Barbara Nowacka dobitnie o sytuacji lewicy w Polsce. "Ego i partykularyzmy wygrywają z IQ"

Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska krytykuje rozdrobnienie lewicy. Nie widzi możliwości współpracy z SLD, ale nie wyklucza startu z list PO do parlamentu. - Poczekajmy na ordynację - powiedziała w TOK FM.

Barbara Nowacka, liderka stowarzyszenia Inicjatywa Polska, podkreśliła w Poranku Radia TOK FM, że nie będzie startować w wyborach samorządowych, ale nie wyklucza startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz parlamentarnych. 

- Poczekajmy, jak będzie znana ordynacja. To, co mnie politycznie interesuje, to wpływ na politykę krajową. Celem moim i stowarzyszenia jest zaistnienie w wyborach krajowych i parlamencie.

Gościni Karoliny Lewickiej nie powiedziała jednak, czy wejdzie w koalicję z Platformą Obywatelską. - Niech będzie taka siła, która doprowadzi do odsunięcia PiS od władzy. Jak to będzie wyglądać, będziemy mogli dopiero powiedzieć po wyborach europejskich (ile bloków koalicji będzie potrzebnych - red.) - powiedziała polityczka.

- Nie wzdryga się pani na myśl o starcie do parlamentu z list Koalicji Obywatelskiej? - zapytała Karolina Lewicka. - Myślę z chęcia o sobie, która będzie mogła realizować program lewicy - odpowiedziała wymijająco Barbara Nowacka.

Jaka jest sytuacja lewicy w Polsce?

Barbara Nowacka stwierdziła, że z pragmatycznego punktu widzenia nie widzi sensu współpracy z SLD. - To partia, która opiera się wyłącznie na sentymencie do PRL i na sztandarach ma obronę systemu, który był nie do obrony, bo był krzywdzący - stwierdziła Nowacka.

Karolina Lewicka przypomniała, że wcześniej Barbara Nowacka była twarzą Zjednoczonej Lewicy. - Trzy lata temu SLD mówił o trochę innych rzeczach i byli w nim też inni ludzie. Niektórzy teraz współpracują ze mną w Inicjatywie Polska. Dzisiaj jest to wyłącznie partia sentymentu do PRL, a budowanie na tym polityki jest dla mnie absolutnie nie do przyjęcia - podkreśliła gościni TOK FM. 

- Proponowałam współpracę przy projektach Ratujmy Kobiety (obywatelskich projektach zapewniających kobietom w Polsce dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji i zabiegu przerwania niechcianej ciąży - red.). Za pierwszym razem SLD i Razem nie były nawet wejściem do komitetu obywatelskiego. Jeżeli Biedroń podejmuje się łączenia Czarzastego i Zandberga, to trzymam kciuki - stwierdziła polityczka komentując możliwość zjednoczenia lewicy przez obecnego prezydenta Słupska.

Czy Nowacka zamierza przekształcić IP w partię? - Inicjatywa Polska jest stowarzyszeniem. Jeżeli uznamy, że wybory 2019 to jest moment na założenie partii, to zrobimy to - powiedziała liderka.

Karolina Lewicka przypomniała radę Janusza Palikota, że lepiej nie zakładać kolejnego ugrupowania, tylko wejść do PO: - Lewica nie wymyśliła się na nowo. Mamy partyjki, ugrupowania, stowarzyszenia, byty zapowiadane. Wszystko to jest dysfunkcjonalne - oceniła dziennikarka.  

- Nieprawda. Odnosimy realne sukcesy. Jeżeli została wprowadzona jakakolwiek zmiana społeczna, to została wprowadzona właśnie z agendy lewicy, np. walka o puszczę i prawa kobiet - stwierdziła gościni TOK FM. 

- Jest pani zadowolona z kondycji lewicy? - dopytywała prowadząca. 

- Nie, ponieważ wygrywają partykularyzmy i ego nad IQ - stwierdziła Barbara Nowacka.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • Dlaczego rozeszły się drogi Barbary Nowackiej i Roberta Biedronia;
 • O projektach Inicjatywy Polskiej; 
 • Kiedy pojawi się ustawa o świeckim państwie.

Czytaj też: Ziobro włącza do walki z SN Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej. "Ministerstwo się boi"

"Bo jak nie my, to kto". Kandydat do KRS cytatem z piosenki odpowiada, na pytanie o kwalifikacje

Czy Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej powinna się przekształcić w partię?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (40)
Barbara Nowacka w TOK FM. Karolina Lewicka rozmawia o wyborach samorządowych 2018
Zaloguj się
 • jarsza

  Oceniono 13 razy 5

  Nie będę tracił głosu na małe partyjki. Albo idą jako lewica w całości albo nadal nic nie znaczą. Jak tego nie rozumieją to mają na co zasługują.

 • matts06

  Oceniono 22 razy 4

  Jak dla mnie kolejny żenujący występ pani Nowackiej... Jeszcze 2-3lata temu bardzo na nią liczyłem, ale od jakiegoś czasu kompletny zawód. Mówi, że z SLD nie będzie się dogadywać, a sama z tym samym SLD startowała 3lata temu. Mówi, że SLD jest złe (ok, można się zgodzić, że dawniej mało miało wspólnego z lewicą), ale nie miała problemu z SLD 3lata temu, że Razem jest złe, bo nie chce z SLD i mają duże ego (to już jest kpina, bo z jednej strony sama jedzie po SLD, a krytykuje Razem, że się z SLD nie dogadują i zwycięża ego...), niby zapewnia, że sama próbuje jednoczyć lewicę, a tymczasem jak widać z nikim nie zamierza współpracować, bo wybiera się na listy PO. Po prostu to są jakieś jaja... Pani Nowacka staje się po prostu postacią groteskową. Krytykuje innych, sama nie posiadając żadnej partii tylko stowarzyszenie, które nawet nie wiadomo ile liczy osób, jakąś garstkę, a zachowuje się tak jakby nie wiem co. Gra na wywalczenie sobie niezłej pozycji w koalicji PONowoczesnej, bo sama partii na pewno nie stworzy. Kompletne rozczarowanie panią Nowacką... A wydawała się naprawdę sensowną osobą. Te jej wywiady, pokazują tylko, że sama nie wie czego chce, a ostatnie zdanie o tym, że zwycięża ego, to jest świetne podsumowanie, ale jej własnej osoby, podsumowała się kapitalnie. Ego pani Nowackiej jest 1000razy więcej niż ego SLD, ludzi w Razem czy Biedronia. Ale pani Nowacka będzie udawać jak to zatroskana jest stanem lewicy, jak to ona walczy o porozumienie, a tymczasem potem mówi, że na lewicy z tymi nie, bo nie, z tamtymi nie, bo nie. Że ona się próbuje jednoczyć, ale to nic nie daje, a potem mówi, że z tymi nie ma mowy o współpracy. Masło maślane, szopka, kabaret. Pani Nowacka nie wie sama czego chce. To już naprawdę 1000000razy wolę partię Razem, która mówi, że z SLD nie będzie współpracować i przynajmniej ma jasne stanowisko i jest konsekwentna, najgorsze są takie osoby jak pani Nowacka, które wiją się, meandrują, byle tylko się nie określić i byle tylko zrobić ludziom wodę z mózgu.

  Żenada...

 • lina555

  Oceniono 14 razy 2

  Ego Nowackiej jest ogromne! A jej wypowiedzi to gadanie o tym, że PO okropna była i dopiero potem króciutkie zdanko o tym, że PiS łamie konstytucję. No to niech nie dziwi przewaga PiS-u, skoro wszyscy atakują PO, ale jakoś jeżdżą autostradami, chodzą na nowe stadiony...

 • cieslewicz

  Oceniono 10 razy 2

  "GOŚCINI"? Co to jest gościni? To ma być prowokacja, chochlik czy obraza osoby? Nie takimi dziwolągami językowymi buduje się szacunek do kobiet, bo to je ośmiesza.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 5 razy 1

  Lewica w Polsce abdykowała ze swojej tradycyjnej roli rzecznika interesów ludzi niezamożnych i stała się niszową partyjką feministek, antyklerykałów i mniejszości seksualnych, socjalizm bez żalu odstąpiwszy pseudoprawicy. Stąd jej niepowodzenia. Zapotrzebowanie na hasła LGBT i podobne oczywiście jest, ale nie przekracza łącznego sondażowego poparcia dla partyjek mieniących się lewicowymi. Lewicową niszę na scenie politycznej zajął PiS ze swoim 500+. Lewica jest oczywiście potrzebna, ale nie jest obojętne, czy będą nią bolszewicy z PiS, czy socjaldemokraci.

 • bjuras

  Oceniono 15 razy 1

  Bliziutko jej do PO, bliziutko. Idealnie pasuje, różne idee w głowie, żadna nie ma przewagi. Nijakość polityczna. Chce walczyć. Przeciwników ma po każdej stronie, zaplecza nigdzie.

 • lukasiklukasik

  Oceniono 9 razy 1

  Niestety, od chwili gdy opowiedziała się za pomnikiem, tym pomnikiem, na Krakowskim, co było dowodem na uległość wobec języka "partii", tylko jest gorzej i gorzej. Podręcznikowy przykład marnowania wypracowanego kapitału politycznego. Urlop w Czarny Piątek 2018 etc. Szkoda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX