NATO w kryzysie? Gen. Jarosław Stróżyk nie ma wątpliwości: USA są kreatorem niestabilności Sojuszu

Donald Trump na szczycie NATO nawoływał, by wszystkie państwa sojuszu wydawały na obronność co najmniej 2 proc. PKB. - Pieniądze są ważne, ale polityka jest o wiele ważniejsza - komentuje b. zastępca szefa wywiadu NATO.

Gen. Jarosław Stróżyk, uważa, że dobre decyzje wojskowe, które zapadły na szczycie NATO, zostały przyćmione przez konflikty polityczne i emocjonalne. Do dobrych decyzji były zastępca szefa zarządu wywiadu NATO i były attache wojskowy przy ambasadzie RP w Waszyngtonie, zalicza tę dotyczącą zwiększenie gotowości niektórych jednostek.

- W NATO najważniejszy jest konsensus, jedność, kierunek działania i szybkie reagowanie - uważa ekspert - gość magazynu EKG.

Według generała Sojusz Północnoatlantycki jest w głębokim kryzysie, co wpływa na jego możliwości reagowania w przypadku zagrożeń. - Każda decyzja NATO musi być wypracowana w pełnym konsensie. 29 państw musi się zgodzić na każdą operację - przypomina wojskowy. 

Czyta też: Szczyt NATO. Duda chwali się spotkaniem z Trumpem. Komentarz b. ambasadora może popsuć humor prezydentowi?>>>

"Pieniądze są ważne, ale polityka jest o wiele ważniejsza"

- Absolutnie nie chodzi tylko o pieniądze - zaznaczył specjalista nawiązując do nawoływania przez Donalda Trumpa o wydawanie przez każde państwo Sojuszu co najmniej 2 proc. PKB na obronność.Polska jest wśród zaledwie kilku krajów NATO, które ten warunek spełniają.

- Pieniądze są ważne, ale polityka jest o wiele ważniejsza. Bez decyzji politycznych, sojusz nie będzie skuteczny, nie będzie gotowy do działania - podkreślił gen. Stróżyk. 

- Pamiętajmy, że użycie wojska, to jest zawsze polityczna decyzja - zaznaczył oraz dodał: - Do tej pory USA były gwarantem stabilności Sojuszu. W tej chwili wydaje mi się, że są kreatorem jego niestabilności. I to jest największy problem ostatniego szczytu. 

O kryzysie w NATO mówił też w TOK FM były minister obrony Tomasz Siemoniak. - W Europie nikt nie wie, co zrobi prezydent Trump. Wszyscy z duszami na ramieniu czekali na szczyt, a prezydent powiedział rzeczy szokujące: o możliwości wystąpienia USA z sojuszu, pouczał sojuszników - wyliczał.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się m.in.: 

  • do kogo trafią pieniądze ze zwiększonych wydatków na wojsko?
  • ile Polska wydaje na armię?
  • kogo Donald Trump uważa za "prymusa" Europy?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Szczyt NATO. Kryzys sojuszu? "USA są kreatorem niestabilności Sojuszu"
Zaloguj się
  • 2bxornot2b

    Oceniono 5 razy 1

    Nie wiem kim jest Strozyk ale nie powierzylbym chlopinie kopania rowow przeciwczolgowych. USa zwyczajnie zada od swoich sojusznikow odciazenie USA od kosztow utrzymywania szlakow handlowych i kompromisu z Breton Woods. Zada odciazenia USA od utrzymywania bezpieczenstwa europejsko atlantyckiego w momenci gdy USA wchodza w faze wojny na azjatycko pacyficznym froncie. Mozna powiedziec iz ta impotentna klasa polityczna 68 mogla sie bawic od 68 pod skrzydlami sil strategicznych USA, dzic gdy USA maja problemy budzetowe, USA prosi o pomoc, tylko jak sadze kieruje swoje zadania do niewlasciwych osob, bez zmian politycznych w Europie to walenie grochem o sciane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX