Minister Marczuk: Program Mama plus jest już gotowy, niebawem trafi do zewnętrznych konsultacji

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej przekonywał w TOK FM, że świadczenia dla mam, które urodziły czworo lub więcej dzieci, mają uchronić je przed życiem w skrajnie trudnej sytuacji materialnej.

Minister poinformował , że projekt “Mama plus”, przewidujący emerytury dla matek, które zdecydują się urodzić i wychować co najmniej czworo dzieci, jest już gotowy. Niebawem trafi do konsultacji zewnętrznych – mówił wiceszef MRPiPS.

Marczuk przekonywał, że “Mama plus” ma być rozwiązaniem, które zapobiegnie krzywdzącym sytuacjom, w których kobiety wkładające ogromny trud w wychowanie dużej liczby dzieci, “zostają na stare lata bez nawet jednej złotówki świadczenia".

Świadczenie będzie miało równowartość emerytury minimalnej i w wyjątkowych sytuacjach trafi też do ojców.

Jak tłumaczył minister, kobietom, które pracowały i przysługuje im niewielka emerytura, ZUS dopłaci do minimalnego świadczenia. Mamy, które nigdy nie pracowały otrzymają minimalne świadczenie w wysokości tysiąca zł.

Bartosz Marczuk wyjawił też, że koszt maksymalny projektu jest szacowany na 915 mln zł. Świadczenie ma działać wstecz.

Młodzi i wykształceni pracownicy

Minister odniósł się również do kwestii przyjmowania przez Polskę imigrantów.

- Jesteśmy głosem rozsądku, staramy się ważyć różne racje. Jeżeli imigracja, to z bliskich nam kulturowo krajów, bo wtedy nie ma napięć - tłumaczył.

Czytaj też: Jak traktujemy pracowników z zagranicy? Molestowanie, robotnicy przymusowi, brak pensji

Jak mówił, propozycja ustawy o rynku pracy przewiduje ułatwienia dla pracowników m.in. z Ukrainy. Chodzi o wydłużenie o połowę, z 6 do 12 miesięcy, okresu pracy na tzw. oświadczeniu.

- Nie jest tajemnicą, że na rynku pracy jest ponad milion takich pracowników, a pracodawcy cały czas mówią o brakach kadrowych. Z drugiej strony Polacy nie mogą narzekać, że te osoby zabierają im pracę - przekonywał minister.

Bartosz Marczuk wyjaśniał też, że imigranci z Ukrainy to sprawdzony, cenny "zasób", ponieważ są to ludzie wykształceni i młodzi. Jego zdaniem należy więc zabiegać, żeby pozostali na naszym rynku pracy.

Zaznaczał, że nie jest to jedyna noga rynku pracy. - Trzeba starać się, żeby Polacy nie wyjeżdżali i służy temu dobra polityka społeczna, trzeba aktywizować osoby bierne zawodowo, generować wzrost wynagrodzeń - wymieniał.


Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Minister Bartosz Marczuk o imigracji: Bartosz Marczuk : Tylko bliskich nam kulturowo krajów
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy 3

  Panie ministrze wykonaliscie potezny manewr w finansach panstwa przy wyciu tupaniu i gwizdach calego elitarnego nierobstwa i zlodziejstwa czyci erpe. Dokonaliscie juz rzeczy wielkich i przelomowych, jednak poszerzanie sfery socjalnej nie wydaje mi sie dobrym kierunkiem, wiekszosc z nas pisiorow optuje za obnizka obiazen fiskalnych, powrot do cywilizowanej stawki VAT, jesli socjal to podwyzka kwoty wolnej do poziomu krajow cywilizowanych zerowa stawka VAT na artykuly dzieciece. Czas pomyslec o tych co wypracowuja wartosc dodana, sfere produkcji realnej.
  Polityka polityka nasze glosy macie i rozumiem iz trzeba jak to w realnej polityce dokupic wiecej to tez swoista inwestycja biorac pod uwage mozliwosc powrotu partii nierobow i zlodziei, noi nic wierze ze wiecie co robicie koledzy i zycze oczywsicie dalszych sukcesow.

 • siwywaldi

  Oceniono 8 razy -2

  "Program" ma na stare lata uchronić matki przed życiem w skrajnie trudnej sytuacji materialnej.

  Przecież to KOLEJNA brednia, bo zgodnie z logiką, KTO może liczyć na WIĘKSZĄ pomoc ze strony dzieci? ćzy ten co ma jedno, czy ten co ma ich osiem?

  Rzecz jasna jest jeden warunek: temat obowiązku opieki nad starą matką, nie dotyczy patologii, mnożącej się jak króliki w Australii.
  Im i tak jest jeden ch.... czy matka zdechnie, czy nie...

 • getz54

  Oceniono 8 razy -2

  Większej ciemnoty juz dawno bolszewicy nie próbowali nam wcisnąc. Ale sezon urlopowy w pełni, głębokie rezerwy intelektualne pełnią dyzury w ministerstwach dobrejzmiany. .... Jezeli imigracja, to z bliskich nam kulturowo krajów. To znaczy z nikąd. Nie ma bowiem na całym świecie kraju kulturowo bliskiego Polsce. Problem polega na tym, ze wiedzą o tym wszyscy ludzie na świecie z wyjątkiem Polaków. Po pierwsze, w tym kraju rodzi się faszyzm, który świat zwalczył juz 70 lat temu. Po drugie, ten kraj jest ultrakatolickim zaściankiem, którego nawet Watykan się wstydzi. Nie szanuje się w nim praw kobiet, dręczy się je narazając na potworne cierpienie. Świętuje się hucznie rocznice mordów dokonanych na sąsiadach, zeby przykryc wstyd jaki te czyny wywołały w świecie. Prawda o tych niecnych czynach musi byc polska. Polskie obozy dla emigrantów przypominają te niemieckie koncentracyjne. Ludzi trzyma się bez wody, środków higieny osobistej, robi się im, zwłaszcza kobietom, nocne kontrole osobiste, zakazuje opuszczania baraków. Ma to chronic zdrową tkankę narodową pozostającą poza drutami obozu, od pasozytów i zarazy roznoszonej przez imigrantów. Zresztą kazdego imigranta któremu uda się opuścic ośrodek i wyjśc na miasto, czeka los Zyda w czasie okupacji. Polscy katolicy, patrioci, pobiją go do nieprzytomności, a ksiądz Międlar w homilii na Jasnej Górze pochwali ich za to. Bo Jasna Góra to kolejny chory mit tego biednego, zacofanego, katolickiego kraju. Jedynymi imigrantami jakich Polacy tolerują, o ile reprezentują oni rasę białą, są amerykańscy zołnierze przebywający w Polsce jak to się tutaj mówi, na flance wschodniej, cokolwiek by to nie znaczyło. Zdarza się panie Marczuk. Kiepsko pan wykorzystał swoje 5 minut.

 • getz54

  Oceniono 7 razy -3

  To jest nieuczciwe co robicie droga redakcjo TokFM. W poprzednim fragmecie rozmowy nie było mowy o programie Mama+, adresatem tego programu jest bowiem patologia i elektorat PSL-u. Termin wyborów samorządowych nie został jeszcze wyznaczony, kampania wyborcza jeszcze się nie rozpoczęła. Populistyczne oświadczenia pana Marczuka, składane w imieniu partii, nie powinny byc nomber one tej rozmowy. Sorry. Sprsawa przyjmowania cudzoziemców przez PL rózni nas z Unią i jest tematem od 2 lat aktualnym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX