Petru ostrzega, że PPK wymagają zmian. "Za kilka lat minister może położyć łapę na tych pieniądzach"

Ryszard Petru powiedział w TOK FM, że wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to dobry kierunek. Zaznaczył jednak, że w ustawie należy wprowadzić kilka ważnych zmian.

Ryszard Petru z koła poselskiego Liberalno-Społeczni nie podjął jeszcze decyzji, jak zagłosuje w sprawie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Jak mówił w TOK FM - "diabeł tkwi w szczegółach". 

- Idea jest dobra, ale pamiętajmy, że (w PPK - red.) pojawia się koszt po stronie pracodawców. Pytanie, jak to uderzy w ich sektor, bo to oni będą zmuszeni do płacenia składki - tłumaczył swoje obawy polityk. Były przewodniczący Nowoczesnej dodał, że jego zdaniem dla pracodawców powinna być wprowadzona specjalna ulga podatkowa.

Czytaj też: "Dziwne zjawisko". Czy PPK pomogą Polakom odłożyć na emeryturę?

Ekonomista zaznaczył jednak, że kierunek planowanych zmian uważa za słuszny, choć "jest kilka elementów, które wymagają korekty".

Pracownicze Plany Kapitałowe: trzy rzeczy do poprawy

- To, co mi się nie podoba, to idea dopłacania pieniędzy z budżetu państwa - mówił w TOK FM Ryszard Petru, tłumacząc, że istnieje ryzyko, że system prywatny, "do którego dokłada się państwo, może być w przyszłości przez nie wciągnięty". 

- Rozumiem ideę zachęty, ale za kilka lat może przyjść minister i położyć łapę na tych pieniądzach. Kolejne pytanie to to, jak te pieniądze będą lokowane, w co będą inwestowane. Polityka inwestycyjna powinna być regulowana i transparentna - podkreślił polityk.

Czytaj też: PiS chce opodatkować ludzi, którzy wyjeżdżają z Polski. Ekspert: To ingerencja w życie obywateli UE

Ryszard Petru byłby skonny poprzeć program PPK pod trzema warunkami. 

- Gdyby pracodawca miał możliwość odpisania części składki od podatku, polityka inwestycyjna funduszu byłaby bardzo bezpieczna, i jestem przeciwny, aby budżet państwa się do tego dokładał, ze względu na ryzyko polityczne, z którym mieliśmy do czynienia w przeszłości - wyjaśniał ekonomista, przywołując przykład Otwartych Funduszy Emerytalnych. 

Poseł zaznaczył, że kwoty dodatkowej emerytury, wprowadzone przez Pracownicze Plany Kapitałowe, nie będą olbrzymie, ale "na pewno istotnie poprawi to sytuację na rynku kapitałowym". - PPK da zastrzyk kapitału: od 10 do kilkunastu mld zł napływu na giełdę. Byłby to dość duży napływ gotówki na GPW, która od kilku lat przymiera - podkreślił ekonomista.

Nowy projekt polityczny

Na pytanie, czy odejdzie z polityki, Ryszard Petru podkreślił, że czeka na wynik wyborów samorządowych, po których będzie tworzyć nowy projekt polityczny. 

- Wszystko rozstrzygnie się po 21 października - zaznaczył poseł.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • co powinno stać się z OFE;
 • jakie wady exit-tax widzi ekonomista;
 • czy Ryszard Petru zgłaszał w przeszłości podobny pomysł do PPK.

Obywatele RP zablokowali wjazd do budynku, w którym obraduje nowa KRS

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (9)
Ryszard Petru w TOK FM. Maciej Głogowski rozmawia o Pracowniczych Planach Kapitałowych
Zaloguj się
 • 66kropek

  Oceniono 6 razy 0

  na przykład Petru ma teraz troszkę wolnego, więc mógłby się podjąć. W końcu , kiedy już się sprawdził w polityce więc może powrócić do ekonomii i zarządzania :):):)

 • ks-t

  Oceniono 4 razy 0

  Kosmetyczne zmiany w systemie i mamy OFE -BIS. Owszem giełda odżyje. Ja mam tylko takie głupie pytanie. Kiedy już te pieniądze będzie się z giełdy wyciągać na wypłaty to co stanie się z kursem papierów wartościowych? Pieniądze PPK podpompują bańkę która z hukiem pęknie w przyszłości, tak jak wszystkie bańki (To się stało np. po częściowej likwidacji OFE, kiedy polska giełda spadła podczas światowej hossy). O ile spadnie to zależy od statystyki i demografii, która wydaje sie niekorzystna - będzie więcej starych niż młodych. Jedynym wygranym będą prywatni właściciele PPK, koledzy Morawieckiego, i rząd któy za parę lat "zatroskany o słaby przyrost wartości funduszy" przejmie je do ZUS.

 • jadeit.2

  Oceniono 6 razy 0

  Kolejny sposob wyciagniecia pieniedzy od podatnika, bo rzadowi juz niedlugo bedzie ich brakowac. Przeciez to proste.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 10 razy 0

  Lawina pozytywnych ustaw, wreszcie ludzie z pierwszego progu przestana byc zmuszani do pajacowania zwiazanego z wypelnianiem PIT, trzyletnie imponujace postepy w tworzeniu epanstwa sa odczuwalne przez przedsiebiorcow i obywateli.
  Przypominam iz szacunek dla tradycji i wiara w Boga nie sa w zadnym przypadku przeszkoda w rozwoju naukowo badawczym, wprost przeciwnie po to przeciez Bog obdarzyl nas inteligencja bysmy sobie radzili na tym lez padole. Roznica polega na tym iz nie tworzymy z tego religii rozumiejac jak z wielka tajemnica stworzenia mamy do czynienia i jak wielka inteligencja dokonala tego przerastajacego wszelkie nasze ludzkie mode aktu.
  Chwala Panu

 • rastablaster

  Oceniono 9 razy -1

  Poprę, stwierdził zadowolony Petru i otarł usta z resztek korporacyjnej parówki.

 • endrju1521

  Oceniono 9 razy -1

  Znowu dokonują skoku na wolności obywatelskie,

  wolność do dysponowania swoimi dochodami !

 • miziantrop

  Oceniono 5 razy -3

  - To, co mi się nie podoba, to idea dopłacania pieniędzy z budżetu państwa - mówił w TOK FM Ryszard Petru, tłumacząc, że istnieje ryzyko, że system prywatny, "do którego dokłada się państwo, może być w przyszłości przez nie wciągnięty".

  — bardzo ciekawy pogląd, mi ogólnie idea PPK także się podoba, Polactwo trzeba do oszczędzania przymuszać, podobało mi się nawet do dopłacanie z budżetu, jako zachęta (do tego najkorzystniejsza dla najmniej zarabiających), ale rzeczywiście, nie pomyślałem, jakie mogą być tego konsekwencje...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX