"Policja nie powinna używać gazu pieprzowego". Kalisz oczekuje dymisji szefów policji

Zdaniem byłego szefa MSWiA Ryszarda Kalisza, policja nie powinna użyć gazu pieprzowego w czasie demonstracji przed Pałacem Prezydenckim. Wg gościa TOK FM, szefowie policji powinni podać się do dymisji.

Ryszarda Kalisza nie było przed Pałacem Prezydenckim, w czasie ubiegłotygodniowych manifestacji, ale jak ocenił w TOK FM, nie było podstaw do użycia przez policję gazu pieprzowego.

Jak stwierdził, teza policji - że to jeden z manifestantów użył gazu - "to sposób obrony policji". - Nie ma żadnego dowodu, nie widać tego na zdjęciach - podkreślił.

- W  czasie takich demonstracji policja nie powinna używać gazu pieprzowego - uważa Kalisz.

Wg prawnika, "sama interwencja policji przeciwko osobie, która pisze cokolwiek na chodniku, jest całkowicie nieuzasadniona". - Zasadą prewencji jest ochrona. Powiem jeszcze raz wyraźnie: ochrona obywateli, ich praw i wolności; więc także wolności manifestowania swoich poglądów - podkreślił gość Poranka Radia TOK FM.

Zdaniem byłego szefa MSWiA, mieliśmy do czynienia z nieadekwatną do sytuacji reakcją policji. Tak jak nieadekwatnym - nazwał Kalisz - używanie bardzo dużych sił policji do ochrony budynku parlamentu.

Czytaj też: Uczestnicy protestów: Policja nagle użyła gazu. Nawet funkcjonariusze zwijali się z bólu>>>

Dymisja?

Według Ryszarda Kalisza, odpowiedzialność za wydarzenia ponoszą władze policji. Dlatego gość TOK FM uważa, że szefowie komendy stołecznej i głównej powinni podać się do dymisji.

- Jak mają poczucie odpowiedzialności, to powinni podać się do dymisji. Te akcje były nieprofesjonalnie przygotowanie. Począwszy od miesięcznic, których już nie ma - ocenił.

Ryszard Kalisz zwrócił też uwagę na to, że funkcjonariusze biorący udział w akcjach przed parlamentem nie mieli plakietek z nazwiskami. Tego uchybienia nie można, jak podkreślił gość TOK FM, tłumaczyć tym, że policjanci szli w tzw. szyku zwartym.

- Nie można mówić o szyku zwartym kiedy jest 15 policjantów rozproszonych wśród tłumu - podkreślił.

Obowiązek noszenia plakietek nakłada rozporządzenia szefa MSWiA z 2011 roku.

Równi i równiejsi?

Przy okazji użycia gazu łzawiącego przypominano akcje organizowane przez narodowców, w czasie których policjanci nie interweniowali. Chodzi m.in. o wywieszenie  na szubienicach w Katowicach portretów europosłów PO, czy Marsz Niepodległości.

Wg Kalisza, w obu tych wypadkach policjanci powinni interweniować - wobec tych, którzy wywiesili portrety czy używali rac podczas marszu w Warszawie.

- Ja tylko chcę jednego, żeby polska policja - tak samo jak prokuratura - stosowała się w pełni do prawa: i w stosunku do narodowców i w stosunku do innych osób łamiących prawo - mówił w Poranku Radia TOK FM.

Czytaj też: Gdzie kończy się interwencja, a zaczyna brutalność? Bezkrwawa konfrontacja policjanta i demonstranta>>>

Kalisz przypomniał, że część policjantów wzięła zwolnienia lekarskie, by nie brać udziału w ostatnich działaniach wokół parlamentu i Pałacu Prezydenckiego.

-  Czyli również w policji jest przeświadczenie, że z tymi akcjami jest coś nie w porządku - stwierdził były szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W czasie programu poruszonych zostało więcej wątków. Posłuchaj!

 • jak reaguje policji w Izraelu czy USA
 • czy policja ma prawo śledzić działaczy opozycji
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Ryszard Kalisz w TOK FM
Zaloguj się
 • tomaselli

  Oceniono 4 razy 2

  A co Policja ma uzywac ? W czasie , gdy pan Kalisz byl ministrem strzelano do studentow w czasie juwenaliow z ostrej amunicji. Dwie niewinne , postronne osoby stracily zycie, byli rowniez ranni ! Taki panowal bajzel w jego resorcie, ze wydawano ostra amunicje zamiast gumowych pociskow.Kawiorowy lewak !

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Znow PZPR wy nawet specjalnie nie ukryuwalisci nigdy skad korzenie postpeerelu i ten wasz tepy ciemny lud czerski nigdy nie pytal.

 • siwywaldi

  Oceniono 13 razy -1

  Nie mam NIC przeciwko policji, ale zacznijmy od tego, że osoba wstępująca dziś do tej formacji, jest W PEŁNI ŚWIADOMA, że służbę rozpocznie od ochraniania "podłej zmiany", gdyż na początek trafi do Oddziałów Prewencji. Czyli mówiąc bardziej wprost - już na sam początek NASRA sobie w życiorys. I przez całą resztę jego dalszej służby, będzie się to za nim ciągnąć jak smród.

  A najbardziej zabawny w tym wszystkim, jest obecny, jakże żałosny "protest" policjantów, którzy w swej tępej naiwności liczą, że społeczeństwo ujmie się za ich "krzywdą" i poprze żądania podwyżek, czy he, he - powrotu do bardziej korzystnego, czyli UPRZYWILEJOWANEGO systemu emerytalnego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX