Ani Błaszczak, ani Duda nie pofatygowali się na pogrzeb gen. Ścibor-Rylskiego

Na pogrzebie gen. Ścibor-Rylskiego pojawili się m.in. wicemarszałkowie Sejmu i Senatu z PO oraz b. prezydent i szef MON Bronisław Komorowski. Ale podczas mszy nie udało się dostrzec ani obecnego prezydenta, ani ministra obrony.

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski ps. Motyl był prezesem Związku Powstańców Warszawskich, kawalerem Krzyża Wojennego Virtuti Militari i Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą "Polonia Restituta".

Zmarł 3 sierpnia w wieku 101 lat.

Dziś odbyły uroczystości pogrzebowe. W mszy uczestniczyli m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Sejm i Senat reprezentowali wicemarszałkowie z PO - Małgorzata Kidawa-Błońska i Bogdan Borusewicz. Był też były prezydent i były minister obrony narodowej Bronisław Komorowski. Próżno szukać jednak obecnego zwierzchnika sił zbrojnych prezydenta Andrzeja Dudy czy szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Jak podaje PAP, rządzących reprezentował szef gabinetu politycznego premiera Morawieckiego - Marek Suski.

Jak relacjonował reporter TOK FM, w uroczystościach nie biorą udziału wysocy przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Dudy.

Czytaj też: Andrzej Duda nie weźmie udziału w uroczystościach na Westerplatte. W tym czasie będzie w Tczewie

Kręte ścieżki

W tym roku generał nie uczestniczył już w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przed rokiem wygłosił poruszające pożegnalne przemówienie.

- Żegnam Was, na pewno jest to moje ostatnie spotkanie z wami. Sto lat to wielkie przeżycie. To wielka, największa, jaką człowiek może otrzymać od Boga, radość - mówił uczestnikom uroczystości na Placu Wolności przed Muzeum Powstania Warszawskiego.

Czytaj też: List Giertycha do gen. Ścibor-Rylskiego. Bardzo ostro o "plugawiącej szarej masie"

Generał protestował, gdy podczas uroczystości rocznicowych zaczęły się pojawiać gwizdy, buczenie i okrzyki pod adresem polityków Platformy Obywatelskiej i osób związanych z rządem. Wygwizdany był m.in. prof. Władysław Bartoszewski.

- Serce boli, dlaczego wydajecie takie okrzyki? Zastanówcie się - jak można? Gdzie macie komunę? Wiele tysięcy osób oddało życie, aby nie było komuny. Przepraszajcie, bo inaczej nie przyjmiemy waszych hołdów - zwrócił się do tłumu w 2012 roku.

Później generał nazwał buczących"grupą oszołomów" i stwierdził, że młodzi ludzie, którzy krzyczeli podczas obchodów na kopcu Powstania Warszawskiego (m.in. "raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę" i "precz z komuną") "nie robią tego z własnej woli", "są źle poinformowani" i ktoś nimi steruje".

Przypomnijmy, że w 2016 roku IPN chciał wytoczyć gen. Ścibor-Rylskiemu proces lustracyjny.

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (209)
Gen. Ścibor-Rylski. Pogrzeb
Zaloguj się
 • 43elvis

  Oceniono 82 razy 24

  Myślę że obecność tych panów,sprofanowała by zarówno ten pogrzeb jak i Zmarłego.

 • mmeydey

  Oceniono 59 razy 23

  to pokaz małości, odważył się krytykować władzę i władza ma go ....

 • vito60

  Oceniono 69 razy 17

  I to jasno pokazuje ,, szacunek" pisich notabli dla Powstańców. Nie było korzyści politycznych w perspektywie.

 • gaja8822

  Oceniono 32 razy 14

  Pieprzą o honorze, patriotyzmie i o bohaterach, niepodległością sobie gęby wycierają, ale gdy przychodzi pochylić głowę przed prawdziwym bohaterem to czmychają jak tchórze.

  Żegnaj Generale, wielu Warszawiaków przyszło Cię pożegnać.

 • larsek

  Oceniono 50 razy 14

  Tym którzy gwizdali na obchodach oczywiście sterują kaczysci i korporacja z Watykanu. Nie jest to kulturalne ale im jest wszystko jedno w dążeniu do władzy i pieniędzy....

 • kuba161048

  Oceniono 33 razy 13

  Obudź się narodzie wszak oddałeś władzę nikczemnikom , powiem dosadniej kretynom .

 • yokoono23

  Oceniono 27 razy 11

  Może wyrzuty sumienia?,tak zwana IV RP wszczęła wobec Generała dochodzenie mimo braku dowodów w tym roku nie ugięta władza i IPN wznowiła sledztwo.Wybacz Generale podłym ludziom.

 • antirussia81

  Oceniono 26 razy 10

  Maliniak widocznie jeszcze się nie otrząsnął ze wzruszeń, jakich dostarczyło mu jego własne przemówienie.
  Brzydzę się wami, pisie syny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX