Powstał nowy hymn Śląska. "Nie będzie wykonany ino po śląsku, ale również po polsku i niemiecku"

- Symbole to ważna rzecz, nasza wspólnota ich potrzebuje - mówi Jerzy Gorzelik. Dlatego RAŚ, którym kieruje, chce by Śląsk miał swój hymn. Utwór będzie zaprezentowany po Marszu Autonomii.

- Mam nadzieję, że to będzie coś, co zyska uznanie w oczach tych, którym tradycja naszego regionu, jego przeszłość, a może przede wszystkim przyszłość, są drogie - mówi w rozmowie z reporterem TOK FM Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska. To RAŚ chciał, by Śląsk miał swój hymn. - Symbole to ważna rzecz, nasza wspólnota ich potrzebuje - podkreśla Gorzelik.

Nowy hymn posiada już tekst, ale jego treści nie chce zdradzić Marian Makula, prezes Stowarzyszenia Wykonawców, Animatorów i Twórców Górnego Śląska.

- Hymn Śląska nie będzie wykonany ino po śląsku, ale również po polsku, po niemiecku i po czesku - zapowiedział.

Utwór po raz pierwszy ma zostać zaprezentowany 14 lipca w trakcie Dnia Górnośląskiego w Katowicach, po Marszu Autonomii.

Marsz organizowany jest przez RAŚ  od 2007 roku. Pochód rozpocznie się się na placu Wolności w Katowicach, a kończy na placu Sejmu Śląskiego.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (4)
Powstał nowy hymn Śląska. "Nie będzie wykonany ino po śląsku, ale również po polsku i niemiecku"
Zaloguj się
 • pivonka

  Oceniono 1 raz 1

  "Nie będzie wykonany ino po śląsku, ale również po polsku i niemiecku". Dlaczego tylko po śląsku, polsku i niemiecku?, a nie po czesku. Śląsk to stara ziemia Korony Czeskiej przez setki lat.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Zadam wersji w jezyku chinskim.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  W Izrealu burza po tym jak rzad podpisal kompromis na mocy ktorego uznano iz Polska nie wspoluczestniczyla w Holokauscie. Teza szokujaca dla kazdego Polaka, ktorego dziadkowie opowiadaja jak musieli przemykac pod murami i schodzic z drogi Panom Europy. Szokujaca dla tych, ktorych kazda rodzina doznala uszczerbku na skutek wojny, zarowno materialnych jak utraty czlonka rodziny. Polacy potrafia sie cofac, cofac pod sciane, tym razem dalej byla juz tylko sciana, wiec nie mieli sie dokad wycofac.

 • polak_nieprawdziwy

  0

  Symbole są dobre dla ludzi z symbolicznymi mózgami.
  A jak trafnie zauważył prof. Łagowski, w Polsce symbole pożarły rzeczywistość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX