Polski laureat Oscara dostrzega plusy PiS. "To bezcenna lekcja demokracji. Ludzie się obudzili"

Według Jana A.P. Kaczmarka, dzięki rządom PiS-u Polacy zaczynają się uczyć "czym jest demokracja". Zdaniem kompozytora nie można zapominać, że władza ma na koncie sukcesy, tj. program 500 Plus.

Jan A. P. Kaczmarek w 2005 roku otrzymał Oscara za muzykę do filmu 'Marzyciel", w reżyserii Marca Forstera. W związku z tym został członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, która od wybuchu afery dotyczącej Harvey'a Weinsteina oraz akcji #metoo przeżywa wielkie zmiany. Z grona akademików usunięto nie tylko oskarżonego o gwałty i inne przestępstwa na tle seksualnym Weinsteina, ale także m.in. Romana Polańskiego i Billa Cosby'ego.

- Akcja #metoo ma gigantyczny wpływ na świadomość i praktykę Hollywood. Te dni gorączki były bardzo potrzebne. Jest to fenomenalny moment, gdzie – ufam - uda się wyrzucić z praktyki Hollywood tego typu rodzaj opresji. To z całą pewnością rewolucja - mówił Kaczmarek w TOK FM, w programie Mikołaja Lizuta: A Teraz na Poważnie.

Czytaj też: Tego trzeba wysłuchać. Prof. Płatek bez znieczulenia o #metoo>>>

Kompozytor przypomniał, że Amerykańska Akademia Filmowa przechodzi niespotykane wręcz zmiany. Dotyczy to nie tylko usuwania ze swojego składu osób, na których ciążą poważne oskarżenia. Ale także szerokiego otwarcia drzwi dla nowych członków.

- W ostatnich trzech latach do Akademii przyjęło 600, 700, a w tym roku 928 osób. To jest ogromna liczba. Kiedy ja byłem przyjmowany w roku 2005 wtedy nie przekroczono nigdy 100 nowych osób przyjmowanych. Oczywiście dominacja białego mężczyzny, a do tego ludzi w podeszłym wieku,  była zdecydowana. Miałem 52 lata i... byłem tam młodzieńcem - wspominał laureat Oscara.

Wielki cień rzucany przez politykę

Skandale obyczajowe wywarły wielki wpływ na Hollywood. Olbrzymi wpływ na przemysł filmowy ma też polityka. - Tradycyjnie Hollywood jest bardziej na lewo niż na prawo. Donald Trump jest nie tylko bardzo na prawo, ale jest też osobą, która nie ukrywa swojego lekceważenia dla wielu tradycyjnych wartości w świecie Hollywood - mówił Kaczmarek w  TOK FM.

Kompozytor zwrócił uwagę na to, że reakcją na rządy prezydenta Trumpa jest - między innymi - zwrócenie się części Amerykanów ku lewicy. Choć przez lata "to co na lewo kojarzyło się z komunizmem". - W Ameryce socjaldemokracja niemiecka byłaby już komunizmem. A teraz coś tam pęka. Ten optymizm amerykański, który zawsze był oszałamiający, że ludzie bez żadnych szans wierzyli, że jutro będą milionerami i głosowali na milionerów, to pękło. I ci ludzie już wiedzą, że zostali nabrani, pokazują środkowy palec - stwierdził gość Mikołaja Lizuta.

Ważna lekcja

Laureat Oscara jest jak najdalszy od porównywania rządów PiS i Trumpa. Choć jak przyznał, podobne jest tylko to, że oba społeczeństwa - polskie i amerykańskie są niezwykle podzielone, "ludzie ze sobą walczą, są wobec siebie wrogo nastawieni".

Jan A. P. Kaczmarek uważa, że to co dzieje się dziś w Polsce "to dla nas niesamowita, być może nawet bezcenna, lekcja demokracji". - Ludzie, którzy dotąd spali - obudzili się, nagle zaczynamy się uczyć czym jest demokracja, gdzie są jej granice. To jest fantastyczne - ocenił. Zwrócił też uwagę na pozytywy, jakie przyniosły rządy Prawa i Sprawiedliwości. A to np. program 500 Plus. - Wyciągnięcie z nędzy milionów ludzi to jest wartość. Nawet walcząc z przeciwnikiem politycznym, musimy pamiętać o tym, że jeżeli on robi coś co jest dobre dla społeczeństwa, to trzeba to zaakceptować - uważa kompozytor.

Jan A. P. Kaczmarek jest pomysłodawcą i organizatorem festiwalu Transatlantyk. Tegoroczna edycja zacznie się w najbliższy piątek - 13 lipca - w Łodzi.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (2)
Polski laureat Oscara dostrzega plusy PiS. "To bezcenna lekcja demokracji. Ludzie się obudzili"
Zaloguj się
  • getz54

    Oceniono 5 razy 1

    W Polsce jest trochę inaczej niz w Akademii. Adriana Dudka nikt z PiS-u nie wyrzucił za skłonności pedofilskie ani Pięty za wdrazanie w zycie PiS-owskiego programu ,,Lebensborn,, Ale Dudek ani Pięta, to nie Weinstein. Do PiS-u tak jak do Akademii przyjmuje się mnóstwo osób, dlatego trafiają się rózne Obajtki, Misiewicze, dyrektorzy stadnin. Tylko mam wrazenie panie kompozytorze, ze jesteśmy w tym samym kinie, tylko na innym zupełnie filmie. To co robi PiS nie jest zadną lekcją demokracji, tę dostaliśmy juz w 1989 roku, wyciągnęliśmy z niej wnioski i ją pielęgnowaliśmy. To jest właśnie zamach na naszą demokrację. PiS rozdał 500 + o.k. ale rozdał tez 500 milionów dla rodziny Czartoryskich, 70 milionów dla Patryjarchy Torunia za niszczenie demokracji właśnie. Mówienie o wyciągnięciu z nędzy milionów ludzi przy wykluczeniu i ponizeniu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, zaoszczędzenia na nich 500 zeta, jest co najmniej nie na miejscu. Proszę częściej kontaktowac się z Ziemią, lepiej zrozumie Pan złozonośc obecnej sytuacji w PL. Nie musi się Pan wstydzic, ze popiera pan PiS, ale niech Pan nie prowadzi kłamliwej agitacji.

  • Maciej Zarębski

    0

    Panie Kaczmarek, myślę że oderwał się Pan nieco od Polskiej rzeczywistości co ma wpływ na Pańskie oceny. Pięć stów nie wyciągnęło milionów z nędzy (aczkolwiek istotnie niektórym pomogło w bardzo trudnej sytuacji) natomiast wielu skłoniło do rezygnacji z pracy.Ponieważ spora część beneficjentów ma do perfekcji opanowane zdobywanie wszelkich możliwych dopłat i zapomóg i z ich rachunków wychodzi, że bardziej opłaca się być bezrobotnym niż mieć pracę i utracić choćby część z tych dopłat (rachunek za to myślenie przyjdzie za ileś lat gdy zaczną myśleć o wysokości emerytury) Lekcja demokracji, powiada Pan? Większość rodaków nie potrafi zdefiniować tego pojęcia a Konstytucji nie trzymało w rękach nie mówiąc o jej przeczytaniu ze zrozumieniem. Suweren dopiero wtedy się ruszy dopiero gdy na własnym zadku poczuje solidnego kopniaka.Znowu będzie machanie flagami, Polska/wolność/demokracja, odmieniana przez przypadki, odrabianie zaległości aż..... trafi się "nowy" Kaczyński, który dobierze sobie "nowych" Dudów, Ziobrów czy innych Błaszczaków i cyrk zacznie się od nowa.Historia dowodzi,że powiedzenie,, mądry Polak po szkodzie" nigdy nie polegało na prawdzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX