Tylko Ziobro wie, jak działa losowanie spraw w sądach. Przymusiński: Do dziś nikt nie zna algorytmu

Rzecznik Stowarzyszenia Iustitia, Bartłomiej Przymusiński, podkreślił w TOK FM, że "do dzisiaj nikt nie zna algorytmu losowości przydzielania spraw". A powinien to być system transparentny i możliwy do zweryfikowania.

W życie wchodzi właśnie nowelizacja regulaminu działania sądów powszechnych. Chodzi o losowy przydział spraw - sztandarową zmianę firmowaną przez Zbigniewa Ziobrę. Jak mówił jednak w Poranku Radia TOK FM Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, nie jest on transparentny. 

- Do dzisiaj nie znamy algorytmu losowego przydziału spraw. Jedyne co mamy to zapewnienie urzędników z Ministerstwa Sprawiedliwości. Nikt nie ma możliwości wglądu do systemu przydziału spraw - podkreślił gość Dominiki Wielowieyskiej oraz dodał, że tylko resort sprawiedliwości wie, jak działa ten system. - Nie jesteśmy w stanie skontrolować, czy sprawy rzeczywiście były przydzielone losowo - zaznaczył. 

Obecnie numery spraw wysyłane są na centralny serwer, a potem wracają do danego sądu przydzielone od składów sędziowskich. 

- Nie mamy nic przeciwko losowemu przydziałowi spraw, ale musi to być system transparentny i możliwy do zweryfikowania przez każdego obywatela. Losowość jest w porządku, ale musi być pod kontrolą społeczną, a nie pod kontrolą ministra sprawiedliwości - zaznaczył Przymusiński. 

Mniej sędziów, dłuższa kolejka spraw w sądach

Rzecznik Stowarzyszenia Iustitia powiedział na antenie TOK FM, że w nowym systemie istnieją luki umożliwiające wyłączenie z systemu losowania spraw pewnych sędziów. Podkreślił, że chodzi głównie o nowych sędziów, którzy dopiero co przyszli do wydziału, teoretycznie możliwe jest, więc przydzielenie im konkretnych spraw. A to nie wszystko. 

- Jest tam także rozwiązanie przewidujące znaczne zmniejszenie obciążeniem sprawami w wyniku losowania sędziów funkcyjnych, czyli prezesów sądów - mówił Przymusiński oraz dodał, że niebawem w większości będą to sędziowie powołani przez Zbigniewa Ziobrę.

- Zestawiamy to z deklaracjami sprzed dwóch lat, kiedy mówiono, że wszyscy sędziowie mają orzekać. Minister tymi przepisami tworzy kastę osób, które będą zajmowały się wyłącznie tym, żeby wykonywać jego polecenia, w jego imieniu wykonywać nadzór i z tego tytułu będą mieli profity nie tylko finansowe, ale także takie, że zostaną zwolnieni od obowiazków sędziowskich - podkreślił wagę zmian gość TOK FM. 

Według eksperta w konsekwencji sprawy w sądzie będą trwały dłużej. - Tymi przepisami minister tworzy sporą grupę sędziów, którzy dostaną od niego zwolnienie od pełnienia obowiązków sędziowskich i nie będą orzekać. To znaczy, że będzie mniej osób do rozpatrywania spraw - podsumował. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • o losowaniu spraw w Trybunale Konstytucyjnym;
 • jak wygląda przydzielanie spraw w sądach apelacyjnych;
 • ilu prezesów sądów zostało już odwołanych. 

Czytaj też: Awantura na konwencji PiS. Rolnicy chcieli wnieść trumnę z głową świni. "Symbol umierającego rolnictwa"

PO jak Kaczyński? Diagnozuje Leszek Jażdżewski

Czy obywatele powinni znać algorytm losowania spraw w sądach?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (15)
Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Iustitia. Rozmowa Dominika Wielowieyska
Zaloguj się
 • mike63

  Oceniono 16 razy 4

  Nie wiem o co tyle hałasu, algorytm jest znany i prosty - sędziów do spraw dobiera Ziobro.

 • sigizm

  Oceniono 4 razy 2

  i to wystarczy, żeby uwalić sprawę w Strasburgu, nie jest zapewniona bezstronność

 • Jarosław Gmerek

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma żadnego algorytmu, pracownicy ministra sami ustalają kolejność sędziów.

 • Jerzy Suchocki

  Oceniono 1 raz 1

  Ziobro też nie zna tego sposobu bo jest niedouczony.Sędziowie ciągną losy z koszyka.

 • lese_majeste

  Oceniono 1 raz 1

  jasne, losowali jak chcieli, a wylosowali kogo trzeba

 • anca38

  0

  Czemu to pan Zbyszek tak szczelnie zasłania usteczka, kiedy rozmawia przez telefon i nie tylko przez telefon? Mam wrażenie, że jakiś popsuty ząb sprawia mu dyskomfort zapachowy albo obawia się, żeby go jakiś głuchoniemy nie podsłuchał na odległość. Tajność nad tajnościami.

 • plutoniczna

  Oceniono 4 razy 0

  pisowskie państwo przejrzystość+
  idziemy w kierunku, że niedługo nie będziemy wiedzieć:
  jakie zostały uchwalone ustawy i kiedy wchodzą w życie
  kto jest aktualnie ministrem
  nikt nie będzie wiedział ile jest kasy w budżecie państwa.

  I po co suwerenowi ta wiedza? dostał 500+ dorzuci mu się jeszcze 300+ niech się cieszy i morda w kubeł.

 • Ha Kade

  0

  Wielce szanownemu Panu Jarosławowi Kaczyńskiemu życzymy gorąco raka trzustki z przerzutami na elektorat - starszy, młodszy i ich rodziny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX