Prosił Polskę o pomoc i jej nie dostał. Teraz zaginął bez wieści. Apel NGO do Straży Granicznej

Przejście graniczne w Terespolu

Przejście graniczne w Terespolu (Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta)

Artur Aydamirov, były czeczeński policjant, 9 razy próbował wjechać do Polski. Tyle samo strażnicy na przejściu w Terespolu odmawiali przyjęcia jego wniosku o międzynarodową ochronę. 8 czerwca mężczyzna przepadł bez wieści.

Artur Aydamirov to jeden z obywateli Czeczenii, który chciał w Polsce znaleźć schronienie. W obawie przed wysłaniem do Syrii uciekł z ojczyzny i chciał dostać się do Polski przez granicę w Terespolu.

- Wraz z żoną i trójką dzieci, próbował 9 razy. Nie udało się. Ostatni raz był widziany 8 czerwca na dworcu w Brześciu. Żona była tam razem z nim, ale czekała w innym pomieszczeniu. Pan Artur podszedł do kasy, by kupić bilet na pociąg do Polski. Tam świadkowie widzieli go ostatni raz. Z ich relacji wynika, że do pana Artura podeszło kilku mężczyzn w uniformach, mieli zamaskowane twarze, założyli mu kajdanki i wyprowadzili - relacjonowała w TOK FM Aleksandra Fertlińska z Amnesty International.

- Rodzina szukała pana Artura w Czeczeni, Białorusi; sprawdzano w szpitalach. Nikt nie ma o nim żadnych informacji - podkreśliła.

AI wraz z innymi organizacjami alarmuje w sprawie niepokojącej sytuacji Czeczenów, którym uniemożliwia się złożenie wniosku o ochronę międzynarodową na polskiej granicy. "Uchodźcom zawracanym z polskiej granicy grozi niebezpieczeństwo" - alarmują autorzy apelu.

Na granicy bez zmian

O tym, że obywatele Czeczenii i innych krajów wchodzących w skład federacji Rosyjskiej, mają problem z wjazdem do Polski, informowaliśmy wielokrotnie. Od miesięcy sytuacja się nie zmienia. Nawet osoby, które chcą ubiegać się o międzynarodową ochronę, bardzo często są z granicy zawracane.

Czytaj też: Straż Graniczna odmawia wjazdu uchodźcom? Czeczence udało się dopiero za 29. razem. Jest rekordzistką>>>

- Przedstawiciele polskich władz tłumaczą, że Czeczeni nadużywają tej formuły (międzynarodową ochronę - red.). Można na ten temat dyskutować, ale faktem jest, że nie jest rolą Straży Granicznej decydowanie, komu się taka ochrona należy, a kto jest tzw. imigrantem ekonomicznym. Tymczasem Straż Graniczna uniemożliwia de facto wykonanie procedury sprawdzające, bo nie chce pobrać dokumentów od osób, które chcą wjechać do Polski - mówiła Agnieszka Lichnerowicz.

Jak podkreśliła Aleksandra Fertlińska, tego typu działanie "to przekroczenie uprawnień". I poinformowała, że złożono już do prokuratury wnioski  "w sprawie kilku osób, którym uniemożliwiono złożenie wniosków o ochronę". - Straż Graniczna nie ma procedury przeprowadzania wywiadu na granicy, weryfikowania dokumentów - dodała przedstawicielka AI.

Przypomnijmy, że sprawy odmów wjazdu do Polski trafiły też do sądów. NSA stanął po stronie Czeczenki, której wielokrotnie odmówiono zgody na przekroczenie granicy.

Zobacz także
Komentarze (21)
Prosił Polskę o pomoc i jej nie dostał. Teraz zaginął bez wieści. Apel NGO do Straży Granicznej
Zaloguj się
 • Google mnie wkurza

  Oceniono 6 razy 2

  NIE MA "obywateli Czeczenii". Tak jak nie ma obywateli Warmii. Są obywatele Rosji. Naprawdę, macie wodę zamiast mózgu i manipulujecie...

 • Jarek Lipski

  Oceniono 6 razy 2

  I kolejny artykuł o tym jacy Polacy są źli i niedobrzy

 • Karol Hase

  Oceniono 18 razy 2

  W latach 70 i 80 cala Europa przyjmowala polskich uciekinierów a teraz polska pissowska nie przyjmuje uchodzców. Wstyd i chanba ale tak to juz jest jesli cholota dojdzie do wladzy.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  To jest wlasnie to czego w islamach nie tolerujem, nachalnosc zawzietosc i po trupach do celu.

 • byann

  Oceniono 8 razy 0

  Mieli go dosyć to go zgłosili. A jakby nasz żołnierz unikał wysłania do Afganistanu, AI też by się przejęło?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy