Upamiętnili dzieci molestowane przez księży. Baby Shoes Remeber w polskich miastach [ZDJĘCIA]

W niedzielę na płotach kościołów zawisły dziecięce buciki. Akcja upamiętnia ofiary przestępstw seksualnych popełnianych przez księży. Polskie miasta przyłączyły się do niej w tym roku po raz pierwszy.

Akcja "Baby Shoes Remember" narodziła się w Irlandii. Jak mówią organizatorzy, chodzi o uwrażliwienie opinii publicznej na los dzieci wykorzystywanych seksualnie przez księży.

Uczestnicy wydarzenia powiesili na kościelnych płotach dziecięce buciki przepasane czarną wstęgą. Następnie zamierzają uwiecznić na zdjęciach duchownych, którzy będą je zdejmowali - ma to być symbol tuszowania przez Kościół problemu.

- Kościół stosuje mechanizmy, które systematycznie ukrywają sprawców. Jeżeli dochodzi do wykorzystywania seksualnego dziecka przez kogokolwiek innego niż ksiądz, czyli przez nauczyciela, wychowawcę, członka rodziny, to nikt nie jest w stanie tego zakamuflować. A Kościół czyni to w perfekcyjny wręcz sposób - mówił w TOK FM adwokat Jarosław Głuchowski z fundacji “Nie lękajcie się”, która współorganizuje akcję.

Czytaj więcej: Upamiętnią dzieci skrzywdzone przez księży. "Kościół perfekcyjnie chroni sprawców"

- Polska jest przykładem szczególnych starań hierarchów, by ukrywać księży-pedofilów i odmawiać odpowiedzialności za przestępstwa seksualne popełnione na nieletnich, w tym również małych dzieciach. Kościół ukrywa prawdziwą skalę zjawiska i tożsamość sprawców - przekonywała w rozmowie z tokfm.pl Nina Sankari z ateistycznej Fundacji im. Kazimierza Łyszczyńskiego, która również organizuje to wydarzenie.

Czytaj więcej: W niedzielę na kościelnych płotach zawisną dziecięce buciki. Chodzi o upamiętnienie ofiar księży-gwałcicieli

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (15)
Baby Shoes Remeber w polskich miastach [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • andrzej1.61

  Oceniono 10 razy 6

  Wojtyła dalej świętym a KK koalicjantem PiS okradającym naród.

 • aarek_ch

  Oceniono 9 razy 5

  Wspaniała akcja i tak bardzo potrzebna...

 • jestem_synem_roma

  Oceniono 13 razy 3

  Jak tak dalej sprawnie i szybko nam pójdzie to może w roku 2097 zaczną się pierwsze rozmowy dotyczące odcięcia finansowania KK z kasy państwowej, a już 50 lat po tym będzie można wypisać się z kościoła w urzędzie i przestaniemy płacić miliardy na Watykan jako jedyny kraj na świecie? Postęp idzie w zawrotnym tempie.

 • Anna Grad-Mizgała

  Oceniono 1 raz 1

  W Przemyślu jeden z janczarów biskupa, którzy zrywali butki powiedział cyt "To nie są butki ofiar, bo są nowe!"

 • swobodan1

  Oceniono 3 razy -1

  Zachęcam do wieszania butów przy redakcjach GW gdzie dochodziło do molestowania i gwałtu

 • Bartosz Wienzek

  Oceniono 1 raz -1

  W Bydgoszczy lokalny ONR próbował zakłócać wieszanie bucików, doszło do przepychanki (zniszczyli jeden z przygotowanych plakatów, poprzecinali linki na których wisiały buciki).

 • rastablaster

  Oceniono 5 razy -3

  Kiedy dzień upamiętnienia polskich dzieci, którym żydowscy rodzice okaleczają genitalia? Kiedy?

 • zenler

  Oceniono 19 razy -3

  Co za kretynska demonstracja! Duchowni pozjadali dzieci, czy co? Zostaly same buciki?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX