Jan Guz, przewodniczący OPZZ w EKG: Pracownik nie może być ubogi. Jesteśmy w ogonie Europy

Ile powinna wynosić płaca minimalna w 2019 roku? Przewodniczący OPZZ Jan Guz, chce, by była równa połowie średniej krajowej. Związkowiec zapowiada, że jesienią OPZZ może przeprowadzić akcję protestacyjną.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zapowida protest, jeśli rząd i pracodawcy nie zgodzą się na podwyżki płac.

OPZZ chce, aby wynagrodzenia w państwowych firmach wzrosły w przyszłym roku co najmniej o 12 procent. Minimalne wynagrodzenie - według propozycji związkowców - miałoby wynosić połowę przeciętnego wynagrodzenia, czyli więcej niż 2383 zł (rząd proponuje 2220 zł).

- Chciałbym, aby wzrost wynagrodzeń pracowników nadążał przynajmniej za wzrostem PKB kraju. Pracownik nie może być ubogi - mówił w TOK FM szef OPZZ  Jan Guz.  

- Pan idzie do polityki? - zapytał Maciej Głogowski. 

- Wszystko, co robimy, jest polityką. "Polityka jest sztuką rządzenia" jak mawiał Arystoteles - odpowiedział Guz. 

- Jaka płaca minimalna w 2019 roku? - dopytywał gospodarz magazynu EKG.

- Powinna wynosić 50 proc. średniej krajowej - odrzekł Guz. Jak mówił związkowiec, trzeba oddać rządowi, że "zasiłki poszły w górę". -  Ale dobro narodu bierze się z pracy. Pracownik nie może był ubogi. Nie możemy być w ogonie Europy - przekonywał.

"Nie mamy innego wyjścia"

Wg Guza, pracownicy są bardzo zdeterminowani, więc protesty to bardzo realny scenariusz. - My jako OPZZ nie mamy innego wyjścia. Determinacja w załogach jest duża - mówił w rozmowie z Maciejem Głogowskim.

Zobacz także: "Dość pracy za grosze". Protesty w sądach. Urzędnicy chcą podwyżek, nawet ponad połowa wzięła urlopy

Zdaniem lidera OPZZ polityka rządu, wobec grup zawodowych domagających się podwyżek, nie jest sprawiedliwa. - Rząd jednym daje, innym nie daje. Chociażby w służbach mundurowych, część dostała podwyżki, część nie. Jak mam dzisiaj spojrzeć w oczy technikom czy sekretarkom medycznym i innym osobom, które nie są w stanie związać końca z końcem? - pytał

Czytaj też: W ministerstwie podpisano porozumienie z pielęgniarkami. Ale strajk w lubelskim szpitalu cały czas trwa>>>

- Strajk będzie, jeśli rząd nie zrealizuje naszych postulatów - podkreślił Jan Guz.

"PiS nie chce z nami rozmawiać"

Maciej Głogowski pytał swojego gościa, czy protest pracowników popierają politycy. Szef OPZZ mówił, że związek rozmawia z opozycją, ale - jak to określił - ma do nich ograniczone zaufanie.

- Wiemy, że dzisiaj, kiedy chcą dorwać się do władzy, będą nam obiecywali wiele. Nikt nie da nam tyle, co oni nam naobiecują. Dlatego żadnych umów nie podpisujemy - stwierdził gość Radia TOK FM.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (3)
Jan Guz, przewodniczący OPZZ w EKG TOK FM. Maciej Głogowski - wywiad: czy jesienią będzie strajk, czy będą podwyżki
Zaloguj się
 • witoldpolak

  Oceniono 2 razy 2

  "... OPZZ chce, aby wynagrodzenia w państwowych firmach wzrosły w przyszłym roku co najmniej o 12 procent ..."

  Moja propozycja jest taka by średnie wynagrodzenia w państwowych firmach (ze wszystkimi dodatkami których nie ma w firmach prywatnych czyli trzynastkami, czternastkami, stażowymi, wczasowymi, deputatami itp. itd.) nie były wyższe niż średnia w firmach prywatnych.
  Średnia ta wliczając pracujących w zakładach do 9 osób, nie przekracza obecnie 2500 zł netto.

 • napletekgandalfa

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Guz, polscy pracownicy są i będą ubodzy. Wszystko dzięki ukraińcom pracującym w Polsce "na czarno".
  Jesteśmy Bangladeszem Europy.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Kolejna jesien z du.. sredniowiecza w czerskim czy pincdziesiunt na godzine, ja dodzis pamietam te protesty iz placa ta jest niezgodna z podtawowymi prawami czlowieka do godnego zycia. Pamietam jak prasa w calym kraju walila w rzad za to bezprawie i zadala jhego dymisji, mamy to zywo w pamieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX