"Nawet prezydentowi Dudzie zdarza się coś zrobić dobrze". Opozycja czeka na zawetowanie ordynacji do PE

- PiS popełnił błąd. Teraz rakiem wycofuje się z pomysły. Używa do tego prezydenta Dudy - tak Andrzej Halicki (PO) ocenił zapowiedź prezydenckiego weta ordynacji wyborczej do PE.

W czasie prac parlamentarnych nad nową ordynacją do Parlamentu Europejskiego nie słuchać było krytycznych głosów z Pałacu Prezydenckiego. Gdy przepisy zostały przyjęte, głosami PiS, prezydent Duda krytykuje nowe rozwiązania i sugeruje weto.

- Czy to dowód niezależności Andrzeja Dudy? - pytała w "Wyborach w TOK-u" Dominika Wielowieyska. Przypominając, że krytycznie zmiany w ordynacji ocenił też Episkopat Polski.

-  PiS popełnił błąd i teraz rakiem wycofuje się z tego pomysły, używa do tego prezydenta Dudy oraz Episkopatu - odpowiedział Andrzej Halicki.

Polityk Platformy Obywatelskiej jest zaskoczonym, że w sprawie wyborów do PE głos zabrali przedstawiciele Kościoła. - Przecież Episkopat nie zajmował głośno stanowiska, kiedy trwał w Sejmie protest niepełnosprawnych, czy w innych ważnych społecznych kwestiach. Wygląda więc na to, że Episkopat reaguje politycznie - podkreślił Halicki.

Zdaniem polityka PO, najważniejszym powodem zmiany stanowiska władzy ws. nowej ordynacji jest to, że nowelizacja wywołała "bunt wśród sojuszników" PiS z mniejszych ugrupowań.

Czyta też: Episkopat apeluje do Dudy o weto. Żakowski: Nie, nie i nie! Bardzo mądrze i bardzo niesłusznie>>>

Mniejsi stracą

- Nawet prezydentowi Dudzie zdarza się coś zrobić dobrze. Bo jeśli zawetuje, to dobrze zrobi, bo nowa ordynacja premiuje dużych graczy. Mogłoby się więc okazać, że europosłów miałyby PiS i PO - komentowała Katarzyna Piekarska z SLD.

Była posłanka podkreśliła jednak, że ewentualne weto nie będzie dowodem niezależności prezydenta.

Jak ocenił Marek Jakubiak, bez względu na to, jaką decyzję podejmie Andrzej Duda, na pewno będzie krytykowany.

Ale zdaniem posła Kukiz'15, weto będzie dobrym rozwiązaniem. - Bo jak teraz nie przejdzie zmiana ordynacji do Parlamentu Europejskiego, to może PiS nie odważy się zmieniać przepisów dotyczących wyborów do Sejmu. Jeśli więc prezydent zawetuje, to chwała mu za to - stwierdził.

Prezydent chce rozmawiać

Paweł Kubala, z Prawicy Rzeczypospolitej Marka Jurka, przypomniał, że jego ugrupowanie (które ma obecnie jednego europosła - red.) protestowało przeciwko zmianom, kiedy tylko projekt pojawił się w Sejmie.

Kaczyński chce zmienić zasady wyborów do Parlamentu Europejskiego, żeby ujarzmić Macierewicza>>>

Prawica RP jest wśród inicjatorów apelu do Andrzeja Dudy, o zawetowanie nowej ordynacji do PE. Jak zapowiedziała Kancelaria Prezydenta, w poniedziałek dojdzie do spotkania Andrzeja Dudy z autorami apelu - przedstawicielami  Klubu Jagiellońskiego,  Partii Razem, PSL, Kukiz'15 oraz właśnie Prawicy RP.

Przypomnijmy, najważniejsza zmiana w ordynacji do europarlamentu dotyczy podziału mandatów: każdy okręg wyborczy ma mieć przypisaną konkretną liczbę posłów - minimum trzech.

Do tej pory, dopiero po ustaleniu liczby mandatów, przypadających poszczególnym komitetom, rozdzielało się je pomiędzy listy kandydatów. Wg krytyków nowych rozwiązań, na zmianie przepisów wyborczych stracą mali gracze, a zyskają największe ugrupowania.

Czytaj też: W cieniu walki o sądy PiS zmienia zasady wyborów europejskich. "Ta sytuacja grozi efektem nunczako">>>

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu. Goście Wyborów w TOK-u rozmawiali też o:

 • sytuacji wokół Sądu Najwyższego
 • stanie polskiej armii
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (18)
"Nawet prezydentowi Dudzie zdarza się coś zrobić dobrze". Opozycja czeka na zawetowanie ordynacji do PE
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Porucznik Ewa Gawor, zablokowala marsz ONR czy trzeba lepszego przykladu iz w zasadzie caly peerel wraz z resortami silowym przeniosl sie do administracji w swoim nowym tworze. ONR to nie moja bajka jednak to zaresjestrowane legalne stowarzyszenie i ma prawo do swoich demonstracji na rowni z innymi ekstremami.

 • miszung

  0

  Ten prezydent niczego nie robi dobrze. To napalony na kariere ciemniak polityczny ktory z naiwnosci badz glupoty uczestniczy w destrukcji systemu demokratycznego.

 • eski57

  Oceniono 2 razy -2

  NIE podpuszczajcie , bo prezydent rzeczywiście może zawetować tą ordynację .. KU radości .., - maże zbyt mocno .. ku zadowoleniu prezesa !

 • zd46

  Oceniono 6 razy -2

  Duda Łandrzej, bez kompasu oraz GPS-u, brnie i brnie przez wysuszone zboże a potem "bach w śnieżną zaspę po uszy".Widać, że nie stoi na straży Konstytucji RP, on stoi na straży statutu Prawa i Sprawiedliwości oraz instrukcji obsługi samego Kaczyńskiego. Ojejku, pewnie "drugą kadencję szlag trafił" a w to miejsce wyłonił się Trybunał Stanu? Czyżby Łendrju,chciał nawet zjeść własny język i czyżby chciał pokochać "tą podłą konstytucję". Fraszkopisarz polski pisał: "i cóż pozostało cioci, jak być aniołem dobroci". Proszę pana, proszę się nie wygłupiać, facetowi na tym stanowisku to nie przystoi i nie czas "żałować róż gdy płoną lasy". Może lepiej stanąć przed lustrem i powiedzieć do siebie:
  "Miałeś, chamie, złoty róg,
  miałeś, chamie, czapkę z piór:
  czapki wicher niesie,
  róg huka po lesie,
  ostał ci się ino sznur,
  ostał ci się ino sznur".
  (St. Wyspiański)

 • mm0427

  Oceniono 8 razy -2

  Przecież to oczywiste, że kościół walczy o dogodne dla siebie zapisy w Konstytucji(!). Konkretnie o zniesienie "komunistycznego" (ten przymiotnik to wygodny wytrych stosowany nie tylko przez episkopat) zapisu dotyczącego rozdziału państwa od kościoła. Duda jest wykonawcą woli kleru, Kaczyński z kolei nie chce dzielić się władzą. To jest trochę bardziej złożone niż podział "my - oni". Naiwność środowisk liberalnych można tłumaczyć katechetycznym przsposobieniem z lat 80-tych i późniejszych, ale także brakiem inteligencji i umiejetności samodzielnego myślenia.

 • getz54

  Oceniono 12 razy -2

  Jak czytam, ze PiS wykorzystał do czegoś Episkopat to pusty śmiech mnie ogarnia. To tak jakby wykorzystał prostytutkę na ławce w parku, wetknął jej zwitek banknotów za gumkę od majtek i .....porzucił, do następnego razu. Co do Dudy, on jest klonem Mussoliniego i Krzaklewskiego w ich najlepszym okresie narcyzmu. On nieustannie patrzy na siebie z boku i ciągle się wzrusza swoim widokiem. Jedynym jego zmartwieniem jest co o tym myślą jego muzy, leśne ruchadło, tłusta foczka, seba sra do chleba, Gejowa Łafka z sosny,. Duda pokazuje rodzinną kinder-sztubę, zwraca się do nich per ,,pani wybaczy,, czym bardziej wyrafinowany, pobudzający go erotycznie nick, tym większym szacunkiem traktuje nieletnią gimnazjalistkę. Tak naprawdę nikt nie wie jakie bodzce rządzą genami tego zboczeńca o 3.00 nad ranem. On juz zapomniał, ze ma zawetowac jakąś ustawę, jaką ? A jakie to ma znaczenie ? ......... puk, puk, tłusta foczka ? tez ci jest tak gorąco jak mi ?

 • lz5

  Oceniono 3 razy -3

  Weto wisi na włosku. Jeśli nie ucichną protesty po przejęciu SN, to mamy sporą szansę na weto. Jeśli będzie cisza, Adrian zrobi do to do czego został zatrudniony.

 • zd46

  Oceniono 9 razy -3

  Andrzej defiluje, Mariusz defiluje, ale po co to wam, ...je, dla siebie, dla chwały niszczonej przez weas Polski, to PiSancjum. Idziemy przykładem autorytarnych państw:
  -Chiny
  -Rosja
  -Korea Płn
  -Wenezuela,
  -Białoruś,
  -Polska, defiluje a JEJ zdeptana i pogwałcona KONSTYTUCJA zostaje zastępowana statutem partii ,Prawo i Sprawiedliwość". PiS się bawi, biskupi "grabią, kadzą i kropią", tylko GDZIE POLSKA PRAWORZĄDNA, GDZIE POLACY z PATRIOTYZMEM W SERCACH? Polska partyjna wspierana prze prawicowych ekstremistów w tym ONR, z frazesami na partyjnych gębach, z patriotyzmem ma na sztandarach, PiS-Wolska walcząca nawet ze słowem "kONsTYtycJA" , defiluje, ale po co to wam, ...je.

 • wujekdolf

  Oceniono 7 razy -3

  to jest kacza ustawka - to nie miało prawa wejść w życie (dowalił by się ci z unijnego trybunału sprawiedliwości) - to było tylko po to żeby maliniak sobie zawetował - kaczy konus wie że go SN "zrobił" i nici z trzech kadencji - maliniak będzie ostatnim pisiorem z jakąkolwiek władzą po tym jak przegrają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX