"Nie dla asfaltu w Puszczy Białowieskiej". Mieszkańcy protestują przeciwko budowie drogi

Leśnicy chcą utwardzić asfaltem drogę na granicy Białowieskiego Parku Narodowego. Mieszkańcy i naukowcy zorganizowali protest. |Według nich asfalt ma być kładziony w okresie lęgowym ptaków.

Cześć mieszkańców Puszczy Białowieskiej protestuje przeciwko utwardzeniu drogi biegnącej przez środek lasu. Ich zdaniem asfalt może doprowadzić do wykreślenia Puszczy z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mieszkańcy apelują, więc do ministra środowiska, by powstrzymał inwestycję leśników.

Asfalt ma być kładziony w okresie lęgowym ptaków

Kilkunastokilometrowa droga łączy Starą Białowieżę z Narewką, biegnie wzdłuż granicy Białowieskiego Parku Narodowego. Leśnicy chcą ją utwardzić kładzionym na zimno asfaltem. Wartość inwestycji to kilkanaście milionów złotych.Zdaniem grupy mieszkańców regionu, którzy sprzeciwiali się w ubiegłym roku wycinkom, asfaltowanie drogi jest niepotrzebne. Służy ona bowiem wyłącznie mieszkańcom i turystom. Autorzy listu do ministra przypominają też o tym, że cała Puszcza Białowieska jest obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO, a Polska zobowiązała się, że nie będzie asfaltować nowych dróg na jej terenie.

Czytaj też: Min. Kowalczyk chce rozmawiać o Puszczy Białowieskiej. Ale nie wiadomo nawet z kim

Inwestycja leśników może więc doprowadzić do wykreślenia puszczy z prestiżowej listy. Podobny apel do ministra środowiska wystosowali kilka tygodni temu naukowcy. Przypominali, że asfalt ma być kładziony w okresie lęgowym ptaków, a leśnicy, przygotowując inwestycję, nie zbadali, jak wpłynie ona na środowisko. Do tej pory nie dostali żadnej odpowiedzi od ministerstwa. Prace nad modernizacją drogi zaczną się 1 lipca, jak poinformował tokfm.pl rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Jarosław Krawczyk. "Droga "Narewkowska" nie jest w tej chwili asfaltowana. Trwa okres lęgowy ptaków. Nakładanie nawierzchni drogi w postaci mieszanki mineralno-emulsyjnej na zimno odbędzie później. Mieszanka Mineralno
Emulsyjna na zimno nie jest typowym asfaltem" - czytamy w odpowiedzi rzecznika. 

Jeszcze większa ochrona

Przypomnijmy. Aktywiści z uhonorowanej Nagrodą TOK FM im. Anny Laszuk organizacji Obrońcy Puszczy apelują, by cały obszar Puszczy został parkiem narodowym (obecnie to tylko 19 proc. jej terenu).

- Puszcza zyskałaby na ochronie, ale też my mieszkańcy byśmy skorzystali. Bo dobrze chroniona Puszcza gwarantuje zyski z turystyki. Teraz wielu ludzi kieruje się od razu do Białowieży, bo tam jest park narodowy. Przyjeżdżajcie, poznawajcie Puszczę Białowieską i opowiadajcie o tym dalej - mówiła w "Poranku Radia TOK FM" Grażyna Chyra z Białowieży, reprezentantka Obrońców Puszczy. 

Czytaj też: Maciej Stuhr napisał do premiera Morawieckiego w sprawie Puszczy. "Pan i Pańska formacja czujecie do mnie pogardę"

Przeciwko eksploatacji Puszczy Białowieskiej zawyrokował w kwietniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zwiększone wycinki w łamały unijne prawo - orzekł ostatecznie i nieodwołalnie.

Według Trybunału zarządzone przez rząd PiS masowe wyręby łamały dyrektywy ptasią i siedliskową. Wygłaszając sentencje wyroku, sędzia Marek Safian podkreślał, że cięć nie uzasadniała gradacja kornika, a w ich trakcie zagrożone były chronione gatunki chrząszczy i ptaków.

Obrońcy Puszczy - ich walka nadal trwa

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (20)
"Nie dla asfaltu w Puszczy Białowieskiej". Mieszkańcy protestują przeciwko budowie drogi
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 11 razy 3

  Polska stosuje politykę faktów dokonanych a'la Viktor Orban. Udało się z TK i sądami uda się i z Puszczą Białowieską. Asfalt spowoduje wykreślenie puszczy z listy UNESCO, a wtedy wycinką nie zainteresuje się nawet pies z kulawą nogą, nikt niczego nie zabroni gajowemu. No i wreszcie myśliwi będą mogli pędzic po asfaltowej drodze swoimi quadami i urządzac safari z karabinami maszynowymi.

 • cometto-pl

  Oceniono 3 razy 1

  "Asfalt ma być kładziony w okresie lęgowym ptaków" - buhahaha!

 • Oceniono 5 razy 1

  PiS zastał puszczę drewnianą, zostawi wyasfaltowaną. To się nazywa postęp!

 • Tomasz Reczyk

  0

  Jacy mieszkańcy? z skąd .z wilanowa , mokotowa .miejscowi najbardziej zainteresowani nie protestują

 • zgryz3

  Oceniono 4 razy 0

  Szlag by ich, tych leśników trafił. Czy ktoś im wytłumaczy - i bandzie pisowatych przy okazji - że nie są właścicielami Polski?

 • aagaj

  Oceniono 4 razy 0

  Przecież tam żyje kilkadziesiąt tysięcy ludzi i potrzebują chociaż ciut ciut cywilizacji ,

 • jego-wysokosc

  Oceniono 4 razy 0

  Nie no bez jaj drodzy obrońcy puszczy. Syszko ma po dębowe deski do lasu z buta chodzić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX