Macedonia zmieni nazwę. Historyczne porozumienie z Grecją. Zakończy trwający od 27 lat konflikt

12.06.2018, Skopje, premier Zoran Zaew na konferencji prasowej na której ogłosił ugodę z Grecją co do nazwy państwa, które będzie nazywało się Macedonia Północna

12.06.2018, Skopje, premier Zoran Zaew na konferencji prasowej na której ogłosił ugodę z Grecją co do nazwy państwa, które będzie nazywało się Macedonia Północna (Fot. Boris Grdanoski / AP Photo)

Republika Macedonii Północnej - taka będzie nowa nazwa Macedonii. Porozumieli się w tej sprawie grecki premier Aleksis Cipras i szefem rządu w Skopje, Zoran Zaew.

Kwestia nazwy północnego sąsiada Grecji dzieliła Ateny i Skopje od ponad dwudziestu pięciu lat. W ONZ-ie Macedonia występowała jako FYROM, czyli Była Jugosławiańska Republika Macedonii.

Ateny sprzeciwiały się bowiem nazwie Macedonia, którą uznają za element swojego dziedzictwa. Dlatego Grecy żądali dodania przymiotnika wskazującego, że chodzi o CZĘŚĆ historycznego regionu. Sprawa wydaje się błaha, ale tak naprawdę przez lata nie pozwalała Skopje na przystąpienie do NATO i Unii Europejskiej - starania te blokował grecki rząd.

Teraz w kwestii nowej nazwy mają się jeszcze wypowiedzieć Macedończycy w referendum. To - jak zapowiada tamtejszy premier - odbędzie się jeszcze w tym roku.

Zobacz także
 • Protest przeciwko pedofilii w Kościele Szesnastolatek wziął udział w akcji przeciwko pedofilii w Kościele. Teraz ma postawione zarzuty
 • Związkowcy z JSW wybierają się do Warszawy. W poniedziałek protest pod ministerstwem
 • Wiceprezydent Gdańska spotkał się z matką zabójcy Pawła Adamowicza. "Oni też przeżywają swój dramat"
Komentarze (3)
Macedonia zmieni nazwę. Historyczne porozumienie z Grecją. Zakończy trwający od 27 lat konflikt
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Dla symetrii Grecja rowniez powinna zmienic nazwe na Macedonia Poludniowa.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Rzad Wloch wezwal ambasadora Francji na dywanik w zwiazku z kolejnym popisem hipokryzji Francuzow. Widac ile Polska ma jeszcze do zrobienia w kwestii polajanek przeroznej masci obszczymorkow. Europa wchodzi w faze politycznej dychotomii co skutkowac musi wyciagnieciem wnioskow iz albo 'neoliberalna jednopartyjna demokracja' albo UE, tego sie nie da pogodzic. Dziwne czerska iz tego nie wytlumaczyliscie swojemu ludowi wczesniej. Francja wladaja przeciez spadkobiercy rzeznikow z Wandei, to przeciez nie kto inny jak posagi rewolucji jak Carnot czy gen. Turreau byli prekursorami koncepcji gazow trujacych i komor gazowych.. Czyz to nie Wolnosc Rownosc Demokracja zadaja krwi, wiecej krwi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy