Na szkolnym budynku pojawiły się tablice z Dekalogiem. Fundacja "Wolność od religii" prosi o interwencję RPO

Fundacja "Wolność od religii" domaga się zdjęcia tablic z 10 przykazaniami bożymi, które zawisły na budynkach szkół w gminie Tuszów Narodowy koło Mielca. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Marmurowe tablice wiszą przy drzwiach wejściowych do pięciu szkół w gminie Tuszów Narodowy na Podkarpaciu. Na pomysł, aby się pojawiły, wpadł wójt Andrzej Głaz (PiS). 

- To reakcja na zło, które się dzieje na Zachodzie. Nie chciałbym, żeby zostało ono wprowadzone do naszej ojczyzny. Myślę o aborcji, eutanazji, związkach homoseksualnych p wylicza wójt i zauważa, że na Zachodzie katolicy są dyskryminowani. 

"Nie chcemy żyć w państwie wyznaniowym"

W tej sprawie Fundacja "Wolność od religii" wysłała m.in. do kuratora oświaty pismo, w których prosi o interwencję i doprowadzenie do zdjęcia tablic ze szkolnych budynków.

- Narusza to zasady swobody wyznania i przekonań, dyskryminuje osoby niewyznające religii katolickiej, a także narusza wymóg bezstronności władz publicznych w sprawach światopoglądowych - tłumaczy fundacja, argumentując, że dzieci, które nie chodzą na religię, mogą czuć się dyskryminowane zarówno przez szkołę jako instytucję, jak i przez swoich rówieśników.

"Pozostawienie tablic stoi w sprzeczności z zasadą wychowania dzieci przez rodziców zgodnie z ich własnymi przekonaniami i poglądami" - czytamy w piśmie fundacji do Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

- Szkoła jest neutralna światopoglądowo - podkreśla Dorota Wójcik, prezeska fundacji. - Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim. Tak mówi ustawa o wolności wyznania. Nie chcemy żyć w państwie wyznaniowym, w którym instytucje publiczne są obwieszone tablicami z Dekalogiem - dodaje.

Zobacz także: Zapis o obowiązkowej religii w statucie szkoły. Odpowiedź kuratorium z Poznania? "Brak słów"

"Doszło do zaakcentowania prymatu religii katolickiej"

Fundacja poprosiła też o interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich. Powołała się m.in. na konstytucję i artykuł, zgodnie z którym władze publiczne RP powinny zachowywać bezstronność w sprawach przekonań religijnych i światopoglądowych, zapewniając wszystkim swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

"Poprzez umieszczenie tablic z dekalogiem na budynkach wszystkich szkół publicznych w gminie, doszło do zaakcentowania prymatu religii katolickiej i forsowania wśród gminnej społeczności, w tym uczęszczających do szkół dzieci, zasad wynikających z tej religii" - pisze fundacja w piśmie do RPO

Jak ustaliliśmy, RPO zajął się sprawą z urzędu. Rzecznik przygotował pismo do wójta w sprawie tablic z dekalogiem. Powołuje się w nim na Konstytucję i na uczucia uczniów i nauczycieli, zarówno tych wierzących i niewierzących. Pismo ma zostać wysłane dziś lub jutro.

Do wójta  gminy Tuszów Narodowy o wyjaśnienia wystąpiła też fundacja. Tym razem w drodze dostępu do informacji publicznej chce wiedzieć m.in.:

- jaki jest łączny i jednostkowy koszt tablic z dekalogiem?

- czy koszt ten został w całości poniesiony przez gminę?

- w jakim trybie został wybrany wykonawca tablic?

- jak został zakwalifikowany w budżecie poniesiony koszt?

- czy planowane jest umieszczenie tablic z dekalogiem na innych budynkach w gminie?

- jaka jest podstawa prawna umieszczenia i sfinansowania przez gminę tablic z dekalogiem?

Udostępnienie informacji publicznej powinno nastąpić nie później niż w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (26)
Na szkolnym budynku pojawiły się tablice z Dekalogiem. Fundacja "Wolność od religii" prosi o interwencję RPO
Zaloguj się
 • Oceniono 6 razy 2

  W sumie Dekalog zawiera dobre treści, gdyby PiS chciał je realizować, nasza polska rzeczywistość byłaby piękna, ale Dekalog dla rządzących obecnie, wygląda na to , że jest jak Konstytucja. Są zasady, ale kto z nich chciałby się z nimi liczyć? ... Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu, nie cudzołóż, nie kradnij, szanuj bliźniego swego...

 • Wieslaw Kwiecien

  Oceniono 8 razy 2

  Dzisiaj do właczy dochodzą dewianci którzy za wszelką cene chcą się przypodobać kościołowi i PiSowi. Mali ludzie robią kariery na swojej niby pobożności.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 1 raz 1

  Dekalog, czyli co?
  Trzy (cztery) najważniejsze przykazania odnoszą się do jakieś niewidzialnej postaci oraz nakazu obijania się w święta i nie mają nic wspólnego z etyką, moralnością.
  Nadają się do XXI w jak wóz drabiniasty do podróży w kosmos.
  Następne nakazują m.in. czcić rodziców (a co z rodzicami wykorzystującymi dzieci seksualnie albo porzucającymi je?), nie cudzołożyć (no niech będzie ale czy to aż taki występek, że musi wystapić w najważniejszych nakazach?), nie pożądać cudzego dobytku, w tym żony (jakby to było czynem a nie marzeniem).
  Te o zakazie kradzieży, nie zabijaniu i nie składaniu fałszywego świadectwa są całkiem, całkiem.
  Ale to zaledwie trzy.
  Reszta raczej szpeci mur.

  O molestowaniu dzieci cisza.
  A szkoda, zwłaszcza, że po szkole grasuje ksiądz.

  Starożytni Egipcjanie mieli lepsze moralnie nakazy religijne.
  W spowiedzi negatywnej było bodaj ponad 40 zaprzeczeń, w tym i takie, że spowiednik nie kładł się z chłopcem.
  Żydzi paskudnie okroili egipską etykę a chrześcijanie bezmyślnie ją spapugowali.

  Moralność katolicka, która opiera się na dekalogu, należy do najbardziej fatalnych w Europie.

 • tegepe

  Oceniono 3 razy 1

  Czy wójt Polak-katolik, który wierzy, że Jezusa zabili Żydzi, zdaje sobie sprawę, że Dekalog jest wzięty z religii mojżeszowej?

 • endrju1521

  Oceniono 9 razy 1

  Inkwizycję czas zacząć !

  Ustawy sejmowe to doprecyzują...

 • ochujek

  0

  Jaka jest treść drugiego przykazania na tych tablicach? Bo jeśli nie zakazuje czczenia wizerunków to nie jest DEKALOG

 • eski57

  Oceniono 8 razy 0

  - no i bardzo dobrze ! - im kler będzie bardziej właził młodzieży , a nawet dzieciom z religijnymi nakazami , tym więcej powodować będą obojętności , sprzeciwu i ciekawości co inni mówili -mówią w temacie i np. pytając GOOGLA co marszałek J. Piłsudski sądził o religii ; dowiedzą się , że uważał , iż „Religia jest dla ludzi bez rozumu” ……..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX