50 tys. mieszkań w 10 lat. Porozumienie "Wygra Warszawa" chce tanio budować

Paulina Piechna-Więckiewicz, kandydatka porozumienia "Wygra Warszawa" na wiceprezydentkę stolicy, uważa że plan budowy tanich mieszkań na wynajem jest możliwy do zrealizowania.

Paulina Piechna-Więckiewicz, tłumaczyła w Poranku Radia TOK FM dlaczego warszawiacy nie powinny głosować na Patryka Jakiego (PiS) ani na Rafała Trzaskowskiego (PO). 

- Patryk Jaki powinien nauczyć się trochę Warszawy. Nie zna się na Warszawie, nie zna się również na samorządzie, mimo powoływania się na doświadczenie. Można mówić o tym jak wiele deklaruje, ale jak wiele się z tych rzeczy nie dzieje. Chodzi np. o "dużą" ustawę reprywatyzacyjną - wyliczała warszawska radna i kandydatka porozumienia "Wygra Warszawa" na wiceprezydentkę stolicy.

Jak zaznaczyła, pomysł polityka PiS na budowę czterech linii metra w stolicy jest niewykonalny.  Porozumienie "Wygra Warszawa" proponuje w zamian za to rozbudowę sieci tramwajowej. 

Rafał Trzaskowski, kandydat PO, nie powinien według radnej zostać prezydentem, ponieważ "Warszawa potrzebuje alternatywy". - Mieliśmy już rządy PO, która nie zwróciła uwagi na pewne rzeczy. 

Piechna-Więckiewicz dodała również, że PiS i PO w stolicy często głosują "ręka w rękę". - Przykładem jest tzw. Nycz Tower i plan zagospodarowania dla Śródmieścia Południowego. Ja byłam jedyną osobą, która głosowała przeciw. Nikt nie słuchał mieszkańców - tłumaczyła w rozmowie z Dominiką Wielwieyską.

Czytaj też: "To gwałt na historii miasta". Apelują do papieża, żeby powstrzymał budowę Nycz Tower>>>

Lex Deweloper przyśpieszy budowę tanich mieszkań?

Gospodyni Poranka Radia TOK FM zwróciła uwagę, że Jan Śpiewak, kandydat porozumienia na prezydenta stolicy, proponuje w swoim programie mieszkania "za pół darmo". 

- Chodzi o tańsze budownictwo na wynajem - tłumaczyła radna oraz dodała: - Na Zachodzie tak się dzieje, więc w Polsce też można by było przyjąć takie rozwiązanie. Wiceprezydent Poznania to już realizuje. Chodzi o to, żeby budować tanie mieszkania pod wynajem w ramach systemu budownictwa komunalnego. Byłyby przeznaczone dla osób, których nie stać na płacenie wysokiego, komercyjnego czynszu lub wzięcie kredytu i kupno własnego. 

Czytaj też: "Nawet prezydentowi Dudzie zdarza się coś zrobić dobrze". Opozycja czeka na zawetowanie ordynacji do PE

- My chcemy, żeby tych mieszkań było po prostu więcej. W 10 lat 50 tys. mieszkań. Trzeba przyspieszyć proces ich budowania - zapowiadała kandydatka na wiceprezydentkę stolicy.

- Skąd się weźmie pieniądze na to? - dopytywała Wielowieyska.

- Źródła finansowania miałyby pochodzić nie tylko z pieniędzy samorządu, ale też z kredytowania. To jest program rozłożony na 10 lat. Mówimy o 17 mld zł w budżetach Warszawy. Inwestycja w rynek mieszkaniowy się zwraca. Każdy kandydat podejmuje ten problem - przekonywała Piechna-Więckiewicz.

- Wedle koncepcji PiS Lex Developer ma przyśpieszyć budowę tanich mieszkań - zauważyła prowadząca Poranek Radia TOK FM.

- Tak, ale w jakich warunkach. Idea ideą, a skończy się tak, że pozwoli się zabudowywać, nie zapewniać odpowiedniej infrastruktury społecznej związanej z transportem, przychodniami, szkołami - podsumowała radna. 

Takiej defilady nie było po 1989 roku. Próba generalna przed paradą z okazji święta WP

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Paulina Piechna-Więckiewicz w TOK FM. Rozmowa Dominiki Wielowieyskiej
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 2

  Slony rachunek za 27 lat kartoflanego panstwa, zredukowane pokolenia postpeereleu nie chca pracowac za czy pincdziesiunt, po drugie zostali wyksztlaceni do wyzszych celow niz wytwarzanie dobr, dobra chca kupowac.

 • matts06

  Oceniono 2 razy 0

  Super, bardzo dobry pomysł. Tanie mieszkania pod wynajem to coś oczywistego, co już powinno być dawno temu, dobrze że wreszcie ktoś zaczyna o tym mówić. A do tych co krytykują, to niby z jednej strony chcecie dążyć w stronę Zachodu, a z drugiej jak przychodzi co do czego, to jednak wychodzi szydło z worka. Ja rozumiem, lata neoliberalnej propagandy i niektórzy nie są w stanie zrozumieć, że tak, budowanie tanich mieszkań na wynajem jest jak najbardziej możliwe i że jest jak najbardziej potrzebne. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to trudno się dziwić, że PiS sobie rządzi i porządzi. Wasza niewidzialna ręka rynku nie działa i tyle w tym temacie, państwo musi wkroczyć w temat mieszkań i jest to po prostu oczywistość.

 • siwywaldi

  Oceniono 4 razy -2

  NIKT nikomu tyle nie obieca, co kandydaci na.... .
  A najbardziej "nośne" są tzw. programy socjalne, bo niestety, Polacy KOCHAJĄ być dziadami. Wystarczy popatrzeć na TŁUMY walące na różne "miejskie wigilie" z DARMOWYMI pierogami, czy żenujące kolejki po gotowaną w restauracjach (bo wojsko kuchni już dawno nie ma) he, he, "wojskową grochówkę" na różnych piknikach z udziałem armii.

  Bo Polakowi "się należy". Każdemu według zasług jak mawiali twórcy teorii marksizmu, czyli JEDNEMU 500 zł. na dziecko, ale już drugiemu "lepszemu", to i po 70 tys zł nagrody do ministerialnej pensji. I co ciekawe, ANI JEDNI, ani DRUDZY w wyciąganiu po to łap wstydu nie mają. Nawet najmniejszego... :-))

 • siwywaldi

  Oceniono 5 razy -3

  Kolejne 'obietnice z dupy", bo NIE MA to jak obiecywać coś, co zobaczymy (lub nie) dopiero za DWIE kadencje.

  Bo 500 mieszkań rocznie, to średnio 70-80 budynków rocznie. Pomijam już fakt, że pani "wizjonerka", nawet słowem NIE PISNĘŁA co zrobi z tymi, którzy takie mieszkanie CHĘTNIE wezmą, ale płacić czynszu za jego wynajem, już zamiaru mieć nie będą :-))

 • getz54

  Oceniono 3 razy -3

  Kiedy Polacy wreszcie skończą z tym wszechogarniającym dziadostwem ? Kiedy upokarzająca bieda przestanie byc powodem do dumy ? Samochód dla Kowalskiego, mieszkanie dla młodych, kolonie w lesie dla dzieci z po PGR-owskich terenów. Kontenery dla powodzian, tanie mieszkania na wynajem, mieszkania +, dyskonty w kazdej gminie. To dziadowskie państwo, spełnie dziadowskie zachcianki. Pózniej dziwią się mieszkańcy ul. Piakowej na Woli, ze budynek 10 letni się wali, robotnicy drązący tunel metra pod dnem Wisły, ze dno dziurawe i woda przecieka, kontener dla powodzian gnije, dykta się wypacza, I tak dookoła. Na półkach
  w jakiś biedronkach i zabkach biała kiełbasa po 1,40 kg, sześciopak piwa za 4,- zeta, ryba po 8,- zł/kg buty na wysoki połysk po 25,- zł za parę. Dobry samochód zagraniczny 20-letnia nówka
  za 950,- opony, które jeszcze pojezdzą, ze ho, ho, ale dziadek w Niemczech się nie zna po 15.- za szt. I ta szmelcownia wkrada się do nas wszystkimi mozliwymi kanałami. Pani Piechna-Więckiewicz z pewnością i wiarą Bashobory proponuje to co słyszeliśmy juz od Kwaśniewskiego, Krzaklewskiego, Millera, Kaczyńskiego, Morawieckiego. Odkryła Amerykę.
  Wulkan intelektu z pani Pauliny, proponowac budowę faweli w stolicy aspirującego do nowoczesności miasta, to trzeba albo nie miec rozumu, albo miec niebywały tupet. Chociaz jedno wcale nie wyklucza drugiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX