Prof. Kuźniar: Trump się do Putina wyrywa, jak kawaler do narzeczonej w czasie nocy poślubnej

- Putin był szczęśliwy, że wygrał Trump, bo nareszcie ma do czynienia z gościem, który myśli o stosunkach międzynarodowych dokładnie tak samo jak on, tzn. "po łajdacku" - przekonywał w TOK FM prof. Roman Kuźniar.

W Helsinkach odbywa się pierwsze spotkanie w cztery oczy Donalda Trumpa i Władimira Putina. Szczyt miał rozpocząć się w samo południe, jednak rosyjski przywódca się spóźnił. 

- Putin bierze swojego partnera na przeczekanie. Każe mu czekać i ustawia go tym samym w gorszej sytuacji: psychicznej i prestiżowej - ocenił gość TOK FM prof. Roman Kuźniar z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW. 

Szczyt Trump-Putin: Co będzie najtrudniejsze w rozmowach?

Ekspert przypomniał, że amerykański prezydent od dawna nie kryje zachwytu rosyjskim przywódcą. - On się do Putina wyrywa, jak kawaler do narzeczonej w czasie nocy poślubnej - stwierdził profesor. 

- Najbardziej problematyczne w tych rozmowach będzie to, że po stronie amerykańskiej jest człowiek kompletnie nieprzygotowany do rozmów z ważnymi partnerami, którzy są doświadczeni, przebiegli i o dużej wiedzy o stosunkach międzynarodowych. Trump jest  naiwny, pozbawiony wiedzy, a przy tym zadufany w sobie i narcystyczny - uważa prof. Kuźniar.

Czytaj też: Była wiceszefowa MSZ o spotkaniu Trump-Putin: Amerykański prezydent potrafi zaskakiwać

Ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego zaznaczył, że spotkania przywódców mocarstw są w normalnej sytuacji dobrym zwyczajem. Jednak w tym przypadku możemy mieć do czynienia "z kombinacją ignorancji, braku doświadczenia i narcyzmu". - Nie możemy przewidzieć, co się może zdarzyć, ze względu na osobowość amerykańskiego prezydenta - dodał gość Mikołaja Lizuta.

Szczyt Trump-Putin: Nikt nie wyjdzie przegrany

Prof. Kuźniar przypomniał, że Donald Trump powiedział przed spotkaniem z prezydentem Rosji, że z powodu głupot, które Ameryka popełniała przez ostatnie pięć lat, stosunki z Rosją są jak najgorsze.

- Czy można sobie wyobrazić większą głupotę i jakiegoś większego samobója, którego strzela sobie w nogę prezydent USA? - pytał. I dodał, że w jego ocenie, "obaj politycy będą grać tak, aby żaden z nich nie wyszedł jako przegrany". 

- Mentalność obu przywódców to "power politics". To trochę powrót do tego, że wielcy mogą robić, co chcą, a mniejsi muszą to wycierpieć. Powrót do logiki polityki siły to jest najgorsza rzecz, jaka dzieje się w związku z tym zbliżeniem między USA a Rosją - zaznaczył profesor oraz dodał: - To dlatego Putin był tak szczęśliwy, że wygrał Trump. Bo nareszcie ma do czynienia z gościem, który myśli o stosunkach międzynarodowych dokładnie tak samo, tzn. "po łajdacku". Chemia od razu będzie między nimi. Świat jest wystarczająco duży, aby się podzielili. 

Prof. Roman Kuźniar przypomniał, że poprzedni ważny szczyt z udziałem Trumpa - rozmowy z przywódcą komunistycznej Korei Płn. - miało przynieść przełomowe efekty w stosunkach obu państw, a także polityce światowej. Rzeczywistość zweryfikowała te oczekiwania. - Już miał być pokojowy Nobel dla prezydenta USA. Trump się w tym pławił - przypomniał profesor i zaznaczył, że do przełomowych działań po rozmowach nie doszło. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji! Dowiesz się o: 

 • Jaki wpływ rozmowy będą miały na sytuację w Syrii?
 • Jak Polska odnajdzie się w potencjalnie nowej sytuacji?
 • Jaki wpływ na sankcje nałożone na Rosję ma Donald Trump?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (91)
Szczyt Trump - Putin. Prof. Kuźniar: Prof. Kuźniar: Trump się do Putina wyrywa, jak kawaler do narzeczonej w czasie nocy poślubnej
Zaloguj się
 • alfalfa

  Oceniono 19 razy 9

  Przykro mi panie Profesorze ale szczyt NATO był na tyle niedawno, że raczej wszyscy pamiętają Trumpa krytykującego Niemcy z powodu zakupów energii z Rosji i, że Niemcy w ten sposób wspierają potencjalnego wroga.
  A.

 • justas32

  Oceniono 23 razy 9

  A Kaczyści na polityce USA oparli polską doktrynę obronną przeciw Rosji. Nie pomyśleli biedaczki że prezydent USA może się z Putinem zaprzyjaźnić. Horyzonty za wąskie ...

 • slon2002

  Oceniono 10 razy 4

  co za knajacki język!!! Wali z czachy!!! Kompletny brak kultury osobistej. Słoma z butów i gnojówka z gęby się wylewa.

 • d_ost

  Oceniono 12 razy 4

  jeśli kawaler, to nie ma żony. Jeśli nie ma żony, to znaczy, że nie było ślubu, więc nie ma nocy poślubnej. A jak był ślub, to już nie narzeczona, tylko żona.

  Skomplikowany jest język polski, tak samo dla wszystkich, od prawa do lewa, ale to nie znaczy, że trzeba go mieć w d...

 • kulalala

  Oceniono 14 razy 4

  Kuźniar to ten prostak z TVNu ?? Moja babcie potrafi lepiej ocenić sytuacje geopolityczną niż on.
  Panie Kuźniar a jak tam niemiecka dziwa, co gardłoli coś o solidarności europojskiej i jakoś jej "łajdactwo" Putina jak to Pan łaskawie śmiał określić nie przeszkadza w interesach z Rosiiiiją patrz NordStream2 :)

 • Oceniono 16 razy 4

  Co to za profesor który nie wie że w nocy poślubnej nie ma już kawalera i narzeczonej

 • zbik_kapitan

  Oceniono 13 razy 3

  jak kawaler do narzeczonej w czasie nocy poślubnej, samobój, którego strzela sobie w nogę prezydent USA....

  Ekspert sypie kretynskimi powiedzonkami jak z rekawa.

 • e50504

  Oceniono 9 razy 3

  O ja cie, ale pustosłowie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX