Episkopat apeluje do Dudy o weto. Żakowski: Nie, nie i nie! Bardzo mądrze i bardzo niesłusznie

- To ewidentnie narusza rozdział Kościoła od państwa - w ten sposób Jacek Żakowski skomentował na antenie TOK FM stanowisko Episkopatu Polski w sprawie ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

Ustawa zmieniająca ordynację wyborczą do Parlamentu Europejskiego leży na biurku prezydenta. W czwartkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" Andrzej Duda przyznał, że mocno skłania się ku jej zawetowaniu.

Nowe prawo zakłada, że każdy okręg ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do PE. Jej efektem zaś będzie znaczne podwyższenie nieformalnego progu wyborczego. I choć analizy co do tego nie są zgodne, jego wymiar może się wahać w granicach 16,5 proc. A to z kolei oznacza, że znacznie maleją szanse mniejszych ugrupowań czy inicjatyw wyborczych. 

W sprawie przepisów, które Sejm przyjął pod koniec lipca, wypowiedzieli się, ustami rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, biskupi.

Prawo wyborcze ma charakter nie tylko techniczny, ale również etyczny; musi być sprawiedliwe i gwarantować możliwość dobrego wyboru reprezentacji opinii publicznej. W żadnym przypadku nie może utrudniać korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego. Winno służyć społeczeństwu, działaniom na rzecz dobra wspólnego, a nie tylko największym partiom politycznym. Partie winny mieć charakter służebny - czytamy w komunikacie, który podpisał ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Czytaj też: Po co Kaczyńskiemu zmiana ordynacji w wyborach do europarlamentu? "Robi nam tu poligon"

Żakowski: Nie, nie, nie

Inicjatywę biskupów skomentował w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. Przyznał, że treść komunikatu jest mu miła. Ale postawił inne pytania: Czy biskupi powinni wypowiadać się w temacie konkretnych ustaw? Czy Kościół katolicki powinien nam mówić, jak urządzać wybory? I odpowiedział: Nie, nie i nie. Bardzo mądrze, księża biskupi, i bardzo niesłusznie.

Żakowski dodał, że to ewidentnie narusza rozdział Kościoła od państwa.

Jak szlachetna nie byłaby intencja, lata praktyki na katechezie, lata nauczania, a nie rozkazy polityczne, powinny być najważniejszym dorobkiem politycznym Kościoła

- stwierdził publicysta.

Więcej przeglądu prasy Jacka Żakowskiego:

Albo o wszystkim, albo wcale

O komentarz do apelu biskupów Jacek Żakowski poprosił Krzysztofa Zanussiego, który był gościem Poranka Radia TOK FM. - Kościół powinien apelować w wielu innych sprawach bezpośrednio, jeżeli się angażuje w politykę. A to miało miejsce - stwierdził reżyser. Jak dodał, stanowisko KEP nie oburza go, a raczej dziwi, bo "wydaje się niespodziewanie niekonsekwentne".

- Bo powinny być wcześniej protesty ws. Trybunału, sądów? - dopytywał Żakowski.

- Albo nie powinno być żadnych - wyjaśniał reżyser.

Cała rozmowa Jacka Żakowskiego z Krzysztofem Zanussim:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (46)
Episkopat apeluje do Dudy o weto. Żakowski: Bardzo mądrze i bardzo niesłusznie
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 15 razy 9

  Pojdzmy dalej i wypory do PE zamienmy w rozmowe kwalifikacyjna badajaca profil aspiranta pod katem przydatnosci do partii ludowych demokratow.

 • Zbigniew Babiak

  Oceniono 8 razy 6

  Przecież Kaczor już porozdawał mandaty do Europarlamentu swoim półgłówkom, w ramach rekompensaty za utratę wpływów w PiS-ie. Żaden "epidiaskop" nie będzie zmieniał woli prezesa!!!

 • remo29

  Oceniono 28 razy 6

  Sukienkowe pazery poczuły powiew z innej strony i zabezpieczają nowe pozycje?

 • john_yossarian

  Oceniono 11 razy 3

  Jak na państwo wyznaniowe, to jakaś dziwna wolta tej instytucji.

 • matts06

  Oceniono 12 razy 2

  Szczerze? Ch... mnie w tym momencie obchodzi co Kościół powinien a co nie, od 89roku nie żyjemy w świeckim państwie i od 89roku Kościół cały czas miesza się do polityki, tak więc nic nowego i nie wiem co to za oburzenie pana Żakowskiego, trzeba było protestować za PO i wcześniej, że Kościół ma takie wpływy w Polsce. Teraz liczy się tylko to by ta ordynacja została zawetowana i akurat błogosławieństwo Episkopatu dla weta, może pomóc Dudzie podjąć decyzję.

 • larsek

  Oceniono 9 razy 1

  W swojej przybranej ojczyźnie (Watykan) mogą dyktować jaka ma być demokracja nie w Polsce!

 • ukos

  Oceniono 2 razy 0

  "Nowe prawo zakłada, że każdy okręg ma mieć przypisaną konkretną liczbę"

  Dotychczasowa ordynacja przyznaje okręgom liczbę miejsc proporcjonalną do liczby głosujących, czyli mając wyższą frekwencję niż sąsiedzi można powiększyć swoją reprezentację ich kosztem. To musiało wzbudzić wrogość PiSu. Przecież to jest premiowanie aktywności obywatelskiej, czegoś, czego PiS nienawidzi najbardziej. Aktywność obywatelska? Yyyy, ghhhy, ghhhy, ghhhhhhhhy!!!

 • zyks

  Oceniono 2 razy 0

  Żakowski jak zwykle too sophisticated. Po prostu Zombi z Żoliborza rozmyślił się i zmienił decyzję, bo partyjka Macierewicza (p.Rydzyk), Kukiz15 i inny posłuszny mu i przydatny partyjny plankton bardzo szlochali, a to są cenni sojusznicy. Wiec zezwolił tow. Szmaciakowi, żeby trochę dla picu pobrykał i pokazał, jaki to on niezależny i demokratyczny. W tej samej roli do gry włącza sie episkopat. Ot i wszystko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX