Sędzia Żurek o decyzji TK Przyłębskiej ws. Kamińskiego: Została wydana na polityczne zamówienie PiS

- To bezprawie - tak były rzecznik KRS Waldemar Żurek skomentował decyzję TK Julii Przyłębskiej ws. ułaskawienia przez prezydenta Dudę Mariusza Kamińskiego (PiS). Prezydent ułaskawił go przed wyrokiem.

TK, którym kieruje Julia Przyłębska uznał dziś, że prezydent Duda miał prawo ułaskawić Mariusza Kamińskiego, choć były szef CBA nie był skazany prawomocnym wyrokiem. Tylko jeden sędzia - zasiadający w TK od 2012 roku Leon Kieres - złożył zdanie odrębne.

- Wszyscy spodziewali się takiego rozstrzygnięcia, ale nie dlatego, że jest zgodne z Konstytucją, tylko ze względu na skład Trybunału dobrany do wydania tego orzeczenia - powiedział sędzia Waldemar Żurek w rozmowie z Karoliną Głowacką.

Były rzecznik KRS przypomniał, że PiS umieścił w TK sędziów - dublerów, czyli wybranych przez partię rządzącą na zajęte już miejsca.

Gwarancja wyroku wygodnego dla partii

- Nie wiemy dlaczego nie losuje się składu do tak ważnej sprawy - powiedział sędzia Żurek. - Czy sugeruje pan, że to orzeczenie motywowane politycznie? - zapytała Głowacka. - Ostatnie nominacje do Trybunału Konstytucyjnego były nominacjami wyłącznie partyjnymi - odpowiedział były rzecznik KRS, który zauważył, że ład konstytucyjny w Polsce został zburzony.

Według sędziego nominacji PiS "mają zagwarantować partii pożądaną treść orzeczenia".

Gość TOK FM przypomniał też opinie prawnicze, że prezydent nie może ułaskawić nikogo przed prawomocnym wyrokiem, bo w świetle prawa taka osoba jest niewinna.

- Dojdzie do sytuacji, gdy osoby pokrzywdzone nie będą mogły dochodzić stwierdzenia winy. Prezydent nie może wyręczać sądów. To odrębne władze. Prezydent będzie mógł ułaskawiać swoich stronników politycznych na etapie prokuratury. Nie mamy monarchii absolutnej, prezydent Duda nie może tego robić - tłumaczył sędzia Żurek.

- To doprowadzi nas do absurdu i monowładzy. Gdy jakiś polityk wygra wybory, to będzie rządził jak król. Sądy powstały właśnie po to, by ukrócić samowolę królewską. To rozstrzygnięcie - i mówię to z przykrością - zostało wydane na polityczne zamówienie. To co się dzieje na naszych oczach to bezprawie - powiedział.

Co ogłosił Trybunał Julii Przyłębskiej?

Według Trybunału Konstytucyjnego, którym kieruje Julia Przyłębska, prezydent ma prawo ułaskawić osobę, która nie jest skazana prawomocnym wyrokiem. Zdanie odrębne do orzeczenia zgłosił sędzia TK Leon Kieres, który zasiada w TK od 2012 roku. Resztę składu orzekającego stanowiły osoby wybrane przez PiS.

Powodem zajęcia się TK sprawą prezydenckich ułaskawień jest decyzja Andrzeja Dudy, dotycząca wiceprezesa PiS Mariusza Kamińskiego. Krótko po rozpoczęciu urzędowania - w listopadzie 2015 roku - Andrzej Duda ułaskawił cztery osoby związane z "aferą gruntową" - z czasów poprzednich rządów PiS. Wśród ułaskawionych znalazł się m.in. Kamiński, choć nie był on skazany prawomocnym wyrokiem.

Pytanie ws. ułaskawienia polityka Prawa i Sprawiedliwości skierowała do TK Prokuratura Generalna, kierowana przez Zbigniewa Ziobrę, ministra sprawiedliwości w rządzie PiS.

"To bezprawie" - sędzia Waldemar Żurek o wyroku TK Julii Przyłębskiej ws. ułaskawienia Kamińskiego

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (81)
Sędzia Waldemar Żurek jest gościem TOK FM. Rozmowa o wyroku Trybunału, którym kieruje Julia Przyłębska
Zaloguj się
 • miro26.56

  Oceniono 24 razy 10

  nawet ciemny lud to wie.!!!Parszywa zmiana.!!!

 • duckoff

  Oceniono 17 razy 9

  Z sedziami dublerami to nie jest wyrok tylko spotkanie przy ciasteczkach. Trybunał w konstytucyjnym składzie wyda poprawny wyrok w tej sprawie jak ten cały Cyrk się skończy.

 • Oceniono 18 razy 8

  Skąpo obdarzony wzrostem tak zadecydował Duda podpisał i basta bez dyskusji oni rządzą oni wymagają posłuchu !!Wiecie ile jeszcze jest do wzięcia premii oraz innych pieniędzy z budżetu państwa??

 • konto.17

  Oceniono 9 razy 7

  Adrian uczy sie dopiero . Doktor prawa jest na etapie malego Kazia z podstawowki i pewne pojecia prawne nie docieraja do tej tepej glowki.

 • morenowa38

  Oceniono 14 razy 6

  Dziś, jako prawnik, przestałem wierzyć w prawo. Dziękuję ci, dobra zmiano.

 • hefajstos1

  Oceniono 7 razy 5

  Czy ktoś odrobinę orientujący się w tym, co pislamowcy robią z wymiarem sprawiedliwości traktuje panią mgr Wolfgangową jako prezesa TK?
  Przecież to figurantka.

 • Olek Kuszeta

  Oceniono 10 razy 4

  Czyli w takim razie dopuszczalne jest także ułaskawienie kogoś przed popełnieniem przestępstwa!? Na takie coś to nawet PRL nie wpadło. Gdyby na to wpadli to takiej sytuacji Rada Państwa mogłaby już z góry ułaskawić Piotrowskiego przed zabójstwem Popiełuszki. Bardzo groźna sprawa.

 • 74polska

  Oceniono 8 razy 4

  Jak można ułaskawić kogoś przed wyrokiem prawomocnym. To nie logiczne, do tego nie trzeba TK. Ale w pis'du nie ma logiki.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Haslo sady sa nasze zastepuje powoli sady byly nasze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX