Masa Powstańcza uczci rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Rowerzyści pojadą śladami słynnego asa wywiadu

06.08.2017. 11. edycja Rowerowej Masy Powstańczej zaczęła się przed budynkiem Muzeum Powstania Warszawskiego

06.08.2017. 11. edycja Rowerowej Masy Powstańczej zaczęła się przed budynkiem Muzeum Powstania Warszawskiego (DAWID ŻUCHOWICZ)

Tegoroczny przejazd rowerowy odbędzie się szlakiem batalionów "Miłosz" i "Ruczaj" oraz Kazimierza Leskiego "Bradla", oficera polskiego wywiadu. Ten przedwojenny inżynier i wynalazca był asem wywiadu Armii Krajowej, Niemcom wykradł m.in. plany umocnień Wału Atlantyckiego.

Impreza zacznie się pod Muzeum Powstania Warszawskiego o 14.30. Sami rowerzyści ruszą jednak w trasę dwie i pół godziny później, czyli o punktualnie o 17.

Utrudnienia komunikacji miejskiej

Tegoroczna trasa związana jest ze szlakiem bojowym batalionów Miłosz i Ruczaj, czyli jednostek z którymi w trakcie powstania związany był Kazimierz Leski. Ten przedwojenny inżynier i wynalazca był asem wywiadu Armii Krajowej, Niemcom wykradł m.in. plany umocnień Wału Atlantyckiego. Podczas powstania dowodził kompanią Bradl batalionu Miłosz, walczył głównie w Śródmieściu.

Zobacz także: "Już za życia był legendą" szef Muzeum Powstania Warszawskiego wspomina gen. Ścibor-Rylskiego

W związku z przejazdem masy pasażerowie komunikacji miejskiej i kierowcy powinni liczyć się z czasowymi utrudnieniami w Śródmieściu i na Woli.

Sam przejazd, na który można się zapisać za pośrednictwem strony muzeum do godziny 14.30, zakończy się około 20.

Zobacz także
 • Uroczystości związane z rocznicą wybuchu powstania w Muzeum Powstania Warszawskiego. Generał Ścibor-Rylski "Już za życia był legendą". Szef Muzeum Powstania Warszawskiego wspomina gen. Ścibor-Rylskiego
Komentarze (5)
Masa Powstańcza uczci rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Rowerzyści pojadą śladami słynnego asa wywiadu
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy 1

  Warto rowniez nadmienic iz jedynymi zolnierzami PW 44 zdolnymi przeciwstawic sie jednostkom waffen SS byli zolnierze zgrupowania Chrobry i czy to sie komus podob czy nie tam gdzie usypali w srodmiesciu barykade 3 sieronia tam stala do konca powstania, nie oddali ani metra polskiej ziemii. Fanatyzmowi profesjonalizmowi organizacji i na koncu heroizmowi niemieckiego zolnierza mogli sprostac jedynie nasi narodowcy jednostki zdyscyplinowane twarde gortwoie na cierpienie i bol w imie wolnej Polski. Tak to niestety jest na wojnie wygrywa najbardziej zdeterminowany zorganizowany zintegrowany zespol ludzi gotowych do najwyzszych poswiecen w imie czegos w co wierza i za co gotowi sa zaplacic cene najwyzsza. Bo przeciez na wojnie czasem trzeba zabijac kamieniem lub tym co sie ma na podoredziu czasem to jest stan zezwierzecenia w ktorym decyduje sila fizyczna i taka walke zolnierz rowniez musi wkalkulowac w swoj zywot na froncie. ONRowcy to mieli to byli ludzie gotowi walczyc do upadlego i to byli najlepsi zolnierze jakich miala komenda glowna AK.

 • nemilek

  Oceniono 1 raz -1

  Msza powstańcza tylko ? a apel smoleński ? Żądamy apelu smoleńskiego tak jak to było w poprzednich latach włącznie z odczytaniem pełnej listy pomordowanych w tej męczeńskiej katastorfie !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy