Kraśko komentuje słowa Ziemca: Niezależność dziennikarska istnieje, ale nie w każdej redakcji

Piotr Kraśko w poranku TOK FM postanowił dodać otuchy adeptom dziennikarstwa. - Gwarantuję wam, że znajdziecie redakcję, w której nikt wam nie będzie mówił, jak macie myśleć - zapewnił.

Dziennikarz odniósł się w ten sposób do niedawnego wykładu Krzysztofa Ziemca z TVP na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Prezenter “Wiadomości” mówił wtedy m.in. o tym, że niezależność dziennikarska to złudzenie. - Nie ma czegoś takiego. Niezależnym dziennikarzem jest może tylko ten, kto w ubóstwie jedzie PKS-em z plecaczkiem, z dyktafonem, nagrywa rozmowy, spisuje je i robi reportaże o tym, jak się zmieniła przyroda w Bieszczadach. Tylko to jest książka, której potem nikt mu nie wyda - przekonywał Ziemiec.

Czytaj więcej: "Bozia dała jakiś talent". Ziemiec zdradził studentom, dlaczego odniósł sukces w mediach

W jego opinii, każdy dziennikarz, który pracuje w konkretnej redakcji jest uzależniony od wydawcy, który „jest z takiej a nie innej linii”.  - Jeśli jest to stacja komercyjna, to szef też ma jakąś linię, ma jakieś interesy, które są do załatwienia. Więc nie ma dziś niezależnego dziennikarstwa - argumentował.

Dobrze wybierzcie redakcję

Takiego punktu widzenia nie podziela Piotr Kraśko. - Może w niektórych miejscach tak jest. Ale to dowodzi tylko tego, że najważniejszą decyzją jaką podejmiecie, będzie wybór redakcji, w jakiej będziecie pracować. Gwarantuję wam, że możecie znaleźć taką redakcję prasową, radiową, telewizyjną, w której szefom nie przyjdzie do głowy, żeby tłumaczyć wam, jakie mają interesy do załatwienia -  stwierdził podczas Poranku Radio TOK FM. 

- Gwarantuję wam, że znajdziecie redakcję, w której nikt wam nie będzie mówił co myśleć, co macie mówić, jakie macie zadawać pytania i jakich pytań macie nie zadawać - dodał.

Paski w "Wiadomościach" i TVP Info 

Kraśko w swoich słowach do przyszłych dziennikarzy odniósł się też do kontrowersyjnych “pasków”, czyli zdań, które pojawiają się na dole ekranu podczas programów informacyjnych TVP. 

- Ogromną przyjemność znajdziecie też w pracy w stacji telewizyjnej, w której nie będziecie musieli mówić, że odpowiadacie tylko za to, co sami powiecie, albo napiszecie, ale też będziecie zgadzali się z tym, co znajduje się na pasku informacyjnym tej stacji na dole ekranu. Chciałbym was zapewnić, że znajdziecie taką redakcję, w której będziecie się czuli wolnymi, spełnionymi ludźmi, a dziennikarstwo może być wspaniałym zawodem - podsumował.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (34)
Kraśko komentuje słowa Ziemca: Niezależność dziennikarska istnieje, ale nie w każdej redakcji
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 14 razy 8

  To co dla ludzi pokroju Ziemca, Adamczyka, Rachonia, jest dzisiaj miarą sukcesu, za 2 lata będzie kanonem obciachu. Po romansie z WRON-ą w stanie wojennym juz nigdy nie podnieśli się, Reszczyński, Racławicki, Tumanowicz, taki sam przykry koniec spotka Kurskiego, który zajmie poczesne miejsce obok Jerzego Urbana, który jednak przerasta go intelektem, wiedzą dziennikarską i dokonaniami zawodowymi. Zdarza się.

 • biesczad1

  Oceniono 11 razy 5

  Żołnierzu Ziemiec, redaktorzy z Korei Płn też mówią, że są niezależni, a hasła "Warto być przyzwoitym" , oni też nie znają - tak, wiele was łączy...

 • def11

  Oceniono 12 razy 4

  Dlatego funkcjonariusz prasowy, nie mylić z dziennikarzem, Ziemiec oferuje swoje usługi każdej władzy tłoczącej obywatelom do głowy propagandę zamiast informacji.

 • xxl_100

  Oceniono 2 razy 2

  Chcecie sobie puszczać reklamy? To beze mnie :) Wolę nie oglądać :)

 • Jacek Kepka

  Oceniono 2 razy 2

  To o czym mówi Ziemiec wymaga stopniowania. Można być propagandzistą ale można też starać się być przyzwoitym, oczywiście to nie będzie oznaczać, że będzie się zawsze obiektywnym. To właśnie uważam za oczywistość o której nie wspomniał ani Kraśko ani Ziemiec.

 • Oceniono 8 razy 2

  a może ziemiec wziął sobie głęboko do serca morał z bajki ezopa o dębie i trzcinie ? kręgosłupa nie ma. i co z tego ? ja bym tak nie umiał, ale ostatnio zaczynam mieć wątpliwości, czy tacy jak ja nie są skazani na wyginięcie jak dinozaury w świecie, w którym tylko zawartość portfela ma jakieś znaczenie.

 • kimdongun

  Oceniono 3 razy 1

  Biełsat, niezależna telewizja białoruska, w całości finansowana z polskiego MSZ.

 • bijelodugme

  Oceniono 11 razy 1

  Kraśko o niezależności, a Beatka Tadla albo Tomek Lis nie mogliby dołączyć do tego "chórku" :) Śmiech na sali. Ziemiec powiedział coś co jest oczywistością, nie ma niezależnych dziennikarzy, bo są władze, są reklamodawcy, są przekonania i sympatie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX