"Przegięliśmy ze wzmacnianiem najsilniejszych". Zandberg chce zmiany metody przeliczania głosów

- To nie spowoduje rozdrobnienia w Sejmie, ale utrudni autorytarne schwytanie pełni władzy - tak lider partii Razem zachwalał pomysł zmiany sposobu przeliczania głosów. Nie wykluczył, że napisze w tej sprawie list do szefa PO.

Zdaniem Adriana Zandberga PiS jest jak gorączka, "którą musimy przejść, by organizm się na to uodpornił". Jak przekonywał w TOK FM lider partii Razem, jednym z efektów przejścia przez Polskę takiej gorączki powinna być zmiana metody liczenia głosów wyborczych.

Bo to także dzięki temu, jak przeliczane są głosy na mandaty, Prawo i Sprawiedliwość ma tak wielką władzę. - Widać już, że metoda  D’Hondta premiuje zwycięzcę nadmiernie. Mówimy o tym, by głosy były przeliczane  w bardziej proporcjonalny sposób i kiedy jakaś partia dostaje 5 proc. głosów, to powinna mieć 5 proc. mandatów w Sejmie. Dzisiaj tak w Polsce nie jest. Dajemy zbyt duży  kawałek ciasta zwycięzcy - argumentował Zandberg w rozmowie z Karoliną Lewicką. 

Wg polityka, czas na zmianę na bardziej proporcjonalną metodę Sainte-Laguë. Ale III RP ma na koncie doświadczenia z Sainte-Laguë, zastosowaną w 1991 roku. Skończyło się na rozdrobionym Sejmie i przedterminowych wyborach, które po raz pierwszy po 1989 roku wygrali postkomuniści z SLD. 

Ale Zandberg przekonywał, że obecnie do rozdrobnienia w Sejmie nie dojdzie. -  Bo nie mówimy o obniżaniu progu wyborczego. Ale taka zmiana utrudni autorytarne schwytanie pełni władzy przez tego, kogo w praktyce popiera kilkanaście procent Polek i Polaków. Jak spojrzymy na frekwencję wyborczą i wynik PiS to na to właśnie wychodzi  - podkreślił.

Będzie epistoła?

Jak przekonywał lider Razem, po traumie 1991 roku "przegięliśmy ze wzmacnianiem najsilniejszych". -  I logiczną konsekwencją tego jest to, co dziś PiS może wyczyniać z państwem - mówił.

- Proponuję wygrać wybory, wziąć władzę i przeprowadzić nowelizacje ordynacji - podpowiadała Karolina Lewicka. 

- Mam rozwiązanie jeszcze prostsze. Mam nadzieję, że polscy liberałowie już rozumieją, czym kończy się oddanie pełnił władzy w ręce tego, kto jest silny. Czekam aż tę propozycję usłyszą Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubanuer - wymieniał Zandberg.

- A wysłał pan listy do przewodniczących PO i Nowoczesnej? - wtrąciła Lewicka.

- Zauważyłem, że partie liberalne lubią się komunikować ze światem via media, więc używam tego samego narzędzia - odpowiedział polityk Razem.

- A ja uważam, że tradycyjne metody komunikowania się - na papierze, to zawsze lepiej wygląda - oceniła dziennikarka TOK FM. 

- Może to dobry pomysł. Jeśli więc Grzegorz Schetyna, żeby zareagować, potrzebuje epistoły to i taką jesteśmy w stanie przygotować - zapowiedział Adrian Zandberg.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu! W rozmowie poruszono też temat:

 • przyszłości politycznej Roberta Biedronia,
 • kogo w drugie turze wyborów w Warszawie poprze Jan Śpiewak;
 • czy PiS da się "udomowić" lewicy?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (20)
Zandberg: Metoda D?Hondta premiuje nadmiernie zwycięzcę
Zaloguj się
 • nino.rota

  Oceniono 7 razy 3

  To ten komuszek, ktory chce masowo nawpuszczac do Polski imigrantow z Afryki i opodatkowac pracujacych na swoim haraczem w wysokosci 75 proc. podatku...?

 • beton44

  Oceniono 9 razy 3

  Tawariszcz Zandberg - wygrajcie wybory i zmieńcie te "zasady liczenia" - paniał tawariszcz ??? !!!

 • mrpens

  Oceniono 6 razy 2

  "Zandberg chce " = śmiech

 • uszatek_2

  Oceniono 12 razy 2

  TO PRAWDA !! Zandberg ma rację !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • czytelnik52

  Oceniono 1 raz 1

  Do tego gościa nie dociera, że jako "polityk" jest skończony!
  Kto to badziewie ("Razem") finansuje?

 • masofrev

  Oceniono 3 razy 1

  > jednym z efektów przejścia przez Polskę takiej gorączki powinna być zmiana metody liczenia głosów wyborczych.

  I tu, jeden jedyny raz, się z towarzyszem Zandbergiem zgadzam! Obecny system, w którym wchodzą do Sejmu osoby z list partyjnych, jest całkowicie niedemokratyczny! Zlikwidować listy!!!

 • maruda.marudna

  Oceniono 17 razy 1

  Możemy zatem zaproponować następujące przeliczanie głosów: te zandbergowskie razy 5, a całej reszty razy 1. Tak będzie uczciwie i sprawiedliwie. Prawda?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Obraz wspolczesnego zachodu w oczach ameykanskiego dziennikarza
  Kongresmeni to towar; Waszyngton jest automatem do sprzedaży; włóż monetę, wybierz potrzebny ci przepis prawny i pociągnij za dźwignię. Innymi słowy Ameryka jest oligarchią cz7li tzw glebokim panstwem z prezydentem reprezentującym interesy korporacji.
  Spróbuj powiedzieć coś na murzyna, żyda, czy homoseksualistę i zostaniesz wyrzucony z pracy w typowo sowieckim stylu.
  Socjalne media są również narzędziem cenzury. Niewybierani prezydenci Google i Facebook, obaj żydzi, kontrolują to co cały świat ma prawo widzieć.
  Na uniwersytetach Szekspir to rasista, Mozart zbyt elitarny, a gramatyka jest narzędziem opresji.
  Większość studentów – powinienem napisać „studentów” – nie powinna znajdować się na uniwersytetach, ale zostali skuszeni studenckimi pożyczkami, które jedynie wzbogacą administratorów i banki.

 • antypalikot2

  Oceniono 4 razy 0

  Czemu w ogóle zaprasza się tego pajaca do studia i pozwala mu się prawić dyrdymały? Partia Razem miała i ma poparcie na granicy błędu statystycznego. O sile tej formacji świadczy jej akcja ze zbieraniem podpisów pod projektem ustawy o skróceniu czasu pracy do 35 godzin tygodniowo. W trzy miesiące zdołali zebrać zaledwie 40 tys. podpisów ;))).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX