Mimo zaostrzenia prawa przybywa alimenciarzy. "Prokuratorzy znaleźli sposób na umarzanie postępowań"

Mimo zaostrzenia prawa przybywa dłużników alimentacyjnych. Dlaczego? - Prokuratorzy zostali zarzuceni wnioskami, dlatego znaleźli sposób, żeby umarzać te postępowania - mówi Katarzyna Stadnik ze Stowarzyszenia "Dla naszych dzieci".

- Suma długów alimentacyjnych w Polsce wzrosła. Wartość całkowitego zadłużenia alimentacyjnego wyniosła pod koniec kwartału prawie 12 mld zł - tak wynika z danych biur informacji gospodarczej (BIG), które gromadzą dane o niespłaconych długach. Co ciekawe, pod koniec ubiegłego roku minister sprawiedliwości chwalił się, że dłużników-alimenciarzy jest mniej z powodu zaostrzenia prawa.

Ogromny wzrost długów alimentacyjnych

W grudniu Ministerstwo Sprawiedliwości informowało, że ściągalność alimentów do państwowego Funduszu Alimentacyjnego wzrosła aż o 100 procent. Tymczasem, jak wynika z danych, zadłużenie alimentacyjne do maja tego roku wzrosło o ponad 500 mln zł.

Przypomnijmy. W miejsce nieprecyzyjnego określenia, które funkcjonowało w kodeksie karnym latami, że karane jest "uporczywe" uchylanie się od płacenia alimentów, resort Ziobry wprowadził jasny przepis, że już trzymiesięczne zaniedbywanie obowiązku alimentacyjnego jest przestępstwem. 

- Z naszych obserwacji wynika, że prokuratorzy w związku z tym, że zostali zarzuceni wnioskami i zawiadomieniami o popełnieniu przestępstwa, znaleźli sposób, żeby umarzać te postępowania. Prokuratura twierdzi, że jeżeli ktoś wpłaca jakiekolwiek pieniądze, to się nie uchyla od płacenia na dziecko - powiedziała na antenie Radia TOK FM Katarzyna Stadnik ze Stowarzyszenia "Dla naszych dzieci". Organizacja ta aktualnie zbiera postanowienia prokuratorskie na temat umorzeń.

- Od samego początku uczulaliśmy, że te zmiany będą działać krótkotrwale, jedynie jako chwilowy straszak na alimenciarzy - dodała Katarzyna Stadnik. 

Zobacz także: Prokuratury w całym kraju zalane zawiadomieniami w sprawie alimentów. "Nie nadążamy z pracą"

Rekordzista z Mazowsza

Z danych wynika też, że w Polsce zasądzonych alimentów nie płaci ponad 314 tys.opiekunów. W sumie długi alimentacyjne wynoszą prawie 11,5 mld zł. 95 proc. wszystkich dłużników alimentacyjnych stanowią mężczyźni.

Średnio alimenciarze mają do spłaty ok. 35 tys. zł. Rekordzista z Mazowsza ma do spłaty prawie 668 tys. zł. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • Dlaczego nie działa system wobec alimenciarza dozoru elektronicznego?
 • Czy Polacy popierają niepłacenie alimentów?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (49)
Alimenty. Mimo zaostrzenia prawa przybywa dłużników alimentacyjnych
Zaloguj się
 • usera

  Oceniono 20 razy 10

  W dużej mierze winę ponoszą sądy, które orzekają alimenty nieadekwatne do możliwości zarobkowych rodzica z góry zakładając, że płacił będzie fundusz, czyli my podatnicy. Jest to nagminne oszustwo i warto się temu przyjrzeć.

 • hateuall

  Oceniono 9 razy 3

  Czyli że jak, podwyżaszanie kar nie działa? No jak to tak?

  25 lat albo dożywocie dla alimenciarzy !!!!11!

 • felucjan

  Oceniono 9 razy 3

  "Rekordzista z Mazowsza ma do spłaty prawie 668 tys. zł." - to w jakiej wysokości alimenty miał płacić?

 • polbiz

  Oceniono 30 razy 2

  Skoro kobieta może dokonać aborcji dlaczego ojciec nie może zrzec się ojcostwa i alimentów? Moje ciało moja sprawa!

 • radon13

  Oceniono 1 raz 1

  Nie widzę tu dobrego rozwiązania bo ojciec powinien dbać o swoje dzieci bo to się wydaje moralne ale niestety przyroda sądzi inaczej , strategie genetyczne matki i ojca są różne. Być może w krajach rozwiniętych sądy powinny pozbawiać praw rodzicielskich danego rodzica szybciej niż dotąd . Ale wysokość alimentów musi być powiązana z dochodami a nie abstrakcyjna.

 • vito60

  Oceniono 3 razy 1

  Lądują alimenty z górnej półki, byłe żony w dupie mają prawo do kontaktów ojca z dzieckiem. Facet traktowany jest jak bankomat. A ojciec kilku dzieciaków żyjący w formalnym związku nie ma żadnych obowiązków, może się obijać całe życie i jeszcze mu MOPS będzie pomagał.

 • Non Parol

  0

  Ziobrowe huczne wprowadzenie rzekomego mocniejszego bata na uchylających się od alimentacji było niczym innym jak nowym 500+ zmodyfikowanym pod oczekiwania przyszlych wyborcow-kobiet

 • ukos

  Oceniono 4 razy 0

  "prokuratorzy w związku z tym, że zostali zarzuceni wnioskami i zawiadomieniami o popełnieniu przestępstwa, znaleźli sposób, żeby umarzać te postępowania. Prokuratura twierdzi, że jeżeli ktoś wpłaca jakiekolwiek pieniądze, to się nie uchyla od płacenia na dziecko"

  PiSdacki kulson wyznaje wiarę katolicką: jak się baby nie bije, to jej wątroba gnije".

 • waldus059

  0

  To żadna nowosc. Tak robiono od wieków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX