Niespokojna noc przed Pałacem Prezydenckim. Policjanci użyli gazu wobec obrońców Sądu Najwyższego

Po tym, jak prezydent podpisał ustawę, która oddaje PiS kontrolę nad sądami, na ulice wyszli protestujący. Policjanci użyli wobec nich gazu. Funkcjonariusze twierdzą, że to protestujący jako pierwsi sięgnęli po gaz.

Sytuacja miała miejsce już po rozwiązaniu manifestacji w obronie wolnych sądów. Nie wszyscy manifestanci się rozeszli, część z nich pozstała w okolicach Pałacu Prezydenckiego przy Krakowskim Przedmieściu.

Protestująca: Napisaliśmy na chodniku różne hasła

Reporterka TOK FM zapytała o to co się stało świadka wydarzeń, panią Małgorzatę.

- Napisaliśmy na chodniku różne hasła, m.in. "Andrzej Duda - zdrajco wyp****alaj!", bo ład prawny w Polsce został w błyskawiczny sposób rozwalony. Policjanci dopadli do nas - nie uciekamy najszybciej, gdyż jesteśmy już kontuzjowani po pobiciu przez policję w czwartek - powiedziała protestująca.

- Zatrzymali mnie, Klementyna (Suchanow - red.) dołączyła do mnie, bo wie, że policjanci biją, gdy mają osoby na solo - kontynuowała. - W czwartek były podduszania, bicia, w piątek zresztą tak samo - stwierdziła nawiązując do zeszłotygodniowych protestów w obronie wolnych sądów przed Sejmem.

Protesty pod Pałacem Prezydenckim w dniu podpisania przez Andrzeja Dudę nowelizacji prawa o sądach

- Dołączyła do mnie, żeby mnie ochronić. Nam nic się nie stało dzięki dużej liczbie osób będących wokół, ale z tego co zobaczyliśmy te osoby dostały gazem w twarz - powiedziała pani Małgorzata i dodała, że ludzie, wobec których funkcjonariusze użyli gazu, są czerwoni na twarzy i łzy lecą im z oczu.

Komunikat policji w sprawie użycia gazu

Warszawska policja wydała specjalny komunikat na temat użycia gazu wobec protestujących. Mundurowi potwierdzają, że użyli gazu, ale dopiero w odpowiedzi na użycie gazu przez protestujących.

"Podczas prowadzonej przez policjantów interwencji z osobami które malowały chodnik, tłum zaczął zachowywać się agresywnie. Policjanci utworzyli "pierścień" celem umożliwienia zakończenia tej interwencji. Niestety ktoś z tłumu użył wobec policjantów gazu. W związku z zagrożeniem również jeden z policjantów użył ręcznego gazu będącego na wyposażeniu indywidualnym. Dwóch policjantów doznało obrażeń. Pogotowie udzieliło im pomocy medycznej" - napisali funkcjonariusze na Twitterze.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (52)
Policjanci użyli gazu wobec obrońców Sądu Najwyższego. Niespokojna noc przez pałacem prezydenta Andrzeja Dudy
Zaloguj się
 • flat-ower1

  Oceniono 9 razy 5

  Jasne jak słońce. To Soros z Tuskiem rozdawali gaz demonstrantom. Jak wszyscy wiedzą, bez gazu nikt normalny na demonstrację nie wyruszy ! Co też oni nie wymyslą ?!

 • tomaselli

  Oceniono 12 razy 2

  Szkoda, ze nie zastosowali demokratycznego hiszpanskiego palowania jak niedawno w Katalonii.

 • Je He

  Oceniono 6 razy 2

  ". Mundurowi potwierdzają, że użyli gazu, ale dopiero w odpowiedzi na użycie gazu przez protestujących." głupie tlumaczenie jak zwykle. Czy w policji myślą , wiedzą co robią i mówią, rozumieją.Jeżeli protestujący użyli gazu to oni jeszcze zwielokrotnili dawkę trzeba być totalnym głupcem.

 • tlen69

  Oceniono 1 raz 1

  Prokurator generalny Zbigniew Ziobro ma wszcząć niezwłocznie postępowanie - dochodzenie w sprawie PROWOKACJI stacji TVP, która poprzez wielokrotne pokazywanie kłamliwie interpretowanych wydarzeń z 27 lipca pod PAD chce oszukać społeczeństwo i zdobyć ICH poparcie .i wszystko jasne, dlaczego TVPiS wielokrotnie pokazywała "agresywne osoby 27 lipca 2018 r. na proteście przeciw ZŁAMANIU konstytucji...a jeden z nich to prowokator .czytaj dalej
  wpisz pikio.pl/tvp-prowokacja-policja-protest/
  Brzydzą mnie PROWOKATORZY, a także politycy, i media z PiS, tak w 2007 r., jak i po 2015 r. Z historii pamiętam prowokację na radiostację w Gliwicach , która była pretekstem napaści na Polskę 1 września 1939 r. Precz z prowokatorami TVPiS i ich politykami.
  Politycy PiS niszczą ojczyznę i naszą godność, praworządność i demokrację poprzez nieprofesjonalne, szybkie, niechlujne plugawe, bublowate, tandetne, spaprane, pogmatwane, sfuszerowane ustawy.
  Politycy PIS świadomie niszczą prawo - dokonują "zbrodni" na KONSTYTUCJI i społeczeństwie, które chce i broni obowiązującej konstytucji RP.
  PiS podzielił społeczeństwo po to, by teraz oskarżać o agresję społeczeństwo ?! Odwracanie "kota ogonem", służyć ma PiS i TVP dla demagogii i prania mózgów? Poza nieprzyzwoitością , przestępstwem jest to chuligańskie zarzewie władzy, które prowokacjami i agresją słowną prezesa chcąc wywołać dezorientację, lęki, agresję i strach u obywateli.

 • villk

  Oceniono 7 razy 1

  Moje drogie i miłe pisowskie trole naprawdę sie ciesze ze moje komentarze zmuszaja was do wysiłku intelektualnego.
  myślcie, może kiedyś wymyślicie co to jest np wstyd...
  a wracając do tematu i ewentylanego dla was ćwiczenia intelektualnego
  =======
  PIS to dyktatura mam wrażenie , że gorsza od komunistów.
  To wstyd być tak durnym by tego nie zauważać,
  =====

  i co zaprzeczycie?

 • mgr_doc_hab

  Oceniono 5 razy 1

  Wielkie halo. Policja podczas rządów PO-PSL używała gumowych kul, w Łodzi - nawet ostrej amunicji.

 • bihepi

  Oceniono 7 razy 1

  Łże-media znów przeinaczają i dezinformują i przemilczają.
  Albowiem
  wszyscy "Polcy i Polacy" wiedzą, że kulsony psikały gazem ROZWESELAJĄCYM i tylko wrodzony brak poczucia humoru wśród "totalnych demokratów" sprawia, że zawsze jest im źle i szaro.
  Oberpies - jojo-brudziński zalecił kulsonom rozprowadzanie wśród ludności dobrego humoru i radości w postaci syntetycznej, ponieważ "osoba" dotychczas pełniąca funkcję Pierwszego Śmieszka RP (niejaki dudyń) zatracił zdolność wywoływania uśmiechu.
  Stał się "śmieszny, jak Pietrzak".

 • wujekdolf

  Oceniono 7 razy 1

  co tu się dzieje? takie rzeczy władza robi w środku Europy w 21 wieku? za młody jestem, nie żyłem długo za komuny - wróciło?

 • maga2109

  Oceniono 5 razy 1

  Panie sędzio, nas było 6 i mieliśmy tylko pałki szturmowe i gaz, ale on nas okrążył i musieliśmy się jakoś bronić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX