Paweł Rabiej o postawie ONR: Jeszcze chwila i założą gestapowskie mundury

Paweł Rabiej z Nowoczesnej, kandydat na wiceprezydenta Warszawy, opowiadał w Poranku Radia TOK FM o tym, co zobaczył 1 sierpnia w czasie manifestacji zorganizowanej przez ONR.

Polityk Nowoczesnej komentował marsz zorganizowany 1 sierpnia przez Obóz Narodowo-Radykalny, w związku z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Manifestacja rozpoczęła się na rondzie Dmowskiego i ruszyła ulicami stolicy. Uczestnicy wykrzykiwali m.in. "Jeden pocisk, jeden Niemiec", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". Marsz został rozwiązany przez władze miasta, które uznały, że uczestnicy mieli transparenty i koszulki z symboliką nawiązującą do organizacji propagujących ustrój totalitarny. 

- Myślę, że 1 sierpnia miasto miało rozsądne podejście - komentował tę decyzję Paweł Rabiej, kandydat na wiceprezydenta Warszawy z ramienia koalicji stworzonej przez PO i Nowoczesną. - Rzeczą niestosowną jest, że 1 sierpnia, kiedy powinniśmy pamiętać, że Warszawa zamieniła się po powstaniu w morze ruin, a wcześniej widziała gryzący dym z płonącego warszawskiego getta, obserwujemy takie zachowania, które nawiązują wprost do organizacji nazistowskich z lat 30. - argumentował.

Co z tym zrobić?

- Doceniam to, że miasto mówi, że nie ma w Warszawie miejsca na nienawiść - przyznał Rabiej. Zaznaczył, że jeżeli ONR chce być ruchem istniejącym w przestrzeni publicznej, musi zadbać o to, żeby w jego szeregach nie było osób, które - jak to ujął - "posługują się symbolami, które są nienawistne, albo siedzą w lasach i pieką torciki dla Hitlera, jak było to do tej pory".

Przyznał również, że dziwi go reakcja ministra Brudzińskiego, który już po ogłoszeniu decyzji przez władze Warszawy, napisał na Twitterze: Dziękuję wszystkim uczestnikom marszu, że nie dali się sprowokować po niezrozumiałej decyzji prezydent Warszawy.

Jeżeli będziemy bagatelizowali to, że ktoś chodzi w mundurze NSDAP, to za chwilę będziemy bagatelizowali to, że będziemy bici na ulicach

- podkreślił polityk Nowoczesnej.

Opowiadał również, co działo się w niedzielę przy pomniku upamiętniającym Rzeź na Woli. - Przedstawiciele ONR, wprawdzie poza protokołem, złożyli wieniec. Wystąpili w ciemnych okularach, ale w opaskach itd. To naprawdę było niestosowne. Jeszcze chwila i oni założą gestapowskie mundury. Trzeba umieć powiedzieć nie - dodał. I przywołał opinie powstańców warszawskich, którym nie podoba się takie czczenie rocznicy wybuchu zrywu.

Trzy uczestniczki Powstania Warszawskiego, na wspólnej konferencji z przedstawicielami władz Warszawy oraz kandydatem na prezydenta stolicy Rafałem Trzaskowskim, wyraziły oburzenie przebiegiem marszu zorganizowanego przez ONR. – - Kiedy myślę, że 1 sierpnia, w dniu, który jest dla mnie święty, ktoś mógł wznosić nad krwią ludzi, których często trzymałam w ostatniej chwili życia za rękę, okrzyki „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”, zastanawiam się, kto ich tego nauczył. Przecież groby czci się w milczeniu - mówiła wówczas Anna Przedpełska-Trzeciakowska, która w czasie powstania była sanitariuszką.

Jan Wróbel rozmawiał z Pawłem Rabiejem również o:

 • podsumowaniu trzech lat prezydentury Andrzeja Dudy,
 • perturbacjach z kandydatem na prezydenta Wrocławia,
 • defiladzie wojskowej z okazji 15 sierpnia.

Posłuchaj:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (89)
Paweł Rabiej, kandydad na wiceprezydenta Warszawy, gościem TOK FM
Zaloguj się
 • Oceniono 19 razy 7

  No cóż to pokazuje jak wielu w Polsce było folksdojczów - przecież ta młodzież, głupia jak but, ma rodziny - rodziców i dziadków. I jeżeli oni to popierają no to wiadomo kim są. A potem się dziwimy, że na świecie mówi się o polskich obozach

 • euro67

  Oceniono 33 razy 7

  Jak zaloza to wtedy ich zdeleglizujecie, ale jak na razie to jest wolnosc slowa i manifestacji

 • alfalfa

  Oceniono 12 razy 6

  Wolność słowa dla polskich "liberałów" to abstrakcja. Zakazaliby wszystko to co im się nie podoba jednocześnie opowiadając o tolerancji.
  A.

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 22 razy 6

  1. poseł (posłanka?) rabiej porównał czczących powstanie warszawskie do gestapowców
  2. łopozycja wciongła do walki z kaczyzmem pomniki (w tym kubusia puchatka)
  3. jeden z koncertujących w tymkraju dinozaurów "roka" wyświetlił na telebimie, podczas swojego koncertu wyraz "KONSTYTUCJA", co doprowadziło do ekstazy pół łopozycyjnego tłitera , kilku dziennikarzy "news weka"" szczytowało; redakcje gazety w. i "dziennikarze" okopressa próbują skontaktować się z bonem z jutu, żeby dowiedzieć się, co on wyświetla sobie w salonie przed zaśnięciem i czy byłby gotów wystąpić w tymkraju i trochę pośpiewać, trochę powyświetlać i trochę powykładać o demokracji, o korzystaniu z rajów podatkowych i takich tam...
  4. bolęsa napisał na fejsie lista do kaczora
  5. no i przede wszystkim - KACZY PRZEGRAŁBY Z TUSKIEM WYBORY PRZEZYDENCKIE!!!!
  nie szkodzi, że nie startuje. i tak by przegrał...

  i tym sposobem pis rozpoczyna tydzień od samych porażek, już się nie podniosą, zima wasza, wiosna nasza.
  naprawdę super mi poprawiacie humor, jesteście niezastąpionym portalem satyrycznym.

  nie wspominam nawet o pomniejszych kwestiach - kora nie przyjęła namaszczenia. ani ostatniego, ani żadnego wcześniejszego, będzie pogrzeb w duchu religii słońca wiatru i kwiatów, krupa pokazała wideo ze ślubu, a rubik nie pokazała cycków na woodstocku, duda leci (całkiem drogo). a morawiecki jedynie wita strażaków (przypadek, nie sądzę...)

  dobrego dnia czerska republiko rad :)

 • mgrstepien

  Oceniono 11 razy 5

  Może im Rabiej z narzeczonym zaprojektują jakieś neutralne politycznie uniformy?
  Coś multikolorowego, obcisłego i z piórami...
  Tylko żeby za dużo nie odsłaniać, żeby się narodowcy nie pozaziębiali. Służba zdrowia ma dość pracy.
  Buziaczki.

 • f1909

  Oceniono 19 razy 5

  Wydawało się żę w miarę rozsądny gościu a tu okazuje się żę tak jak reszta jego ferajny : ZACZYNA RŻNĄĆ TOTALNEGO GŁUPA !!!

 • smiki48

  Oceniono 23 razy 5

  i ta sanitariuszka z Powstania nie widziała stojących za Wisła wojsk radzieckich? I ona staje w obronie komunistów?
  Niedługo lewica będzie chodzić na demonstracje z portretami Lenina i Stalina.
  Na okrągło trzeba przypominać Niemcom ich zbrodnie, to że nie rozliczyli się ze swoimi zbrodniarzami. Przecież do dziś Niemcy wypłacają renty i emerytury zbrodniarzom z SS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX