Aleksander Kwaśniewski: Premier Morawiecki powinien zostać badaczem IPN. Ma obsesję

- Premier ma obsesję antykomunistyczną - powiedział w Poranku Radia TOK FM były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. W ten sposób skomentował "śledztwo" Mateusza Morawieckiego.

W trakcie audycji były prezydent odniósł się do wizyty w Parlamencie Europejskim Mateusza Morawieckiego, który pokazywał europosłom zdjęcie z 1980 roku, na którym Edward Gierek stoi pośród działaczy Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. W ten sposób szukał potwierdzenia, że stojąca obok I sekretarza PZPR kobieta to I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf.

Obsesja premiera Morawieckiego

- Jeżeli premier znajduje czas i chęć, żeby zajmować się takimi rzeczami to znaczy, że pomylił role. Bo powinien być badaczem w IPN, a nie premierem, który musi odpowiadać za gospodarkę i nasze relacje ze światem - ocenił Kwaśniewski, dodając:   - Moim zdaniem świadczy to o tym, że premier ma obsesję antykomunistyczną.  

- Od premiera, który ma za sobą przeszłość w finansach, bankach należałoby oczekiwać, że będzie on strażnikiem tego, żeby Polska mogła się rozwijać i korzystała z dobrodziejstwa, jakim jest Unia Europejska. Jeżeli premier zajmuje się zdjęciem sprzed 38 lat, to oznacza, że traci czas. A my za to płacimy mu, żeby rozwiązywał problemy, a nie zajmował się zamierzchłą historią - dodał. 

Polexit: wyprowadziłby na ulice Polaków

Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Dorotą Warakomską ocenił również odrzucenie przez Senat wniosku prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzenie referendum w sprawie konstytucji. Prezydent chciał, by plebiscyt odbył się 10 i 11 listopada. Miał zawierać dziesięć pytań, m.in. o zapisanie w konstytucji członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej.

- To porażka prezydenta i jasna informacja ze strony PiS-u, jak bardzo ceni prezydenta - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

W jego ocenie prezydent Duda ma teraz dwa wyjścia: nie robić nic i dogadywać się z rządem. - Ale gdyby chciał się zdenerwować i być prezydentem suwerennym, mógłby zawetować jedną z dwóch ważnych ustaw dla PiS-u: o Sądzie Najwyższym i ordynacji do Parlamentu Europejskiego. - Gdyby zawetowałby chociaż jedną z tych ustaw, pokazałby swoją niezależność, ale wątpię, aby zdecydował się na ten krok - powiedział Aleksander Kwaśniewski. 

Jak mówił, na ulice setki tysięcy Polaków wyprowadziłby Polexit. - Ogromna większość Polaków, to wynika z badań, poczuła zyski z obecności w Unii - podkreślił. - To nie jest tylko otwarta granica, ale to jest praca za granicą, możliwość tam studiowania, biznes, który szczególnie mali i średni biznesmeni robią z Zachodem - wymienił. 

Zobacz także: Joanna Scheuring-Wielgus: Rozumiem niechęć ludzi do PO. Jestem w polityce właśnie przez Platformę

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się o:

 • Co Aleksander Kwaśniewski doradziłby premierowi Morawieckiemu;
 • Co były prezydent uważa o 500 plus;
 • Dlaczego Polska nie powinna traktować Unię Europejską jak bankomat;

Aleksander Kwaśniewski: Premier Morawiecki powinien zostać badaczem IPN. Ma obsesję

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (99)
Aleksander Kwaśniewski w TOK FM. Dorota Warakomska pyta byłego prezydenta o zmiany w sądach
Zaloguj się
 • Teresa Michniewska

  Oceniono 19 razy 13

  Pisowski motłoch dał głos.Pis dał pozwplenue zeby najgorsze robactwo wylazło z nor

 • 1general

  Oceniono 27 razy 7

  To jest obsesją władzy za każdą cenę Zrobi i powie wszystko czego zażąda pracodawca (Kaczyński)Gdyby chciał walczyć z "komuną to w PiS -E ma ich pod dostatkiem od Piotrowicza i Jasińskiego poczynając.

 • postulat_22

  Oceniono 8 razy 6

  To nie obsesja, to brak kwalifikacji do sprawowania funkcji premiera. By to ukryć, każdy sposób jest dobry.

 • ar.co

  Oceniono 20 razy 6

  Obsesja obsesją, ale komuchów we własnej partii jakoś "antykomunistyczny" premier nie dostrzega. Panie Morawiecki, miło być przyjacielem prokuratora stanu wojennego Piotrowicza? Miło prowadzać się z komunistycznym sędzią Kryże?
  Tyle to wart jego pryncypialny "antykomunizm".

 • awm10

  Oceniono 13 razy 5

  Żeby premier (PREMIER!!!) sporego kraju w środku Europy zachowywał się jak pospolity UB-ek i biegał ze zdjęciem po posłach, ustalając kto jest kto, szukając haków na I Prezes SN.
  O tempora o mores.

 • honorny

  Oceniono 22 razy 4

  Los tej prezydenckiej wydmuszki jest teraz całkowicie w rękach Kaczyńskiego i jego partyjnych siepaczy. Funkcjonariusz PiS na stanowisku Prezydenta RP nie ma żadnego wyboru, tylko posłusznie wykonywać rozkazy z Nowogrodzkiej. Co do Polexit, to jest jedyna opcja PiS. Inaczej nie utrzymają w Polsce władzy. Problem w tym, że PiS (razem z Kukiz) wygra kolejne wybory parlamentarne większością konstytucyjną. I to bez względu na rzeczywisty rozkad głosów wyborczych. Alternatywą dla rządzącej mafii jest długoletnia odsiadka za popełniane przestępstwa. A zatem nie cofną sie przed niczym, bo już nie mogą. W takiej sytuacji, to sama Unia nas wywali. Ryzyko utrzymywania w organizacji takiego tworu, jakim staje się obecnie Polska, jest zbyt duże. A Polacy, Panie Prezydencie NIE wyjdą w tej sytuacji na ulicę. Będą biernie patrzeć na rzowój wypadków. Obudzą się za jakieś 10 lat, jak zabraknie na kiełbasę do michy.

 • Thomas Ravick

  Oceniono 5 razy 3

  Szanowny Panie prezydencie ... Z pislamskim elementem to tylko do wiezienia bez mozliwosci wyjscia.

 • rozterka47

  Oceniono 9 razy 3

  W PIS każdy ma jakąś obsesję , partia obsesjonatów.

 • ymiatacz

  Oceniono 9 razy 3

  No i dobrze, że premier nie zajmuje się gospodarką, bo przynajmniej tego nie schrzania idioci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX