Prof. Tryjanowski wydał pozytywną opinię o budowie zamku w Puszczy Noteckiej. Dlaczego?

- Znam inwestora osobiście, poznaliśmy się jako sąsiedzi - mówił w TOK FM prof. Piotr Tryjanowski, współautor raportu potrzebnego do zaczęcia budowy zamku w Puszczy Noteckiej. Zapewnił, że pieniędzy za pracę nie wziął.

W Stobnicy, na skraju Puszczy Noteckiej, w obszarze Natura 2000 powstaje gigantyczny, bo 14-piętrowy apartamentowiec przypominający zamek. Inwestycja budzi ogromne kontrowersje.

Ale według poznańskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska budowla ma wszystkie wymagane pozwolenia i powstaje na prywatnym terenie. Pod jedną z owych pozytywnych opinii podpisali się naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Gościem Analiz w TOK FM był prof. Piotr Tryjanowski z Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jest współautorem raportu opisującego, jak budowa w Puszczy Noteckiej wpłynie na chronione ptaki na tym terenie.

W związku z kontrowersjami wokół inwestycji, w stosunku do naukowca pojawiły się oskarżenia, że raport był sporządzony “pod inwestycję”. Prof. Tryjanowski bronił się jednak, że nie wiedział dokładnie, jaka budowla ma powstać.

- Osoby sporządzające taki raport, nie wiedzą dokładnie jak będzie wyglądał budynek. Moja wiedza była taka, jaką reguluje Rada Miejska w Obornikach (radni zgodzili się na budowę - red.), która dotyczy planu zagospodarowania przestrzennego działek, na których jest inwestycja - mówił.

- Ale raport, pod którym pan się podpisał, mówi m.in. o przeszklonej budowli dla 1800 osób - zauważyła prowadząca audycję Agata Kowalska.

- Nie dostałem takich założeń do oceny - stwierdził naukowiec.

Czytaj też: Kto buduje zamek w Puszczy Noteckiej? Ważne oświadczenie rodziny Kulczyków>>>

W mediach pojawiły się informacje, że raport powstał na podstawie przestarzałych danych pochodzących z 2010 roku.

 - Dane terenowe były uzupełniane w roku 2014 - przekonywał prof. Tryjanowski.

Owies i siano

To jednak nie koniec zarzutów. Agata Kowalska zapytała prof. Tryjanowskiego o jego znajomość z Pawłem Nowakiem, ojcem dwójki inwestorów, którzy stawiają zamczysko na sztucznej wyspie w Puszczy Noteckiej.

- Znam pana Pawła Nowaka osobiście, ale poznaliśmy się jako sąsiedzi. Instytut, którym kieruję, przylega do gruntów, których właścicielem jest Paweł Nowak - tłumaczył.

- Nie czuje pan konfliktu interesów? - dopytywała dziennikarka.

Zdaniem naukowca, gdyby odmówił sporządzenia opinii, to też naraziłby się na nieprzyjemności.

- Zapytano by nas wtedy, dlaczego nie wykorzystano materiałów przyrodników z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy mają tam stację terenową i którzy mają najlepszą wiedzę o tym terenie - argumentował.

Dodał, że swoją opinię nie wziął pieniędzy, żeby właśnie nikt nie mówił, że te materiały zostały zebrane pod inwestora.

Oznajmił przy tym, że chociaż on sam nie dostał wynagrodzenia, to Paweł Nowak regularnie dostarczał dla stacji terenowej Uniwersytetu Poznańskiego owies i siano dla koni.

CBA interesuje się sprawą

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego we wtorek 10 lipca zabezpieczyli dokumenty Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, dotyczące m.in. wydanej decyzji środowiskowej w sprawie budowy zamczyska.

Na razie nie wiadomo czy działania, które podejmie biuro, będą kontrolą, czy śledztwem. Według poznańskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska inwestycja powstaje na prywatnym terenie i ma wszystkie wymagane prawem zezwolenia, w tym pozytywną opinię naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Zamek w Puszczy Noteckiej. Czy kontrowersyjna inwestycja nie wywołała wcześniej protestów?

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (63)
Współautor raportu, dzięki któremu może powstać zamek w Puszczy Noteckiej: Nie wziąłem za to pieniędzy
Zaloguj się
 • pygargus

  Oceniono 27 razy 25

  "Inwestor dostarczał siano i owies".
  Kryptonim "siano" da się rozszyfrować jako pieniądze, ale "owies"??? Tu pomocna będzie posłanka Beger lubiąca seks jak konie lubią owies. Znaczy się były pieniądze i dziewczynki :))

 • saves

  Oceniono 20 razy 16

  Panie profesorze, chciałbym tam postawić małego letniaczka. Wiadro kalarepy wystarczy?

 • hotin

  Oceniono 20 razy 12

  Profesor Piotr Tryjanowski to ten sam, co wydał opinię o wpływie ,,kornika-drukarza" na Puszczę Białowieską,ale redaktor GW już o tym fakcie nie wspomina-dlaczego?

 • iffa4

  Oceniono 16 razy 8

  Jak jest możliwe, że naukowiec-przyrodnik JEDNOZNACZNIE wydaje opinię na temat oddziaływania budowanego obiektu na przyrodę, skoro nie ma pojęcia jaki obiekt tam będzie?
  Przecież inne jest oddziaływanie w przypadku szopy na narzędzia, inne w przypadku opisywanego zamku.
  I facet jeszcze broni się, że 'nie wiedział".
  Jak nie wiedział, to dlaczego się podpisywał?
  Coś pan kręci, panie profesorze.

 • marcin1948

  Oceniono 12 razy 6

  Piękna historia pieknego upadku ekoterrorystów.Maski spadły z ich zakłamanych ryjów.

 • 123waz

  Oceniono 11 razy 5

  banda i mafia

 • 162tony

  Oceniono 11 razy 5

  A jak cię złapią za rękę, mów że nie twoja ręka...

 • koles751

  Oceniono 4 razy 4

  Nieodpłatne świadczenia? Jakiś domiar?

 • zigzag26

  Oceniono 6 razy 4

  Facio przyzna że nie znał inwestycji na którą robił ocenę oddziaływania. Jak mógł przeanalizować wpływ zamku na ptaki skoro nie wiedział że to będzie zamek?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX