doprowadziła do eskalacji napięć

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (5)
Ekspert: Otwarcie ambasady USA w Jerozolimie tego dnia było zamierzone. Liczono się z protestami
Zaloguj się
 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 2 razy 2

  To Arabowie atakowali 70 lat temu Żydów. Arabowie nie tylko zamieszkujący tereny mandatowe ale i sąsiednie państwa arabskie. Cały świat arabski chciał zetrzeć z powierzchni Ziemi Państwo Izrael. Izrael się obronił. Dał koalicji państw arabskich "po łapach". Gdyby arabscy mieszkańcy Palestyny chcieli mieć własne państwo - mieliby je od lat. Wielokrotnie mieli okazję je utworzyć. Konflikt arabsko-żydowski podtrzymywany jest przez organizacje terrorystyczne w tym Hamas. Ma na celu utrzymanie "Wadzy" a nie dobro arabskich mieszkańców Gazy i Zachodniego Brzegu. Trudno sobie wyobrazić by Arabowie mogli wrócić na tereny Izraela. Do czego mieliby wracać?! Przez minione 70 lat arabscy mieszkańcy Palestyny zapracowali na taką opinię, że nikt u siebie ich nie chce. Ani Jordania ani Egipt, Liban czy Syria. Kto chciałby mieć u siebie terrorystów. Dla "Braci Arabów" najwygodniej jest by arabscy mieszkańcy Gazy zostali tam gdzie są! I by było tak jak jest. Tzw. protesty palestyńskie i Intifady to tylko skutek manipulacji a nie dążenie do rozwiązania problemu.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Przyklad ktory powinien byc memento dla Polski w kwestii staniwczej odmowy budowania trwalej mniejszosci islamskiej i kazej innej, Izrael ma poteznych sponsorow i moze liczyc na ochrone co jednak by bylo w przypadku Polski, ktorej wladze musialyby dokonywac pacyfikacji podobnie slusznej walki o prawa mniejszosci. Mniejszosc jest zawsze zagrozeniem dla pnatwa i spokoju spolecznego i nalezy pilnie monitorowac i ograniczac jej rozrost.

 • rastablaster

  Oceniono 5 razy 1

  Izrael należy obłożyć sankcjami i odizolować od reszty cywilizowanego świata. Każdy dziennikarz, kto pudruje mordę temu bandyckiemu krajowi ma na swoich rękach krew palestyńskich kobiet i dzieci.

  Tylko śmieci i psychopaci nie czują wstydu.

 • ggrzegorz70

  0

  Skoro państwo powstało na podstawie "Rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 29 listopada 1947", to może teraz podobną rezolucją je zlikwidować?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX