Prof. Dudek: Wybiła godzina zero dla sądownictwa. Teraz cała odpowiedzialność spoczywa na PiS i prezydencie

Prof. Antoni Dudek jest zdania, że gdy PiS przegłosuje ustawę i przejmie kontrolę nad Sądem Najwyższym, cała odpowiedzialność za wymiar sprawiedliwości będzie spoczywać na partii i prezydencie Dudzie.

Prof. Antoni Dudek z UKSW był gościem Agnieszki Lichnerowicz w Światopodglądzie TOK FM. Komentował przeprowadzanie przez partię Jarosława Kaczyńskiego przez Sejm ustawy, która da jej kontrolę nad Sądem Najwyższym.

- PiS kończy zmiany w sądownictwie. Okazało się, że nie wszystko w jego poprzednich ustawach było po jego myśli, dlatego że poprzednie ustawy robiono na kolanie. To (co dzieje się dziś w Sejmie - red.) niczego nie zmienia. To zostało postanowione w zeszłym roku, gdy został zawarty kompromis między prezydentem Dudą a pisowską większością w Sejmie. Teraz to jest docieranie szczegółów - ocenił prof. Dudek.

- Od tego głosowania zaczyna się godzina zero dla polskiego sądownictwa. Od teraz całą odpowiedzialność za to, co się będzie działo w wymiarze sprawiedliwości, ponosi PiS i prezydent Andrzej Duda. Opowieści o tym, że tam są jacyś straszni sędziowie, PiS będzie snuł do ostatniego dnia swoich rządów, tylko pozostaje pytanie o wiarygodność - uważa rozmówca Agnieszki Lichnerowicz.

Prof. Antoni Dudek zaznaczył, że sam był krytykiem wymiaru sprawiedliwości, natomiast "terapia jaką PiS zastosował będzie nieskuteczna i pogorszy stan pacjenta".

Sędzia Tuleya: Projekt PiS jest oparty na kłamstwie

Gościem TOK FM był dziś także sędzia Igor Tuleya. Według niego nowelizacja ustawy o SN to "projekt oparty na kłamstwie". Jak mówił, władza szykuje się do kolejnej poważnej rozgrywki - z sędziami sądów powszechnych.

Najnowsza nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym ma ułatwić PiS obsadzenie stanowiska I Prezesa Sądu Najwyższego oraz dobór pozostałych jego członków. Przypomnijmy: zgodnie z Konstytucją RP I Prezesem Sądu Najwyższego jest prof. Małgorzata Gersdorf. Zarówno PiS, jak i prezydent Andrzej Duda nie uznają tego faktu.

Z podcastu dowiesz się znacznie więcej. Posłuchaj!

 • Dlaczego według prof. Dudka opozycja źle zrobiła, koncentrując się na temacie sądów?
 • Jaki jest jedyny skuteczny sposób, by Unia Europejska powstrzymała PiS od niekonstytucyjnych działań?
 • Czy PiS skorzysta na zmianie ordynacji do Parlamentu Europejskiego?

Nowelizacja to "projekt oparty na kłamstwie". Ale "Igrzyska dopiero przed nami"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Prof. Antoni Dudek. Komentarz do niekonstytucyjnych zmian PiS w wymiarze sprawiedliwości
Zaloguj się
 • brainbox

  Oceniono 2 razy 2

  Obaj nie wezmą żadnej odpowiedzialności na siebie.

 • adersytsrsfgdbchdhd

  0

  Ten, kto zgodzi się na objęcie funkcji dublera I prezesa SN, pogrąży się w wiecznej niesławie. Stanowisko ponad 90% środowisk prawniczych związanych z wymiarem sprawiedliwości i nauką prawa konstytucyjneggo jest jasne i zdecydowane.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -1

  Wybila godzina ludzi za szyba nadszedl tez czas zamkniecia czesci ludzi przed szyba w psychaitryku, bo sa gotowi zrobic sobie krzywde.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX