Prof. Strzembosz ocenia min. Ziobrę. "Rzeczy, które opowiada, nie zawsze muszą być traktowane poważnie"

- Pani profesor Gersdorf jest prezesem Sądu Najwyższego i będzie, jeśli ktoś nie pozbawi ją tego siłą - powiedział w TOK FM prof. Adam Strzembosz, odnosząc się do słów ministra Zbigniewa Ziobry.

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęło stanowisko, w którym uznaje, że prof. Małgorzata Gersdorf zgodnie z Konstytucją RP jest pierwszą prezes Sądu Najwyższego do 30 kwietnia 2020 roku. Zaznaczyli, że w pełni popierają ubiegłotygodniową uchwałę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego w tej sprawie.

"Pan minister różne rzeczy opowiada"

Innego zdania jest prezydent Andrzej Duda i minister sprawiedliwości rządu PiS Zbigniew Ziobro. Po wtorkowym spotkaniu prezydenta z prezes Gersdorf, wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha powiedział, że pierwsza prezes Sądu Najwyższego przechodzi w stan spoczynku. Minister sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro również twierdzi, że Gersdorf nie pełni już funkcji pierwszej prezes SN.

Były prezes Sądu Najwyższego - profesor Adam Strzembosz - wytłumaczył w audycji A teraz na poważnie, że prawo w tej kwestii nie pozostawia wątpliwości. 

- Pani profesor Gersdorf jest I prezesem Sądu Najwyższego i będzie, jeśli ktoś nie pozbawi ją tego siłą. Pan minister różne rzeczy opowiada, one nie zawsze muszą traktowane poważnie - powiedział, dodając, że prof. Gersdorf nie przeszła w stan spoczynku i nikt jej nie wręczył aktu prawnego, z którego miałoby to wynikać. 

Zobacz także: Rzecznik Sądu Najwyższego: Pracujemy normalnie. Laskowski zdementował plotkę o prof. Gersdorf

Prof. Strzembosz: Sprawdziłem zarzuty premiera

W trakcie rozmowy Mikołaj Lizut przypomniał również słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim oznajmił, że sędziowie, którzy orzekają w SN byli niegdyś działaczami partii komunistycznej. W ten sposób m.in. tłumaczył zmiany w wymiarze sprawiedliwości dokonywane przez jego partię.

- Panie redaktorze, powiedział mocniej, bo mówił, że mieli splamione ręce krwią. Pan premier nie zna historii polskiego sądownictwa, dla historyka nie jest to specjalną cnotą - odpowiedział prof. Strzembosz, współautor książki "Sędziowie warszawscy w czasie próby 1981–1988".

- Otóż w stanie wojennym nie zapadł ani jeden wyrok skazujący na karę śmierci. Zapadły trzy wyroki skazujące na 10 lat pozbawienia wolności, z czego dwa wydał sąd marynarki wojennej. Wbrew oczekiwaniom władzy - podkreślił prof. Strzembosz.

- Trzeba pochylić głowę przed nimi. Uchylano tryb doraźny, czyli minimalną karę w postaci trzech lat, która w przypadku spraw politycznych miała być stosowana niemal w 100 procentach - kontynuował profesor. 

Lizut zapytał, czy prezentowanie przez PiS sędziów SN jako sędziów komunistycznych jest kłamstwem.

- No tak. Jak ten zarzut powstał, sprawdziłem, który z sędziów izby karnej orzekał w tego rodzaju sprawach. Było ich dwóch. Jak na tamte czasy bardzo przyzwoici - ocenił prawnik. 

"Występuje w obronie porządku prawnego". Prof. Małgorzata Gersdorf przyszła 3 lipca do pracy

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (40)
Prof. Strzembosz ocenia min. Ziobrę. "Rzeczy, które opowiada, nie zawsze muszą być traktowane poważnie"
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 27 razy 17

  Ja to co mówi Ziobro traktuję bardzo poważnie - i uważam że po wyborach powinien stanąć przed Trybunałem Stanu ...

 • 99venus

  Oceniono 22 razy 14

  "Innego zdania jest prezydent Duda..." - to chyba jakaś pomyłka.Duda nie ma swojego zdania.

 • justas32

  Oceniono 23 razy 13

  Ziobro nie powinien chorować - podobno żaden lekarz nie podejmie się go leczyć. Klauzula sumienia ...

 • justas32

  Oceniono 24 razy 12

  Zbyszek, nie martw się - chłopaki w pierdlu już na ciebie czekają. Będzie ci dobrze ...

 • jndy

  Oceniono 11 razy 9

  Nie zawsze to co mówi Ziobro trzeba traktować poważnie? Za słabo powiedziane. Rzadko kiedy coś co mówi Ziobro trzeba traktować poważnie. Z reguły jest to wypowiedż kłamliwa i cyniczna.

 • ukw8087

  Oceniono 12 razy 8

  bardzo subtelna i wyważona wypowiedź.
  Wszystko co mówi Zero , przynajmniej dla mnie , do brednie i androny.
  Szara rzeczywistość.

 • geomk

  Oceniono 12 razy 8

  Było sobie 10 przykazań. I przyszedł PIS. I stwierdził że są one zbyt wieloznaczne i dopuszczają możliwość zbyt szerokiej interpretacji. I spośród siebie wybrał kilku, którzy napisali Wielką Księgę Właściwej Interpretacji, a następnie wydał ustawę w której stwierdził że owa Wielka Księga jest jedynym źrodłem prawa. A ewentualne wątpliwości będzie rozwiązywał odpowiedni minister za pomocą rozporządzeń,mając na uwadze dobre imię interpretatorów.I Bóg popatrzył sobie na to i pomyślał: Stworzyłem ich na swój obraz i podobieństwo. Więc albo jestem strasznie zakłamany, albo gdzieś zrobiłem błąd. Spróbuję jeszcze raz. I sobie poszedł.

 • agnrodis

  Oceniono 7 razy 7

  Mysle jednak, ze to co mowi Ziobro, powinnismy brac bardzo powaznie!!!

 • ewulka987

  Oceniono 11 razy 7

  Zero to dyspozycyjny minister i prokurator ,którego bronią jest zastraszanie i oszczerstwa. Strasznie mściwa i fałszywa osoba i wazeliniarz lansujący się u Rydzyka. Wstyd dla polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX