Andrzej Seweryn czyta Ołeha Sencowa. Ukraiński reżyser pracuje w łagrze nad nową sztuką

MARCIN STĘPIEŃ

Andrzej Seweryn wziął udział w czytaniu opowiadania Ołeha Sencowa. -To, co dzieje się między Ukrainą a Polską ma ogromne znaczenie dla pokoju w Europie - mówił aktor o konieczności uwolnienia ukraińskiego aktywisty.

Mija 62 dzień protestu głodowego Ołeha Sencowa, skazanego w 2014 roku na 20 lat łagru. Ukraiński reżyser filmowy i aktywista społeczny trafił do więzienia za sprzeciwianie się rosyjskiej aneksji Krymu.

Portal culture.pl prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza zorganizował czytanie dwóch jego sztuk: "Psa" i "Babuszki". 

Do akcji włączyli się wybitni polscy aktorzy: m.in. Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Agata Kulesza, Joanna Kulig czy Andrzej Chyra

- Teatr Polski od wielu lat nie jest obojętny temu, co dzieje się na Ukrainie. Jesteśmy blisko z naszymi przyjaciółmi Ukraińcami, nie tylko z powodów osobistych, ludzkich, humanitarnych, ale również z powodów politycznych, dlatego że to, co dzieje się między Ukrainą a Polską ma ogromne znaczenie dla pokoju w Europie i na świecie. Wszystko, co dzieje się między nami złego jest wykorzystywane przez Rosję - zaznaczył na antenie TOK FM dyrektor teatru Andrzej Seweryn.

Ołeh Sencow: Jak trafił do obozu pracy?

Ukraiński reżyser został oskarżony o terroryzm i próbę wysadzenia w powietrze pomnika Lenina. Sąd skazał go za to na dwadzieścia lat łagru. 

Sencow prowadzi protest głodowy nie tylko w swoim imieniu, ale również ponad 70 innych ukraińskich więźniów politycznych osadzonych w rosyjskich więzieniach. Razem z nim, jedzenia odmawiają również 4 inni więźniowie.

Czy Ołeh Sencow nadal żyje?

Żenia Kalukin, dziennikarz portalu culture.pl przyznał, że cały czas pojawiają się plotki o możliwej śmierci reżysera. Zaznaczył jednak, że niedawno Sencowa odwiedziła jego kuzynka. 

- Rozmawiała z nim, ale nie był w najlepszej kondycji. Zęby mu wypadają. Niestety jest w bardzo złej sytuacji - podkreślił inicjator akcji czytania opowiadań aktywisty oraz dodał: - Władze widząc, że wiezień jest w sytuacji kryzysowej, dożywiają go na siłę. Wiążą ręce i nogi, wsadzają rurkę do gardła i wlewają jedzenie na siłę. 

Kalukin zaznaczył również na antenie TOK FM, że wydawnictwo Ołeha Sencowa ma informację o tym, że reżyser pracuje w łagrze nad nowym tekstem, na którego podstawie powstanie sztuka teatralna. 

O uwolnienie Ołeha Sencowa apelowała już m.in. Europejska Akademia Filmowa, europejscy politycy oraz rosyjscy artyści. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się m.in.:

 • jak można pomóc w uwolnieniu aktywisty?
 • kto czeka na niego na wolności?
 • czy jest szansa na jego uwolnienie?

Mundial to nie tylko święto sportu. Apel ws. uwolnienia z łagru ukraińskiego reżysera

Zobacz także
 • Wizyta Donalda Trumpa w Wielkiej Brytanii Donald Trump spotkał się z Elżbietą II, ale nie ukłonił się przed królową. Komentatorzy zaskoczeni
 • Marsz antyszczepionkowcow w Warszawie Co dalej z projektem antyszczepionkowców? "W Polsce dzieci umierają na choroby zakaźne"
 • Osiedle Gądów we Wrocławiu Użytkowanie wieczyste może się bardzo zmienić. Co z opłatami? Co z mieszkaniami spółdzielczymi?
Komentarze (3)
Ołeh Sencow żyje. Pracuje nad nową sztuką.
Zaloguj się
 • adersytsrsfgdbchdhd

  Oceniono 1 raz 1

  A jednak to prawda, co pisze rastablaster. Skalanaruszania praw np. w sojuszniczej Turcji (nie móiąć już o Izraeleu czy Arabii Saudyjskiej) jest cokolwiek inna - a jakoś nikt nie staje w obronie tych tysięcy...

 • rastablaster

  Oceniono 5 razy 1

  Izrael strzela do cywili; przestańcie obłudnie użalać się nad jednym Ukraińcem.

 • rotterdamus

  Oceniono 4 razy -2

  Nawet nie żałosny @rastablaster zabłysnął. Mniemam, iż mentalnie to ruska swołocz! Od dawna reprezentuje na Forach duch Polski (ego) ruchu chrześcijan. Okołoświatowy kabotyn. Cóż, nihil novi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy