"To gwałt na historii miasta". Apelują do papieża, żeby powstrzymał budowę Nycz Tower

Stołeczna koalicja Wygra Warszawa skierowała do papieża Franciszka list, w którym apeluje o powstrzymanie budowy tzw. Nycz Tower. 180-metrowy wieżowiec ma stanąć w ścisłym centrum stolicy.

Wieżowiec ma powstać na terenie należącym do kurii warszawskiej, w zabytkowej części Śródmieścia Południowego. Bezpośrednio sąsiadowałby z parafią świętej Barbary. To zabytkowy kościół z XVIII wieku. Niewykluczone, że w czasie budowy trzeba by było zburzyć część zabudowy, która przetrwała m.in. powstanie warszawskie.

Czytaj też: Śpiewak ostrzega, że odrzucenie ACTA 2 to nie koniec. "Opłaty to pomysł wydawców prasy"

Plan zagospodarowania przestrzennego, który umożliwia budowę wysokościowca, w zeszłym roku przyjęli stołeczni radni.

Koalicja Wygra Warszawa, w skład której wchodzi Inicjatywa Polska, Miasto Jest Nasze, Zieloni i Razem, apeluje do papieża Franciszka o zablokowanie planów warszawskiej kurii:

- Budowa Nycz Tower, to nie tylko gwałt na urbanistyce Warszawy, nie tylko gwałt na lokalnej społeczności, która protestowała przeciw tej budowie. To też gwałt na historii Warszawy - przekonywał kandydat na prezydenta Warszawy, Jan Śpiewak.

Koalicja chce też, by do sprawy odnieśli się pozostali kandydaci do fotela prezydenta Warszawy.

- Chcemy deklaracji od obu kandydatów, zarówno Patryka Jakiego, jak i Rafała Trzaskowskiego, że nie podniosą ręki na warszawskie zabytki, na pamięć o powstaniu - mówił Śpiewak.

Przeciwko planom budowy wieżowca protestują też mieszkańcy Śródmieścia Południowego.

Śpiewak twierdzi, że PO i PiS dogadało się w sprawie Srebrnej. "Doszło do pewnej politycznej umowy"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Nycz Tower. Apelują do papieża, żeby powstrzymał budowę
Zaloguj się
 • miw.d

  Oceniono 1 raz -1

  Nie ma to, jak odnowieni w duchu świętym, robią co chcą, obłowieni kasą, żądni jej coraz bardziej i bardziej. Teraz stawiają sobie pomniki, jak za komuny. Wtedy też władcy stawiali sobie pomniki. Ostatni pomnik, to chyba metro w Warszawie, które postawił, albo usiłował sobie postawić Generał Jaruzelski. Pewnie wg znacznej części społeczeństwa, miał za co sobie ten pomnik postawić:))
  Panie Nycz, pani Gronkiewicz odnawiająca się w duchu świętym czy was Q..wa POGIĘŁO???
  Dla lekarzy rezydentów KASY NIE MA!, dla opiekunów i osób niepełnosprawnych KASY NIE MA.
  Ludzie złoci, a wy sobie pomniki???

 • 2bxornot2b

  Oceniono 11 razy -1

  Gdyby nie KK to w Europie nie przetrwalby epoki post imperium romanum jeden Zyd. Gdyby nie Cystersi i setki opactw osrodkow jedynej kultury agrarnej, Europa nie wyszlaby nigdy z wiekow ciemnych. Zostawci KK lewackie lajzy w spokoju sami budujcie swoje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX