Sąd: Bezzasadne zatrzymanie za ubranie pomnika Kaczyńskiego w koszulkę z napisem "Konstytucja"

- Decyzja sądu pokazuje, że sądy wciąż są niezależne - ocenił Stanisław Dembowski. Emeryt zawiesił koszulkę z napisem "Konstytucja" ma pomniku Marii i Lecha Kaczyńskich. Sąd uznał zatrzymanie mężczyzny za bezzasadne.

Koszulkę z napisem "Konstytucja" Stanisław Dembowski, działacz KOD, zawiesił na pomniku w Białej Podlaskiej 2 sierpnia. W tym samym dniu został zatrzymany.

- Policja przyjechała do mnie ok. godz. 10. Zabrali mnie na komendę. Spędziłem tam 4-5 godzin. Zapomniałem zabrać z domu telefonu, więc pojechaliśmy po moją komórkę, którą mi ostatecznie zabrano i do dziś jej nie odzyskałem. Potem pojechaliśmy ponownie, na przeszukanie. Policjantom zależało na moim aparacie fotograficznym - bez problemu go im oddałem. Też na razie mi go nie zwrócili - wspominał w rozmowie z reporterką TOK FM.
Na policji odmówił składania wyjaśnień, do niczego się nie przyznał. - Powiedziałem policjantom wprost, że wszystkie wyjaśnienia złożę, ale dopiero przed niezależnym, niezawisłym sądem - tłumaczył mężczyzna.

Usłyszał zarzut znieważenia pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich poprzez "założenie na postać Lecha Kaczyńskiego 'banera reklamowego' z napisem 'konstytucja'".

Sąd ocenia

Pełnomocniczka działacza złożyła zażalenie na zatrzymanie. Sąd nie miał wątpliwości: zatrzymanie było legalne i prawidłowe, bo dokonała go uprawniona do tego policja, a pan Stanisław usłyszał pouczenie. Ale jednocześnie - w ocenie sądu - zatrzymanie było całkowicie bezzasadne, "z powodu braku przesłanek do zastosowania tego środka przymusu w realiach sprawy i to niezależnie od ostatecznej oceny czynu z art. 261 Kodeksu Karnego zarzucanego podejrzanemu".

- Sąd podkreślił, że w tej sprawie nie istniały żadne przesłanki do zatrzymania. Jest monitoring, podejrzani wiedzieli o kamerach, nie ukrywali się, nie zakrywali twarzy, policja znała ich tożsamość, ich miejsce zamieszkania, wiedziała o nich wszystko. W ocenie sądu, zatrzymanie osoby znanej, niekaranej, o stabilnym trybie życie było środkiem całkowicie zbędnym i nie służyło żadnym celom postępowania - mówiła po decyzji sądu adwokat Ewa Stępniak.

Mecenas dodała, że sąd odniósł się też do argumentu o szybkości postępowania. - Sąd podkreślił, że zasada szybkości postępowania karnego nie może usprawiedliwiać łamania konstytucyjnej zasady wolności osobistej. I to jest kluczowe - podkreśliła.

- Decyzja sądu pokazuje, że sądy wciąż są niezależne - ocenił Stanisław Dembowski. Jak dodał: Sąd podkreślił przy tym, że policja nie powinna mnie była zatrzymywać. Mieli przecież monitoring, na którym wszystko widać. Poza tym, mogli mi wręczyć wezwanie na przesłuchanie, a ja bym normalnie, jak wymaga tego prawo, stawił się we wskazanym terminie. A mnie zatrzymano, przyjechała po mnie policja kryminalna, nieoznakowanym radiowozem. Jakbym nie wiadomo czego się dopuścił.

Ale jak podkreślił działacz KOD, do zachowania policjantów nie ma żadnych zastrzeżeń: byli uprzejmi i profesjonalni.

Wczoraj stawił się na komendzie ponownie - pobrano odciski palców.
W sprawie znieważenia pomnika w Białej Podlaskiej zarzut ma jeszcze jeden mężczyzna - pan Ryszard, do którego policjanci przyjechali ok. godz. 6 rano.

"Brak znamion przestępstwa"

Pierwsza koszulka z napisem "Konstytucja" była zawieszona na pomniku Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie.

Dziś już wiemy, że kary za to nie będzie. Szczecińska prokuratura umorzyła postępowania dotyczące zawieszenia koszulek na pomniku prezydenta oraz na miedzianym posągu marynarza. Śledczy uznali, że brak jest znamion czynu zabronionego.

Po Szczecinie i Białej Podlaskiej koszulki zawisły na pomnikach w całej Polsce, m.in. na warszawskiej Syrence, pomniku Mikołaja Kopernika, na wrocławskich krasnalach czy kapeli ulicznej z warszawskiej Pragi. Akcję wymyślił KOD. Argumentował, że - poprzez swoje działanie - chce obnażyć prawdziwe intencje Prawa i Sprawiedliwości oraz sprawdzić, czy słowo konstytucja znieważa również inne pomniki.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (26)
Sąd: Bezzasadne zatrzymanie za ubranie pomnika Kaczyńskiego w koszulkę z napisem "Konstytucja"
Zaloguj się
 • rbik53

  Oceniono 15 razy 3

  .
  Już wkrótce Partia, pod przewodnictwem towarzysza Kim Ir Sena Kaczyńskiego, ukręci łeb tej sędziowskiej hydrze i dopiero wtedy nastanie w Polsce prawdziwy stalinowski zamordyzm...

 • andrzej1.61

  Oceniono 13 razy 3

  Nie zgadzam się z tym wyrokiem. Ubranie Lecha Kaczyńskiego w koszulkę z napisem "konstytucja" obraża tą koszulkę i napis na niej widniejący.

 • marudna.maruda

  Oceniono 8 razy 2

  "A mnie zatrzymano, przyjechała po mnie policja kryminalna, nieoznakowanym radiowozem."- jakąś rekompensatę za naruszenie miru domowego, zdenerwowanie rodziny, zepsucie opinii u sąsiadów, wreszcie- za stres osobisty szef policjantów przewiduje? Bo oni raczej nie sami zdecydowali o zatrzymaniu.

 • dziobak_w_kolczatce

  Oceniono 4 razy 0

  Ależ pokraczne to pomniczydło... To by należało na stałe czymś zasłonić dla ogólnego dobra...

 • czlonek_kod

  Oceniono 5 razy -1

  Konzdytucja!!! Konzdytucja!!!

 • mrpens

  Oceniono 2 razy -2

  PrOsTYtucJA

 • rbik53

  Oceniono 11 razy -7

  .
  gender… LGBT.... konstytucja.... ateista.... in vitro....Tusk....

  To zło Partia, z pomocą Kościoła, musi wykorzenić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX