Konstytucjonalista bezlitośnie o referendum Andrzeja Dudy: Kuriozalne działania propagandowe

Andrzej Duda zaprezentował we wtorek propozycje pytań do planowanego przez siebie referendum konstytucyjnego. O ich merytoryczną ocenę poprosiliśmy konstytucjonalistę, profesora Jacka Skrzydło.

- Zadawanie pytania o uchwalenie nowej konstytucji przez kogoś, kto od samego początku obowiązywania urzędu łamie obowiązującą konstytucję, jest dla mnie kpiną - tak w TOK FM skomentował pomysł referendum konstytucyjnego prof. Jacek Skrzydło z katedry prawa Uniwersytetu Łódzkiego.

Zauważył też, że niektóre z proponowanych przez prezydenta pytań nie dotyczą zagadnień konstytucyjnych. - Nie znam żadnej konstytucji na świecie, w której określa się wiek emerytalny. Ta kwestia jest przecież pochodną wielu zmiennych czynników, także demograficznych i ekonomicznych; powinna ją regulować ustawa - mówił. Podobne zdanie ma na temat pytania o wpisanie do konstytucji programu 500 plus.

Konstytucjonalista zauważył też, że część z proponowanych przez prezydenta pytań dotyczy wprowadzenia do konstytucji ustaleń, które już się w niej znajdują. Jako przykład wymienił pytanie o  ochronę pracy jako fundamentu gospodarki rynkowej. - Praca jest już w konstytucji chroniona - przypomniał.

Czytaj też: Paweł Rabiej odpowiedział w TOK FM na pytania z referendum konstytucyjnego. "Są bez sensu" - ocenił

Co ciekawe, współautor propozycji pytań, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP
Paweł Mucha, ma świadomość, że część z proponowanych zmian jest już przez prawo regulowana. Na konferencji prasowej mówił między innymi o pytaniu dotyczącym gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku:

- Na pierwszy rzut oka, to pytanie może się wydawać bardzo podobne do treści regulacji artykułu 58. ust. 3, w którym mówimy o pewnym kierunku dążenia władz publicznych. Natomiast to miałoby być podniesienie ochrony w przypadku tych czterech grup, poprzez gwarancję szczególnej opieki zdrowotnej - wyjaśniał.

- Artykuł w konstytucji mówi, że władze mają obowiązek troszczyć się o te cztery grupy. Prezydent chce wpisać gwarancję szczególnej opieki. Czym to się różni dla konstytucjonalisty? - pytała prawnika prowadząca audycji Analizy Agata Kowalska

- Niczym. Nie rozumiem tej wypowiedzi. Nie mam pojęcia, jaka jest intencja autorów tej regulacji - skwitował profesor Skrzydło.

Za zbędny profesor uznał też proponowany zapis o “bezpieczeństwie żywnościowym kraju”.

Wykluczające się pytania

A co z pomysłem konstytucyjnego zagwarantowaniem członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej?

Zdaniem naukowca, to pytanie wyklucza się z innym - “Czy jest pan/pani za zapisaniem w konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w UE oraz wyższości konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?”. - Po pierwsze, istota udziału każdego państwa w UE polega na dobrowolnym zrzeczeniu się części suwerenności. Po drugie, konstytucja w bardzo dobry sposób określa granice zrzeczenia się uprawnień suwerennych Polski na rzecz UE. Jakiekolwiek grzebanie przy tym uważam za błąd - wyjaśnił.

Agata Kowalska przypomniała, że zwolennicy zmiany konstytucji przekonują, iż obecnie jest ona zbyt mało dokładna i efektem tego był np. spór o reformę sądownictwa.

Z takimi poglądami Jacek Skrzydło zdecydowanie się nie zgadza - Tu naprawdę nie ma czego precyzować. Jeżeli konstytucja określa, że kadencja prezesa Sądu Najwyższego trwa sześć lat, to nie można jej ustawowo zmieniać. Jeżeli z konstytucji wynika, że piętnastu członków KRS wybiera środowisko sędziowskie, to nie może ich wybierać parlament. Nie widzę żadnej przestrzeni do precyzowania tej regulacji - ocenił profesor.

Pomysł referendum podsumował jako “działania propagandowe”, wokół których nie da się nawet zorganizować “sensownej debaty”.

Proponowane przez prezydenta pytania znajdziesz w tym materiale.

"KE idzie na konflikt" - Semka o zapowiedzi Timmermansa ws. praworządności

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (169)
Konstytucjonalista miażdży referendum Andrzeja Dudy: Kuriozalne działania propagandowe
Zaloguj się
 • zbych21

  Oceniono 38 razy 36

  Konstytucyjne zagwarantowanie członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej? Nie mam nic przeciwko. Ale co, jeśli któraś z tych organizacji przestanie istnieć? Konstytucja PRL gwarantowała sojusz z ZSRR a ten się rozpadł.

 • krzywelustro

  Oceniono 28 razy 26

  Za to koniecznie trzeba zapisać w Konstytucji, że białe jest czarne, a czarne - białe. To dla tych, którzy miewają omamy i wydaje się im, że jest inaczej.

 • rozterka47

  Oceniono 23 razy 23

  Próba obalenia obowiązującej konstytucji i wprowadzenia jakiegoś katobolszewickiego gniota !

  Konstytucyjne zagwarantowanie członkostwa Polski w UE ? - Przecież to jest jest debilne !!!
  A jak UE się rozleci , a jak nas z UE wyrzucą ? .

  Niepełnosprawni ? Widzieliśmy , gdzie ma PIS niepelnosprawnych . W dudzie.

  Te pytania to jeden wielki PISowski bełkot.

  Precz z durnowatym antypolskim , antyeuropejskim katobolszewickim PISem , wynocha na wschód !

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 23 razy 21

  Doopa i tak odpowiesz za wszystko ty kryminalisto.
  Już lepiej ty czopku szczerbatka rób referenda w KFC.

 • damtek

  Oceniono 22 razy 18

  Przychodzi Andrew z żoną do MacDonalda
  - 2 wieśmaki
  - To widzę , co dla państwa ?
  Nowoczesny/twitter

 • boshary

  Oceniono 22 razy 18

  Coś takiego mógł sklecić tylko czlowiek prymitywny łamiàcy konstytucję

 • hristomoltisanti

  Oceniono 19 razy 17

  Czy jesteś za natychmiastowym odwołaniem łamiącego Konstytucję i przynoszącego wstyd Polsce , niesamodzielnemu i sterowalnemu przez zwykłego posła , człowieczka nazywanego prezydentem ?
  To jedyne pytanie na które mogę śmiało odpowiedzieć ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX