PO była z PiS przeciw Biedroniowi i ws. ustawy o IPN. Ale Schetyna zarzeka się: Nie ma żadnej koalicji

- Walka o fatalną ustawę o IPN trwała od czasu przegłosowania jej przez większość PiS - Grzegorz Schetyna odpierał zarzut o oddanie pola prawicy. Zapowiedział też gotowość do rozmów z Robertem Biedroniem.

Posłowie PO wspólnie z PiS głosowali za wykreśleniem z kontrowersyjnej ustawy o IPN, krytykowanego przez USA i Izrael, zapisu o odpowiedzialności karnej za naruszenie “dobrego imienia narodu polskiego”. Mimo, że reszta ustawy pozostała nietknięta, w środowym głosowaniu tylko jeden poseł Platformy był przeciw.

Postawę PO skrytykował w Poranku Radia TOK FM historyk dr Jan Grabowski. - Czy Grzegorz Schetyna nie sądzi, że głosując za [ustawą o IPN] polska opozycja oddała prawicy walkowerem jedno z najważniejszych pól, pole narodowych mitów i historii? - pytał współautor książki "Dalej jest noc", poświęconej zbrodniom Polaków na Żydach w czasie II wojny światowej.

Schetyna: Walczyliśmy o zablokowanie ustawy o IPN

Przewodniczący PO odpierał ten zarzut.  - Wiem, jak ważna jest polityka historyczna, szczególnie teraz. Walka o fatalną ustawę o IPN trwała od czasu przegłosowania jej przez większość PiS. W Senacie bardzo twardo pokazywaliśmy, że trzeba ją zablokować. Potem były apele do prezydenta Dudy, bezskuteczne. Po kilkunastu dniach złożyliśmy pełną nowelizację, która piąty miesiąc leży na biurku marszałka Kuchcińskiego - tłumaczył Grzegorz Schetyna w Poranku Radia TOK FM.

Czytaj też: Gawkowski o koalicji SLD z PO: Były rozmowy, ale Platforma podskoczyła w sondażach i zrezygnowała

Jego zdaniem wycofanie się z części zapisów wynika z presji nie tylko zagranicznej, ale też krajowej. Ale przyznał, że nawet znowelizowana ustawa jest niezadowalająca, gdyż nie odpowiada na postulaty strony ukraińskiej. A władze w Kijowie także oprotestowały ustawę. - Bardzo mnie złości, że nie jesteśmy w stanie przekonać parlamentu do oczywistych spraw, do walki o dobrą politykę historyczną, wolność badań naukowych - mówił Schetyna.

Koalicja PO-PiS przeciwko Biedroniowi?

Szef Platformy nie zgadza się również z zarzutem, że koalicja PO-PiS istnieje na poziomie samorządowym. Jacek Żakowski wytknął szefowi PO, że radni Platformy wspólnie z PiS nie udzieli absolutorium prezydentowi Słupska Robertowi Biedroniowi.

- Nie ma koalicji. Radni PO wstrzymali się od głosu, PiS był przeciwko absolutorium - podkreślił szef PO. - Przewodniczący regionu Sławomir Neumann i przedstawiciele Platformy w Słupsku rozmawiali z Robertem Biedroniem. My byliśmy i jesteśmy otwarci na współpracę, ale nie może tego chcieć jedna strona - stwierdził Schetyna.

I przypomniał, że to dzięki głosom Platformy Obywatelskiej, Słupsk realizuje program edukacji seksualnej oraz in vitro. - Sprawa jest otwarta i wierzę, że znajdziemy porozumienie - mówił w Poranku Radia TOK FM.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
PO była z PiS przeciw Biedroniowi i ws. ustawy o IPN. Ale Schetyna zarzeka się: Nie ma żadnej koalicji
Zaloguj się
 • madiele

  Oceniono 7 razy 5

  POPiS trzyma się mocno. Kompletna żenada :(

 • dryl1

  Oceniono 4 razy 2

  Biedroń tak się nadaje na prezydenta jak za przeproszeniem Janda na czołowa lewaczka walcząca z PiS em. Woli sobie odpoczywać w Szwajcarii i Francji niż walczyć. A głupie lewactwo wierzy w odczyniane przez nią teatrum.

 • jabmax

  Oceniono 4 razy 2

  PO opozycją? Wolne żarty. Dzięki mediom, dziennikarzom - Po i PiS - Polska stacza się w katofaszstowską otchłań.

 • oko2009

  Oceniono 3 razy 1

  Platforma zawsze głosowała tak jak PiS. Ta koalicja istniała i istnieje. Dlatego zarówno jednych jak i drugich trzeba z sejmu popędzić przy okazji wyborów. Różnica jest taka że pierwsi kradli w rękawiczkach, a PiS kradnie publicznie na potęgę.

 • nie_mam_facebooka

  Oceniono 4 razy 0

  Schetyna, ty zębata ciotko. Wała a nie mój głos na twoją Platformę.

 • cysiowps

  0

  Absurdalne zarzuty wobec PO. A co, mieli głosować przeciw wykreśleniu sankcji karnych w ustawie o IPN ?
  W głosowaniu o absolutorium dla Biedronia wstrzymali się od głosu. I słusznie. Biedroń nie przepuszcza żadnej okazji żeby skrytykować PO, więc dlaczego mają go popierać ?
  Gazeta Wyborcza w popieraniu Razem i Biedronia robi się tak stronnicza jak TVPIS.

 • wujekdolf

  Oceniono 2 razy 0

  to jakiś kretyn jest - pisiory rozszarpują resztki demokracji a ten zamiast reagować tłumaczy ich bezprawne działania dziwiąc się że tak można?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Tam plakaly dzieci, a w przypadku b. dyrektora IMGW, plakal on i zona, musi to byc wielkie uczucie, skoro prokuraturze nie udaje sie znalezc miliona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX