Katolicyzm ponad Konstytucją RP? Abp Wacław Depo: Boleśnie powróciły wypowiedzi

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski ((Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta)

W dniu Święta Wojska Polskiego głos zabrał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Według niego należy stawiać katolicyzm przed Konstytucją RP, że zwyciętwo w bitwie 1920 r. to dzieło Maryi.

- Nie wszyscy chcą uznać, że ten dzień i następujące po nim wydarzenia, były cudem czynu militarnego za sprawą Maryi Zwycięskiej - powiedział hierarcha w Częstochowie 15 sierpnia, przypisując zwycięstwo w bitwie warszawskiej matce Jezusa.

Jak pisze Katolicka Agencja Informacyjna, arcybiskup zaznaczył, że dziś chodzi o zwycięstwo moralne prawdy i miłości, a także stwierdził, że Konstytucja RP ma znaczenie drugorzędne wobec religii katolickiej. "Bardzo boleśnie powróciły ostatnio wypowiedzi, że w Polsce konstytucja ma iść przed Ewangelią" - ubolewał biskup rzymskokatolicki, odnosząc się do sytuacji w Polsce i sporu wokół łamania Konstytucji przez władze państwowe.

Abp Depo wezwał też polityków do wprowadzenia totalnego zakazu przerywania niechcianej ciąży w Polsce. Obecnie kobietom wolno zdecydować się na zabieg w sytuacji, gdy do ciąży doszło w wyniku gwałtu, ciąża jest uszkodzona lub życie albo zdrowie kobiety są zagrożone.

Co powinno stać wyżej: Konstytucja RP czy katolicyzm?
Zobacz także
 • Biskupi rzymskokatoliccy w Polsce są krytykowani za zaniżanie liczby dzieci skrzywdzonych seksualnie przez księży. Biskupi ukrywają liczbę księży pedofilów. "Boją się wypłaty odszkodowań"
 • Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź Biskupi naciskają na rząd PiS w sprawie katechetów. Abp Głódź: Sami uczniowie tego pragną
 • Biskupi podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski Rząd PiS uprzywilejował biskupów ws. RODO. Zapłacą za to wszyscy, ale najwięcej adoptowane dzieci
Komentarze (514)
Abp Wacław Depo postawił swoją religię przed Konstyucją RP
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 139 razy 57

  Drogi Arcybiskupie - żadna święta Maryja nie istnieje, nie mogla więc pomóc w bitwie w 1920 r. W 1939 roku Niemcy podbili Polskę z hasłem "Gott mit uns". Im też pomogła ?

 • glit64

  Oceniono 92 razy 54

  Oby tych tłumoków zaraza wydusiła. Wraz z ich bliskowschodnimi bozkami. Rozumiem ze "matkaboskazwycieska' w dupie miała powstanie warszawskie i rzez woli? chetnie posłuchamy interpretacji tych wszarzy...

 • zdakzdak

  Oceniono 51 razy 49

  pierwsza religia powstała w momencie kiedy pierwszy oszust spotkał pierwszego idiotę

 • rycerz_mowiacy_ni_ni

  Oceniono 79 razy 29

  Ciekawe co robiła Marysia w czasie II wojny,pewnie kawę w kuchni, że miliony istnień jej nie zainteresowały.

 • Janusz Szmelc

  Oceniono 45 razy 27

  Za przepędzenie bolszewików odpowiada Maryja , ale za ofiary bolszewików , faszystów już Maryja nie odpowiada !? Staropolskie powiedzenie , co złego to nie my .....Panie biskupie wyślij pan te swoje wszystkie "czapeczki" do kapelusznika , niech je trochę porozciąga , bo strasznie panu mózg uciskają !

 • 55pagus

  Oceniono 35 razy 21

  Jak to możliwe, że w Polsce toleruje się ludzi z urojeniami? Dlaczego typy z przewidzeniami mają w tym kraju taką rangę? Co to za kraj, gdzie opowiadanie bajek urasta do rangi doktryny państwowej!
  WSTYD! Obywatele, wstyd!
  Stawiamy się na równi z Iranem i Arabią Saudyjską!
  WSTYD!

 • ar.co

  Oceniono 63 razy 21

  No to rozbiory, klęska wrześniowa z 1939, Katyń, Oświęcim, łagry i 200 tys. zabitych w powstaniu warszawskim to też dzieło Maryi, nieprawdaż? Za to też mamy jej dziękować, panie Depo?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy