Dlaczego opozycja nie wygrywa w sondażach? Gorzka diagnoza stanu polskiej polityki

Dlaczego opozycja nie wygrywa, a sondaże, dają zwycięstwo PiS-owi? Na to pytanie odpowiadał w "Pierwszym Śniadaniu w TOK-u" dr Kazimierz Wóycicki, historyk i politolog.

Dr Kazimierz Wóycicki odniósł się do tekstu opublikowanego w "Gazecie Wyborczej", w którym Jarosław Kurski pisał o planach Jarosława Kaczyńskiego, dotyczących zmian w ordynacji wyborczej do parlamentu.Na razie PiS, przypomnijmy, wziął się za zmianę ordynacji do Parlamentu Europejskiego.

Czytaj też: W cieniu walki o sądy PiS zmienia zasady wyborów europejskich. "Ta sytuacja grozi efektem nunczako">>>

- Kaczyński jak Orbán zmieni też ordynację do parlamentu. Ma projekt, w którym dzieli kraj na blisko 100 okręgów cztero-pięciomandatowych. Efekt ma być podobny jak w wyborach do PE: likwidacja reprezentacji małych ugrupowań, a ich kosztem wymarzona większość konstytucyjna. Będziemy jak Rosja, Turcja i Węgry - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Dr Wóycicki stwierdził, że najpierw należy się zastanowić, dlaczego opozycja nawet przy obecnej ordynacji nie jest w stanie wyjść na prowadzenie w sondażach.

- Ci, którzy są w opozycji, bardzo chętnie podemonstrują. I to jest bardzo ok. Ale z całym szacunkiem dla tych demonstracji, w których też uczestniczę, jest to pewien rodzaj performance'u. Prawdziwa polityka odbywa się poprzez partie polityczne. Wygrywa się wybory, będąc w partiach politycznych - podkreślał gość TOK FM. A niezrozumienie, że partii politycznych w kształcie znanym z dojrzałych demokracji zachodnich, w Polsce nie ma, określił jako chorobę polskiego życia politycznego.

Dr Wóycicki wyjaśnił, że według niego, przynależność do partii politycznej powinna się wiązać z pracą na rzecz idei. A tymczasem w Polsce partie to "niewielkie grupy ludzi, którzy się nawzajem ścinają".

- Jak już jest kampania wyborcza, to bardziej nie znoszę mego kolegi z tej samej listy, bo jest na pozycji 3, a ja na 4. Gdy tymczasem mógłbym być na pozycji 19. Nie miałbym szans się dostać, ale dawałbym nazwisko, żeby wspomóc moją partię - tłumaczył.

Wbił przy tej okazji szpilkę w polską opozycję. - Partie nie posiadają de facto programów. W opozycji panuje taka atmosfera: Schetyna? Nie ma charyzmy. Zandberg? Lewak. SLD? Czarzasty, Miller, trupy w szafie - wyliczał. Przyznał, że w niewdzięcznej roli znalazły się w tej sytuacji media, które nie mogą relacjonować dyskusji o programach politycznych, gdyż ich de facto nie ma. - Relacjonują to, jak politycy się zwalczają - dodał w rozmowie z Piotrem Maślakiem.

Posłuchaj całej audycji:

Opozycja w Polsce nie jest potrzebna? Zybertowicz wyjaśnia, dlaczego rosną notowania PiS

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Dlaczego opozycja przegrywa w sondażach poparcia dla partii?
Zaloguj się
 • 66kropek

  Oceniono 8 razy 4

  Co za głupie pytanie? Gdzie interwencja redaktora prowadzącego ?:" Czy sondaże są wiarygodne ? Czy można je sfałszować?" I wszystko wraca do normy czyli rytualnej naparzanki .

 • dik2002x

  Oceniono 7 razy 3

  a może czas najwyższy w mediach zacząć zadawać politykom trudne pytania o program a nie ciągle prosić o skomentowanie słów konkurenta? W mojej ocenie dziennikarze lubią ten magiel, bo taka nawalanka przyczynia sie do wzrostu ogladalności/ słuchalności. A poza tym jest łatwa w obsłudze. Słyszałam opinię, że merytoryczne dyskusje są niestrawne ( za trudne) dla zwykłego obywatela sic!!

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  W sieci bodajze dogrzebali sie do informacji iz balcerowicz za godzine pieprz.. o niczym wzial od kolejnej wydmuszki Czarneckiego 90 patoli. Kluza szef KNF organizacji powolanej przez PIS do kontroli rynku finansowego bronil firmy zaleznej od Czarneckiego przed arbitrazem w sporze z pantwem. No jak moglo byc w Polsce dobrze skoro urzednicy sedziowie cala ta targowica siedziela w kieszeniach beznesu krajowego i zagranicznego. Prosze mi wytlumaczyc jak protegowany kazmrza sedesa marcinkiewicza jako urzednik panstwowy mogl reprezentowac interesy strony przeciwnej. W Getback oczywiscie nie moglo zabraknac kornasiewicz dawnej przepraszam za wyrazenie unii wolnosci, ktorej w zasadzie udowodniono malwersacje w transakcji prywatyzacyjnej PZU-Amro. Te same nazwiska i ta sama bezradnosc panstwa z pozbyciem sie ludzi uwu i sld z zycia publicznego. Sadzicie iz mozna jeszcze raz dokonac politycznej wylinki i bedzie jak bylo w zlotych latach metnej wody, otoz mowie kolejny taki numer nie przejdzie, tym razem reaktywacja polski rywinowskiej w ktorej ustawy pisane byly w firmach lobbystycznych nazywane consultingiem nie wroca i kazda proba podpinki szantazyku skonczy sie natychmniastowym ujawnieniem jak w przypadku listu od KNF do premiera.

 • getz54

  Oceniono 7 razy -1

  To moze i dobrze, lepiej jest wygrywac w wyborach niz w sonadzach, przekonał się o tym pan Komorowski. Jego wynik był większym wstydem niz 1:27 Szydło w Brukseli. Zdarza się.
  Opozycja nie ma wpływu na kasę, więc nie moze rywalizowac z bolszewikami na polu obietnic socjalnych. Moze jednak zdecydowac się na stworzenie swojego własnego ,,zelaznego elektoratu,, tych 50% nigdy nie chodzących do głosowania. Wypowiedzenie konkordatu, zaprzestanie tuczenia kościoła katolickiego państwowymi pieniędzmi;. Dostęp do aborcji, eutanazji, nauka historii o Polsce na podstawie faktów, potwierdzonych dokumentów, a nie powieściach Henryka Sienkiewicza i obrazach Jana Matejki. Jestem pewien, ze nie odmówią nam pomocy profesorowie historii pan Norman Davis i pan Timothy Snyder. I właściwie od nauki historii powinniśmy zacząc zmieniac nasz kraj. Znikną wtedy z naszego otoczenia obszczymury z dziarami ,,zołnierzy wyklętych,, jacys ,,powstańcy 44,, jakieś ,,Ognie,, Bure,, itp. osobliwości. W kampani wyborczej na wzór bolszewików, wycofac skompromitowane zombie,
  pokazac uśmiechnięte, inteligentne twarze zwykłych ludzi, one powinny robic za listek figowy dla Schetyny, Muchy, Trzaskowskiego, Grupińskiego. Ten mecz mozna jeszcze wygrac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX