Posłanka PO: Prezydent myśli, że uniknie Trybunału Stanu. Ale on odpowie za zniszczenie sądownictwa

Zdaniem posłanki Leszczyny prezydent niszczy polskie sądownictwo i odpowie za to. Z kolei Karol Karski z PiS przekonuje, że to sędziowie nie podporządkowują się prawu.

- Mamy do czynienia z sędziami, którzy nie chcą podporządkować się prawu - tak Karol Karski z PiS komentował na antenie TOK FM postępowanie sędziów Sądu Najwyższego.

Na początku lipca, na mocy nowej PiS-owskiej ustawy o Sądzie Najwyższym, sędziowie tego sądu, którzy ukończyli 65. rok życia, zostali według władz przeniesieni w stan spoczynku.

Czytaj też: "Zaplątali się we własne nogi". Balicki wyjaśnia, dlaczego Duda robi unik ws. Sądu Najwyższego

W przypadku woli dalszej pracy, mieli złożyć specjalne oświadczenie i przedstawić zaświadczenie lekarskie. O tym, czy mogą dalej być aktywnymi sędziami, ma decydować Andrzej Duda.

Jednak jedenastu sędziów - w tym I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf - odmówiło złożenia takich oświadczeń, powołując się na przepisy konstytucji, które gwarantują im między innymi nieusuwalność.

Ich zdaniem, nadal pełnią swoje funkcje. Przeciw ich przymusowej emeryturze protestowano w wielu polskich miastach. Sytuacja jest też przedmiotem sporu z Komisją Europejską.

Postawę sędziów skrytykował w programie "Wybory w TOK-u" Karol Karski z PiS.

- Do tej pory byli przyzwyczajeni, że nawet, jeżeli prawo stanowiło coś innego, to interpretowali je tak, że zawsze wychodzili z tego obronną ręką. W tej chwili mamy państwo prawa. Trzeba go przestrzegać i je wykonywać - argumentował.

Prezydent przed Trybunałem Stanu?

Goście Dominiki Wielowieyskiej analizowali też działania prezydenta w sprawie sporu dotyczącego SN. W czwartek (05.07) wysłał imienne listy do 11 sędziów Sądu Najwyższego, którzy nie złożyli oświadczenia o woli dalszego orzekania. Poinformował, że - na mocy ustawy PiS o Sądzie Najwyższym - z dniem 4 lipca sędziowie przeszli w stan spoczynku .Prezydencki minister Andrzej Dera zaznaczył jednak, że pisma Andrzeja Dudy nie są prezydenckimi postanowieniami.

Według Izabeli Leszczyny z Platformy Obywatelskiej, Andrzej Duda robi obecnie wszystko, żeby nie stanąć przed Trybunałem Stanu.

- Prezydent myśli, że jeżeli napisze list do sędziów, w którym oznajmi, że właśnie rozpoczął się dla nich wiek emerytalny, to nie będzie odpowiadał przed Trybunałem Stanu.  Ale będzie odpowiadał za zniszczenie sądownictwa w Polsce - Trybunału Konstytucyjnego, sądów powszechnych i Sądu Najwyższego - przekonywała.

Od poniedziałku I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przebywa na urlopie. Jako zastępcę w czasie jej nieobecności wskazała sędziego Józefa Iwulskiego, prezesa Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

Zobacz także
 • Prezes nadużył uprawnień wobec stewardess? "To są pomówienia, które mają przykryć prawdziwy problem"
 • '13 Powodów', sezon 2 Twoje dziecko ogląda "Trzynaście powodów" na Netflixie? Oto książki, które warto mu podsunąć
 • Protest na Wall Street Jesteś zdolny i pracowity, więc myślisz, że osiągniesz sukces? Niestety, to nie wystarczy
Komentarze (25)
Posłanka PO: Prezydent myśli, że uniknie Trybunału Stanu. Ale on odpowie za zniszczenie sądownictwa
Zaloguj się
 • antymilo92

  Oceniono 18 razy 10

  Naduzyciem jest nazywanie tego spodkoscielnego przyglupa prezydentem....

 • tlen69

  Oceniono 15 razy 7

  Dlaczego PiS zaraz po wyborach nie ogłosił referendum w sprawie reform w sądownictwie. ? 
  W 2015 r. 18% społeczeństwa poparło program PiS i to jest FAKT i prawdziwe dane potwierdzone przez Sąd Najwyższy, o ważności wyborów.
  Manipulacja zjednoczonej prawicy i sondażowni? Według  quasi sondaży ok. 80% społeczeństwa oczekuje reformy sądownictwa ? Gdzie referendum w tej ważnej sprawie ? 
  Ataku na konstytucję i sądownictwo dokonuje PiS  od listopada 2015 r.- bez transparentnej konsultacji ze społeczeństwem, prawnikami, środowiskiem sędziowskim ?. Prezydent Duda ( Dlaczego 7 listopada 2015 r. nie przyjął ślubowania od 3 sędziów TK wybranych na wakaty do TK) i politycy PiS  (dlaczego unieważniali uchwały sejmu VII kadencji , niekonstytucyjnie ZASTĄPILI TK?) uważali ustawę o TK z 25 czerwca 2015 r.za konstytucyjną, gdyż nie skierowali wniosku o jej zbadanie do TK.
  To rebelia ??To demagogia. To propaganda.

 • he219uhu

  Oceniono 5 razy 5

  Prezydent jako organ państwa nie posługuje się listami, tylko postanowieniami. Konstytucja daje mu konkretne kompetencje. Poza nimi jeśli coś robi musi mieć kontrasygnatę premiera. Nie miał jej. To proste.

 • leonleonidas

  Oceniono 4 razy 4

  Ziiieeeww.

  Komuna im sie marzy.

 • rzydeta

  Oceniono 6 razy 4

  Po kiego xuja czcigodna pani redaktorzyca zaprasza do studia to PiS-dzielskie tałatajstwo? Mało mają anten "odzyskanych" i swoich ( w tym również tych na Uralu)? Dawanie głosu takim kreaturom jak ten kaczystowski funkcjonariusz o ksywce bandyckiej "Melex" świadczy o braku szacunku redakcji w stosunku do swoich słuchaczy.

 • jndy

  Oceniono 3 razy 1

  pRezydent może uniknąć wszelkich konsekwencji łamania Konstytucji. Wystarczy, że już zacznie gromadzić papiery od lekarzy odpowiedniej specjalności o jakiejś nietypowej chorobie. Przykładowo o "pomroczności ciemnej" , albo "pomroczności jasnej'. Może też wybrać jakąś chorobę związaną zainfekowaniem pierwotniakami układu mózgowego.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy 1

  Sterany grzechem i szalenstwem zycia stary Mick Jagger chyba juz zrozumial co jest najwazniejsze na tym swiecie, jego slowa do publicznosci w Warszawie o tym iz jest za stary by byc sedzia i wystarczajco mlody by jeszcze spiewac oraz odwolanie do Boga z prosba o blogoslawienstwo jest dowoedem duzej dojrzalosci i pewnej drogi, ktora przeszedl ten wywodzacy sie z klasy sredniej britol. Przyznal tym samym iz w pewnym wieku juz sie nie sadzi w wieku ktorym zblizamy si do sedziego ostatecznego i to jego wyroki sa w jednostkowym wymiarze roztrzygajace. Piekna puenta kretych drog ludzkiego losu.
  God Bless You Mick.

 • tlen69

  Oceniono 11 razy 1

  Sądy są władzą dla społeczeństwa, nie mogą być zależne od polityków.
  Wiem,że społeczeństwo "budzi się z marazmu", że obroni SN i sądy, bo to nie są władze polityczne z wyboru, to nie są władze, które prowadzą populistyczne kampanie. Sądy są niezawisłe, a sędziowie niezależni od władz ustawodawczej - sejm i senat i wykonawczej - prezydent i rząd.

 • mark6

  0

  Na to aby przestępca duda stanął przed TS potrzebna jest inna opozycja a nie bezjajowcy Schetyny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy