"Zabrakło transparentności". Krzysztof Brejza o negocjacjach ws. ustawy o IPN w siedzibie Mosadu

- To powinno być jawne. Chcielibyśmy poznać wszelkie szczegóły, bo dotyczy to prawa polskiego. Tak polityk PO komentował w Poranku Radia TOK FM prowadzenie negocjacji o zmianie ustawy o IPN.

Nowelizacja ustawy o IPN budzi kontrowersje nie tylko tempem jej przeprowadzenia. Przypomnijmy, głosowanie nad projektem w Sejmie, Senacie oraz podpisanie dokumentu przez prezydenta trwało zaledwie jeden dzień, a wieczorem tego samego dnia premierzy Polski i Izraela podpisali wspólną deklarację. 

W mediach izraelskich pojawiły się doniesienia, że zamknięcie sporu było możliwe dzięki serii tajnych spotkań, m.in. w siedzibie Mosadu w Izraelu i w Wiedniu. Natomiast  o tym, że sprawa zmiany przepisów była negocjowana z Izraelem przez dwóch polityków, mówił w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" Jarosław Kaczyński.

- Czy przeszkadzał panu sposób negocjacji między Polską a Izraelem? W siedzibie Mosadu w Wiedniu, przez dwóch bliżej niezidentyfikowanych parlamentarzystów? - zapytała w Poranku Radia TOK FM Dominika Wielowieyska. 

- Zabrakło transparentności. To powinno być jawne. Chcielibyśmy poznać nazwiska tych parlamentarzystów. Chcielibyśmy poznać wszelkie szczegóły, bo dotyczy to prawa polskiego - komentował sprawę poseł PO, Krzysztof Brejza, dodając: - To PiS mówi jak najwięcej o wstawaniu z kolan, o tym że odzyskujemy godność. Jakie to jest odzyskiwanie godności? 

Czytaj też: Sensacje posła Kukiz'15 ws. ustawy o IPN: Projekt był pisany, podobno, w siedzibie Mosadu w Wiedniu

Przypomnijmy. W ostatnią środę w ciągu niespełna 10 godzin - Sejm uchwalił, Senat przyjął bez poprawek, a prezydent podpisał - nowelę ustawy o IPN. Uchyla ona artykuły o karach więzienia za przypisywanie Polakom i Polsce współodpowiedzialności za zbrodnie nazistów oraz o ściganiu za to cudzoziemców. To te przepisy budziły największy sprzeciw opinii międzynarodowej. Wcześniej przez wiele miesięcy politycy Prawa i Sprawiedliwości zapewniali, że rząd się z nich nie wycofa. 

PO nawołuje do protestów

Ponadto poseł Brejza spodziewa się masowych protestów w sprawie przymusowego przejścia na emeryturę sędziów Sądu Najwyższego oraz skrócenia kadencji I prezes SN, Małgorzaty Gersdorf.

- Wybieram się na protest, tak jak wielu polityków PO, aczkolwiek zdajemy sobie sprawę, że jego siła bierze się nie z obecności polityków, ale z obecności obywateli - tłumaczył polityk.

Przypomnijmy. O północy 3 lipca na przymusową emeryturę zostanie przeniesionych pierwszych 11 sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 lat. Kolejni mogą na nią trafić w połowie miesiąca. O tym, czy tak się stanie, zdecyduje prezydent. Zdaniem większości prawników łamie to zapisaną w konstytucji zasadę nieusuwalności sędziów.

Zgodnie z nowelizacją ustawy pojutrze na emeryturę powinna przejść też I prezes Sądu Najwyższego - Małgorzata Gersdorf.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego - kierując się zapisami w konstytucji - zdecydowało jednak, że jej kadencja będzie trwała do 2020 roku.

Zobacz także: Morawiecki i Netanjahu podpisali wspólną deklarację. Ekspert: "To wynik nacisku ze strony USA i Izraela"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (99)
"Zabrakło transparentności". Krzysztof Brejza o negocjacjach ws. ustawy o IPN w siedzibie Mosadu
Zaloguj się
 • walkirrr

  Oceniono 17 razy 17

  wstali z kolan he he he pisobolszewicy wykonuja polecenie żydowskiego wywiadu w zakresie polskich ustaw ha ha ha ha normalnie mrożek

 • lodzermensz1

  Oceniono 19 razy 13

  Panie pośle Brejza, niech pan trzyma rękę na pulsie. Kaczyński już rzucił ustawę aborcyjną opinii publicznej, po to by przykryć sprawę tej nowelizacji. Za chwilę Polacy rzucą się sobie do gardeł w kwestii aborcji i zapomną o tym jak PIS traktuje parlament i prawo w Polsce.

 • wk-19

  Oceniono 15 razy 11

  Brawo ! Nareszcie MOSAD pisze nam ustawy. Dziękuję ! Wolę MOSAD od Terleckiego z Kaczyńskim.
  Boże jeszcze do tego perukarz Suski!!!

 • wk-19

  Oceniono 15 razy 9

  To CZARTORYSCY< RADZIWIŁOWIE i im podobni doprowadzili do rozbiorów Polski! Czy wy nie widzicie, że trzeba im za to zapłacić. Dali przykład jak rozpie...lić ten piękny kraj. Kaczyński do roboty! trochę jeszcze Polski zostało.

 • dodobird

  Oceniono 8 razy 8

  Brawo PiS! Uzgadniać z Mosadem brzmienie polskiego prawa, na takie coś jeszcze nikt się nie zdobył!

 • getz54

  Oceniono 12 razy 8

  Panie pośle, proszę poinformowac przyszłych emerytów, ile pieniędzy z ich składek umoczyły fundusze emerytalne w PiS-owskiej aferze GetBack ?? Czy zostały zmuszone do wykupienia ich akcji przez premiera lub jego tatusia ? Czy słuzby specjalne badają wątek wyprowadzenia z kasy państwa 500 000 000,- zeta i czy przypadkiem nie było to wypranie pieniędzy rodziny Czartoryskich ?? No bo jezeli nie Pan, to kto ? odpowie na te pytania.

 • pyffello114

  Oceniono 11 razy 7

  "W ostatnią środę w ciągu niespełna 10 godzin - Sejm uchwalił, Senat przyjął bez poprawek, a prezydent podpisał - nowelę ustawy o IPN."
  Dlaczego Natanjahu dal Morawieckimu tak krotki termin do zmiany tej ustawy????

 • jan_sobczak1

  Oceniono 11 razy 5

  Tego że PiS ustąpił raSSie panów z Izraela ludzie nie zapomną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX