McCain zostawił list, w którym żegna się z rodakami. "Nie rozpaczajcie z powodu naszych obecnych trudności"

Rzecznik rodziny przeczytał list, w którym senator John McCain pożegnał się z Amerykanami. W sobotę odbędzie się pogrzeb polityka. Na prośbę zmarłego w ceremonii nie weźmie udziału Donald Trump, prezydent USA.

Dwaj byli prezydenci Stanów Zjednoczonych - George W. Bush i Barack Obama - będą przemawiać podczas głównego nabożeństwa żałobnego republikańskiego senatora Johna McCaina.

W uroczystościach nie będzie za to uczestniczył urzędujący amerykański prezydent. Zmarły senator wyraźnie zaznaczył, że nie życzy sobie obecności Donalda Trumpa na swoim pogrzebie.

Główne uroczystości planowane są na najbliższą sobotę - odbędą się w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie. McCain zostanie później pochowany na cmentarzu Akademii Marynarki Wojennej w Annapolis.

Czytaj też: Nie żyje republikański senator John McCain. Ameryka żegna wybitnego polityka

"Amerykanie, nie rozpaczajcie"

Rzecznik rodziny Rick Davis przeczytał wczoraj list, w którym republikanin pożegnał się z rodakami.

Nie rozpaczajcie z powodu naszych obecnych trudności, ale zawsze wierzcie w obietnice i wielkość Ameryki, bo nic nie jest nieuniknione. Amerykanie nie rezygnują - my się nigdy nie poddajemy i nie ukrywamy się przed historią. My ją tworzymy. Do widzenia Amerykanie.

Chorował od ponad roku

John McCain zmarł w sobotę. Był jednym z najbardziej popularnych i wpływowych polityków Partii Republikańskiej.

Przed rokiem senator McCain poinformował, że choruje na raka mózgu. Kilkadziesiąt godzin przez informacją o jego śmierci, rodzina przekazała komunikat, że "ze względu na postęp choroby i wiek", zaprzestał leczenia. 

Kim był John McCain?

John McCain urodził się 29 sierpnia 1936 roku na terenie amerykańskiej jednostki wojskowej w Panamie. Wychował się w rodzinie oficerów wojskowych. Sam również służył w armii jako pilot w marynarce wojennej.

McCain został pojmany w czasie wojny w Wietnamie; w niewoli przesiedział prawie 6 lat. Wietnamczycy - gdy dowiedzieli się, że jest on synem admirała - zaproponowali jego wymianę. McCain się nie zgodził, choć był torturowany.

Po wojnie zajął się polityką. Pracował dla kraju, pełniąc funkcje w Kongresie przez ponad 30 lat. Dwukrotnie bezskutecznie walczył w wyborach o fotel prezydencki.

Był głośnym przeciwnikiem polityki Donalda Trumpa.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (24)
John McCain napisał list do Amerykanów. Odczytano go po jego śmierci
Zaloguj się
 • Oceniono 12 razy 6

  jezu nie mogę przestać płakać!!!! makkejn! wróć! potrzebujemy więcej demokracji i patriotyzmu w Jemenie i w Syrii!!!! nie damy rady bez ciebie!!!!

 • kinio101

  Oceniono 8 razy 4

  "To on postulował wciągnięcie Polski do NATO". A ja pamiętam, jak chciał wciągnąć Polskę do wojny z Libią i jaki był wściekły, że nic z tego nie wyszło. Kaddafi idealnie przepowiedział co sie stanie gdy go wykończą. Dziś Libia jest główną bazą przemytników tzw. "uchodźców" do Europy.

 • para_sucha

  Oceniono 18 razy 4

  Obrzydliwe lewackie media podczas kampanii z Obamą robiły z McCaina oszusta i mitomana, teraz stał się dla nich bohaterem. Rzygać się chce, niesamowita hipokryzja.

 • axermann

  Oceniono 6 razy 2

  A o naszej Konstytucji i wolnych sądach nic nie mówił? Niewdzięcznik!!! Czerskie tak mu po śmierci w kakao wchodzą a on nic....

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Jako neoliberal doskonale wiedzial iz przyczynil sie do obecnych trudnosci USA. Doszlo do tego iz nawet islamski wypierdek aresztuje obywatela USA bez jasnych i wyraznych zarzutow. Wielkie mocarstwo ma zwiazane rece przez wladze sadownicza i nie jest w stanie prowadzic polityki zgodnej z interesem wlasnego panstwa, slowem cyrk na kolkach.

 • para_sucha

  Oceniono 9 razy 1

  Obrzydliwe lewackie media podczas kampanii z Obamą robiły z McCaina oszusta i mitomana, teraz stał się dla nich bohaterem. Rzygać się chce, niesamowita hipokryzja.

 • joserodriguez

  0

  Gadacie do siebie, trolle spod st.petersburga?

 • Kris

  Oceniono 3 razy -1

  Byłeś nowotworem to i cię zezarl rąk. Dobrze że się smażysz w piekle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX